Две конституционни изменения и ключова промяна в Изборния кодекс в полза на българите в чужбина поискаха председателят на КТ „Подкрепа“ Констатин Тренчев, дългогодишният конституционен съдия Димитър Гочев и други, формирали Национална гражданска инициатива „За изменение в Конституцията и Изборния кодекс“, съобщи в. "Строител".
Конституционните промени, за които настояват от комитета касаят чл. 65, ал. 1 и чл. 150, ал. 1. Първият член касае невъзможността български граждани с двойно гражданство да бъдат избирани за народни представители, а вторият определя процедурата, по която може да се сезира Конституционния съд.
В Изборния кодекс инициаторите настояват за създаване на 33-ти многомандатен избирателен район „Чужбина“, както и за възможност за онлайн гласуване на българите в чужбина.
„Когато се писа Конституцията, в нея покрай множеството друго нелепости залегна и един текст, който е дискриминационен спрямо наши сънародници, които са успели да се спасят от прелестите на комунистическия режим“,припомни Константин Тренчев.
Според него въпросният текст, който не позволява избирането за народни представители на лица с двойно гражданство е бил въведен, тъй като напусналите преди 10 ноември страната са били хора с „категорично демократични убеждения и определени финансови възможности“, които са били невъзможни за манипулиране и командване. „Това беше в основната на замисъла на този текст – страхът от тези хора“, настоя Тренчев като припомни, че КТ „Подкрепа“ не признава „Лукановата“ конституция и отдавна настоява за нова такава.
Онлайн гласуването пък ще спести много средства на държавата, сигурен е Тренчев. Що се касае до създаването на отделен МИР за българите в чужбина Тренчев бе категоричен, че в момента нашите сънародници извън страната не знаят за кого гласуват.
Техните гласове се разпределят някъде и се хвърлят в някой регион, подчерта Тренчев. „Те обслужват определени политически сметки“, категоричен бе той. В полза на трите промени, за които настояват организаторите ще се инициира подписка, която ще бъде внесена в Народното събрание.
Димитър Гочев бе категоричен, че желаните конституционни промени могат да бъдат осъществени и без Велико народно събрание, а само с конституционно мнозинство. От КТ „Подкрепа“ бяха категорични, че доводът „сега не му е времето“ е нелеп и не го чува за първи път, като категорично го отхвърля като сериозен.
С инициативата ще бъдат запознати всички парламентарни групи, а дали и колко народни представители ще я подкрепят зависи само от тях, поясни председателят на КТ „Подкрепа“.
Тренчев категорично отказа днес да коментира предвидените за утре събития. Припомняме, отново на пресконференция в БТА КТ „Подкрепа“ заедно с КНСБ ще обявяват създаването на общ стачен комитет.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ВАСИЛ ДИМЧЕВ
Коментиран от #2
18:26 12.11.2013
2 Lubomir Gavrilov
До коментар #1 от "ВАСИЛ ДИМЧЕВ":
Извинявай, ама по какъв начин правата на българите в чужбина накърняват правата на българите в България? Ако има един милион българи в чужбина, които искат да помогнат да извадим България от дупката в която е сега, ако имат възможности, способности и желание да го направят, защо да им пречим? Сърбите или гърците или румънците ще дойдат да ни помагат? Или може би братският сирийски народ? Ако има избрани 10 депутата от българи в чужбина, това по какъв начин ще затрудни работата на Народното Събрание? Чий интереси застрашват тези хора, че толкова се страхуват от тях? Не е ли по-добре да оставим народа да избере? Ако народа реши да си избере президент-емигрант примерно, е какво толкова страшно? Глас народен - глас Божи. Стига с тия дребни балкански тарикатлъци!23:17 12.11.2013