Last news in Fakti

20 Октомври, 2011 19:33 2 186 0

Как Испания усвоява 95-98% от европейските фондове

  • испания-
  • европари-
  • европейски фондове
Как Испания усвоява 95-98% от европейските фондове - 1
Снимка: БТПП

Причините, поради които Испания достига до 95-98% усвояване на средства от ЕС са, че страната избира големи, но наистина важни проекти, които се управляват по-лесно. 

 
В страната действа централизация на управлението на европейските фондове – от Министерството на труда, от Министерството на земеделието – на земеделските фондове, от Министерството на икономиката и финансите - на кохезионните фондове и тези за регионално развитие. 
 
Друг фактор за успешното усвояване на европейските фондове е решаването на проблемите веднага щом се появят – корекции и смени в проблемните звена.
 
Това стана ясно на семинар на тема: „Усвояването на европейските фондове в настоящия макроикономически контекст – добрите испански практики”, организиран от Българо-испанският бизнес съвет към БТПП и Испано-българската камара на търговията, индустрията и туризма. В семинара взеха участие експерти от Европейския парламент и Европейската народна партия, които споделиха добри практики от работата на Испания с фондове на ЕС. Българският опит в тази област също бе представен от министъра по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев и министъра на регионалното развитие и благоустройството на нашата страна Лиляна Павлова.
 
Почетният председател на Испано-българската камара и търговски съветник в българското посолство в Мадрид Майя Станилова се обърна към участниците и сподели, че испанският опит с европейските фондове е много добър пример за добра практика, който е превърнал Испания от 1998 г. в основен бенефициент на средства от ЕС. Това е и основният фактор за бързото развитие на селскостопанския сектор в страната.
 
Министър Дончев заяви, че е ясно за всички, че в началото на първия програмен период на използване на фондовете на ЕС не сме имали отлична подготовка и съответно България не е постигнала отлични резултати. 
 
Херардо Галиоте, съветник по европейските въпроси на президента на Испанската народна партия, лектор на семинара, е бивш депутат в Европейския парламент в периода 1994 – 2009 г. Той сподели испанския опит по отношение използването на европейски фондове. В периода 2000 – 2007 г. Испания е най-големият получател на средства от ЕС, като управлява около 60% от кохезионния фонд на съюза. Помощта обаче, не надхвърля 1% от БВП на страната. През този период страната става осмата по сила икономика в света. Намалява се с 10 пункта безработицата, създават се много нови работни места. Освен това страната приема много емигранти, повече от всички европейски страни заедно.
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова представи ролята на Оперативна програма „Регионално развитие” в макро мащаб за нашата страна. В периода 2007 – 2013 г. програмата е с бюджет 1,6 млрд евро. Тя включва букет от дейности за 6-те региона на страната /инфраструктура, пътища, здравеопазване, туризъм, социална инфраструктура, култура и др/. Работи се по повече от 40 схеми за безвъзмездна помощ. Бенефициентите са 264-те общини в страната, агенции, министерства. Тя отдели внимание и на водната реформа в страната, според която общините ще управляват водите на своя територия, ще бъдат изградени пречиствателни станции на регионално ниво. Също така ще се формират водни асоциации, съгласно закона за водите.
Министър Павлова отбеляза, че 2012 г. ще е ключова за всички оперативни програми. "Ще трябва да разплатим доста сериозни суми, за да не се наложи да възстановяваме средства, без право да ги ползваме повече", подчерта Павлова. Тя не се ангажира с процент на плащанията по програмата "Регионално развитие", но каза, че се надява сумите да толкова, колкото са платени през тази година.
 
Председателят на Българо-испанския бизнес съвет, Димитър Пампулов закри семинара с думите: „Имаме протегната ръка, нека да я хванем и да използваме опита на испанските експерти”.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА