София става средище на музеи, след като десетилетия наред комунистите не бяха правили нищо. Това заяви председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти, след откриването на подземния музей на базиликата "Света София.
Борисов подчерта, че се радва, че в най-голямата криза е направен този проект и това ще продължи и занапред. Той разгледа музея под базиликата "Света София", който представя историята на Сердика. „Инвестициите си заслужават, защото, когато влязоха Ромпой, Барозу, шведският премиер Фредерик, датският премиер, още когато се строеше... Имам десетина броя посещения с делегации, преди да се открие. Всички, като отидоха в Брюксел след това, казаха: „Бойко, ние не Ви познаваме. Вие сте уникални в своята същност като държава. Не ви познаваме"...", заяви председателят на ПП ГЕРБ. Бойко Борисов припомни, че България е била позната с атентата срещу папата. "Затова считам, че само с този музей, София става изключително притегателен център за туристи", посочи Борисов.
„Като дойдат делегации, като отидат на Ларгото, като дойдат тук, и на "Александър Невски", Боянската църква, крепостта Урвич... Целият център става едно средище на музеи, което е прекрасно за България. Десетилетия наред комунистите не бяха правили нищо, и това го потвърдиха знатни имена в българската археология, като проф. Николай Овчаров, архитект Васил Китов, с които имах честта 4 години да работя като премиер и преди това, като кмет, за да се случат всички неща сега. Разбира се и Данчето Фандъкова, която пое след мен и ги разви много активно. Това са светила. Истински се надявам, че ние успяхме в най-голямата криза да го правим, и това ще продължи и занапред”, категоричен бе Бойко Борисов.
Факти.бг. припомня, че след 24.05.2013 г. музеят ще бъде отворен за посетители от 9 до 17 ч, без почивен ден, като през първия месец посещението ще бъдат безплатни. Поради спецификата на музея разглеждането му става по-бавно и се извършва на групи до 8 човека.
Временната експозиция представя историята на главния некропол на Сердика, както и на трите по-ранни църковни сгради, които се виждат, след направената реставрация под базиликата. Това е 18 века история събрани на едно място. Изложбата е допълнена от мултимедийни презентации, показващи различни любопитни кадри, свързани с базиликата, както и холограми, пресъздаващи находки, разкрити при проучването на това място през годините.
Базиликата „Св. София“ – един от четирите символа върху столичния герб и археологическото ниво под нея са един от най-значимите и важни проекти в областта на културно-историческото наследство за устойчивото развитие на столичния град. След дълги години работа по проекта на голям екип от археолози, историци, архитекти и реставратори, столичани и гостите на столицата ще имат възможност да се докоснат до богатото археологическо наследство на София.
През последните 15 години Столична община е вложила около 2 млн. лева. за строителни, ремонтни и реставрационни дейности за покрива, южния и централния кораб на храма, за подмяна на съществуващата подова настилка с нова стоманобетонова плоча и за укрепване на археологическите останки в сутеренното ниво.
С финансиране от Дирекцията по Вероизповедания към Министерски съвет е изпълнена реставрация и консервация на гробниците и експонираните археологически останки от трите по-ранни църкви на това място. През последните три години средствата са общо 2.4 млн. лева.
От Министерството на културата - бенефициент по ОП „Регионално развитие” към МРРБ, беше възложено изпълнение на комуникационното обзавеждане, всички електро и климатични инсталации на подземния музей, общо на стойност 560 000лв.
С Решение на Министерски съвет подземното археологическо ниво е предоставено за управление на Столична община за срок от 10 години.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Vladimir Yosifov
17:08 24.05.2013