7 Юни, 2013 19:04 2 466 0

Облакът на рецесията се сгъстява над Европа

  • икономика-
  • ресеция-
  • европа

През 2011 г. в редица държави от Централна и Източна Европа се наблюдаваше икономически подем. Оказа се, обаче че той е бил доста крехък. Данните за 2012 г. показват, че несъстоятелността се повишава. Изключение правят само три държави от разглеждания регион – Украйна, Естония и Латвия.

Полша, която се сочеше за пример, когато ставаше дума за държави, в които кризата не се усеща, вече усеща последствията от нея като за миналата година отчита рекордно ниво на несъстоятелност, сочи доклад на Coface – водещ доставчик на услуги за бизнес информация и управление на дълга в Централна и Източна Европа. В страната важните макроикономически индикатори продължават да се отличават с постоянен ръст, но спадът вече е осезаем. Нивото на неплатежоспособност продължава да е едно от най-добрите в региона (0.4%), но за 2012 г. броят на фалитите е нарастнал с 21.3% спрямо година по-рано.

Най-лошите секторите са строителството, товарният автотранспорт, добивът на желязна руда, търговията с неспициализирани стоки – хранителни стоки или дрехи.

В групата на печелившите сектори към днешна дата спадат IT технологиите, телекомуникациите, образованието и здравеопазването.

В България общият брой на компаниите, изпаднали в несъстоятелност през 2012 г., е 1339, в сравнение с 390 през 2011 г. Това е ръст от 243%. Високият финансов и оперативен ливъридж, високите финансови разходи, волатилните цени на суровините и ниската ликвидност са сред основните причини за фалитите у нас през изминалата година. Нещо повече, страната все още се сблъсква с неефективни процедури по несъстоятелност. Лошата новина е, че за 2013 г. и 2014 г. се очаква по-нататъшен ръст на тези показатели.

Каква е ситуацията в съседна Румъния? През 2012 г. общо 23 665 компании са стартирали процедура по несъстоятелност, което представлява ръст от 10% в сравнение с 2011 г. Устойчивостта на компаниите ерозира заради последиците от финансовата криза през последните три години, заради финансовите ограничения и влошаването на морала на плащане в цялата страна. Това прави компаниите по-уязвими на вътрешни или външни шокове, а натискът за ликвидност нараства.

Очакванията за 2013-а са за влошаване на икономическата ситуация. „Надявахме се това да не е така, но първите данни до юни 2013-а показват, че неплащанията се увеличават, средата се влошава и в Западна Европа и пътят е диверсификация. Необходимо е търсене на нови пазари от региони, които са добре, защото като цяло в световен мащаб БВП ще расте през тази година, но Европа като регион ще е в рецесия. Така че би трябвало фирмите да се преориентират. Ако преди 2-3 години са имали концепция, днес те ще събират плодовете, а сега ако започнат да се преориентират резултатите ще дойдат след 2-3 години. Всичко трябва да се направи много по-рано със смяна на концепцията, така че се надявам това пренастройване да стане максимално бързо. При някои от фирмите то вече се е случило”, каза Милена Виденова, управител на Coface България.

 

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА