Каква е процедурата и какви документи са необходими, са двата основни въпроса, от които се интересуват гражданите, желаещи да се възползват от Националната програма за енергийна ефективност на многофункционални жилищни сгради. Тя предоставя 100% безвъзмездна финансова помощ и е логично интересът към нея да бъде много голям. Затова от Министерство на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) днес разпространиха брошура, в която точно отговарят на най-важните въпроси, касаещи процеса на кандидатстване.
До края на месец януари 2015 г. МРРБ ще публикува и методическите указания към общините и Сдруженията на собствениците, както и необходимите образци за кандидатстване пред общината.
Това, на което е важно да се обърне внимание е кои сгради могат да кандидатстват за саниране. Необходимо е в жилищната сграда да има минимум 36 апартамента. Също така трябва да се има предвид, че програмата не включва купуването на нови радиатори, ако съсобствениците в етажната собственост искат да ги подменят, както и асансьор и вътрешно обзавеждане и оборудване.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Боко тиквата
Коментиран от #17
16:48 07.01.2015
2 гост
Никъде не съм срещал 100% поемане на санирането, трябва да се търси уловката къде са я поставили. Ако са държавни жилища разбирам, но за часни домове е чиста форма на дискриминация.
Коментиран от #3
17:13 07.01.2015
3 Десислава Димитрова
До коментар #2 от "гост":
и за кого е дискриминация?след големите ще се санират и по-малкит блокове ,а накрая и къщите!далаверата е за всички и се направи в доста държави които имаха нашия проблем като чехия или словения!Коментиран от #4
20:25 07.01.2015
4 Landlord
До коментар #3 от "Десислава Димитрова":
Естествено, че е дискриминация. Никъде не се споменава за план за саниране на жилищните сгради, не построени по индустриалния способ. Преди години общината ме заплаши с глоба, като домоуправител на кооперацията в която живея в иделания център, защто мазилката се беше напукала и застрашаваше преминаващите. В далечната 2006 имахме ултиматум да санираме фасдата със собствени средства на етажната собственост или да ни глобят. Санирахме, а до ден днешен чинно си плащаме данъците в общината, защото не ни се полага опрощаване на данъците, като на панелообитателите.Панелообитателите обаче се ползват с привилегии, вероятно поради факта, че са доста ощетени от озъбения като зло куче живот, запратил ги в мизерни, тъмни, депресиращи, зле излолирани, миризливи и излъчващи един особен чар на пролетарската архитектура бетонови блокове. От другата страна са хората с аспирации към един по- добър живот, какъвто предоставят тухлените сгради, разположени в предимно приятни за живеене квартали на София, за които държавата няма да плати безплатното саниране, защото не са бедни. Чиста проба дискриминация.
В предишен мой коментар по темата бях подчертал, че из панелките живеят предимно разни социално слаби и пенсионери, които хищно стискат вимето на социалната система, а сега ги санират безплатно с парите на всички останали?
Безплатното санирена е един своеобразен трибют на държавата към оскърбените и унизените, които дълги години гният в зле съчленени бетонови кутии, бяха пренабрегвани, подритвани и с право подценявани. Но днес е друга реалност за тях- осъзнала потребността от гласовете на пролетариата, настоящата власт се впуска в популисткия етюд да санира бетонните "крепостите" на неотдавна погражданените, целейки да ги превърне в свои второстепенни марионтки, чийто час на изява ще настъпи по време на поредната наревностойна надпревара за власт.
Коментиран от #5, #6
22:18 07.01.2015
5 Десислава Димитрова
До коментар #4 от "Landlord":
демек от целия пост разбрах ,че ти се смяташ за дискриминиран щото не живееш в блок който подлежи на санировка.или си се измамил та си си направил такава преди време със собствени средства :)!тук искам да кажа че на санировка подлежат не само панелките ,но и останалите блокове без санировка,но с необходимия брой апартаменти.след като се санират големите блокове ще се иде и към по-малките такива,идеята е спестяване на енергия ,както и създаване на заетост в строителството.погледнато от частния ти случаи ,може би ти имаш някакво право да се сърдиш,но съм сигурен ,че и ти в определени моменти на живота си в бг си ползвал права ,които са били недостъпни за други в този момент.безплатното саниране е единствения начин да се удължи живота на блоковете строени през соца в които живеят огромна част от българите.няма как да се извърши обща санировка на тези сгради ако не е безплатно,а тя е необходима и ще донесе ползи и на теб въпреки че пряко не си в групата на облагодетелстваните.как ще стане?ще стане през потреблението и на база по-малкото изтичане на капитали към държавите зареждащи ни с горива,а и с по-ниския социален ангажимент ,който ти така или иначе плащаш към пенсионери и социално слаби.не се ли направи санировката ще почнат да падат и блокове ,трагедиите ще се осребряват пак от твоя джоб искаш или не!та радвай се милиард лева ,пари повечето европейски ще се набият в енергиината ефективност на държавата ни,а и няма да са единствените по тази програма!Коментиран от #7
01:22 08.01.2015
6 Иван
До коментар #4 от "Landlord":
"Панелообитателите обаче се ползват с привилегии, вероятно поради факта, че са доста ощетени от озъбения като зло куче живот, запратил ги в мизерни, тъмни, депресиращи, зле излолирани, миризливи и излъчващи един особен чар на пролетарската архитектура бетонови блокове. От другата страна са хората с аспирации към един по- добър живот, какъвто предоставят тухлените сгради, разположени в предимно приятни за живеене квартали на София, за които държавата няма да плати безплатното саниране, защото не са бедни. Чиста проба дискриминация."Аз живея в панелка и не съм нито нещастен нито беден.
Ще санират блока, и какво пак ще съм щастлив за разлика от тия дето са дискриминирани хахахаха.
09:11 08.01.2015
7 гост
До коментар #5 от "Десислава Димитрова":
Санирането се извършва задължително със самоучастие на всеки собственник. Не трябва да има подобно нещо като безплатно саниране. Субсидиран процент от сумата-да, безплатно-не. Това е гавра със всички които са проявили благоразумието да си създадат по-високо качество на жилището и са се лишили от друго, за да си платят санирането.За социално слаби може да е субсидирано изцяло, за да се осъществи цялостния проект, това е нормално, но само за реално бедните хора.
Всеки е виждал какви коли спират пред панелките, някои семейства имат по няколко коли, но не инвестират и 1 лев в подобряване на жилището си. Аз съм инвестирал хиляди в жилището си, а не в автомобила си. И да, ще ми е много неприятно след 2 години да ми се смеят насреща с нагла усмивка, че пак са ме прецакали като са им санирали безплатно жилището. Това е крайно несправедливо и недемократично решение, което награждава готованковците, а не разумните.
Изсичат се хиляди декари гори само, за да се напълнят партийните каси на тези, които са го гласували това решение. Къде е смисъла, чия фирма ще го прави, както пътните и ВиК ремоните издържащи по-малко от година? Има ли нещо нормално извършено от страна на държавата, за да може да се каже, ето така трябва да се прави? И като толкова знаете вземете се поинтересувайте какво стана с хората които чакаха едва 40% субсидия, колко години чакаха колко пари внесоха преди това, да не говорим за бумащината. Колко блока са санирани досега, при положение, че от години са отворени европрограмите, защо е така?
Коментиран от #8
10:06 08.01.2015
8 Десислава Димитрова
До коментар #7 от "гост":
братле,заради такива като теб няма как да се правят крачки напред.санираха се безплатно блоковете в целия бивш соц,но никой не се сети да протестира като теб,щото и той си го бил направил ама с негови пари!обясних ти нагледно ,че ти печелиш от тази санировка и губиш ако не се извърши,но ти протестираtшхубаво,но после не се оплаквай за горите,полята и корупцията.те са там при бедните ,дето няма работа и кокала е един за хилядите мършави кучета!няма да има санировки ,ок хилядите стоители,маистори на дограми ще останат без работа,бедните ще стоят в студените апартаменти,но ти ще си удовлетворен от справедливостта и пак недоволен,нормално!Коментиран от #9
11:54 08.01.2015
9 Landlord
До коментар #8 от "Десислава Димитрова":
Заформилия се спор достига нови, много по- високи нива на интелектуална изява след обръщението "братле" написано от дама.Иначе в бившия СОЦ лагер панелките са собственост на обищината и там, както и тук живеят разни маргинали и отритнати от социума 'жертви' на града, някога докарани от село, но там, за разлика от тука, общината е собственик на крепостите от зле сглобени бетонови плочи. Естествено не може само да притежаваш апартамент - трябва да си в състояние да го поддържаш. С какво живеещи в панелки в Младост са по- достойни от мен, че на тях им се полага безплатно саниране, а на мене не?!
Не рабрах, как точно "нагледно" ми е обяснено какво печеля от санирането на жилищата за социлано слаби?
Нека пак да чуя какво конкретно губя аз, ако не се санират безплатно жилищата на бедняците, с парите на всички останали, които впрочем плащаме и по- висок данък, защото не живеем измежду унизените и оскърбените маргинали в Люлин и Дружба.
Иначе нека бедните да седят в студени апартаменти, след като са ограничени от собствените си интелектуални възможности да достигнат по- високи нива на производителност на труда, подобаващо заплащане и съответното качество на живот.
Коментиран от #18, #19
12:16 08.01.2015
10 гост
При нас ремонти се извършват без разрешения, без изчисления и без съгласуване с инженер, като ли с дом. съвет за естетическата гледна точка късаеща целият блок. Няма регулация за климатици, няма регулация за парно, абсолютно нищо. И хоп изведъж някой ти предлага безплатно саниране - това е еквивалентно на безплатните кебапчета по време на избори за малцинствата.
Както казах трябва да се субсидират социално слабите, но не и тарикатите, каквито са една голяма част от живущите в панелките.
Израстнал съм в такава обстановка и знам, че БМВ-то пред входа е по-важно отколкото моите забелжки да не си изхвълят боклука през терасата.
Субсидирай бабата с малка пенсия, но не и тариката, който на година изпушва и изпива повече отколкото струва санирането. Явно Десислава не разбира същината на санирането, то е в ползва на ползвателите и те ще имат по-висок комфорт и по-ниски сметки, затова и те трябва да са солидарно съучастни. Ако жилищата са общински, то общината е заинтересувана да ги санира, за да си намали сметките и чрез това реализирано спестяване да се покрият разходирите за санирането.
Ако общината ще плаща всичко, то ще е логично да се увеличат данъците и таксите, за да се покрият сумите, отделиени по тази програма.
И понеже нищо такова не се споменава и не се обяснява как ще стане това, то аз лично смятам, че това е пълна подигравка и има уловка, която се укрива или са просто празни приказки.
13:04 08.01.2015
11 Лъчо
Другия проблем е, че хората, живеещи в панелки, какъвто съм и аз, проявяват пълно безхаберие по отношение на появилата се възможност - едни не се интересуват, други не вярват, че ще ги огрее, трети пък са си направили сами ремонта и са готови да не дадат съгласието си само и само да не би комшо да получи нещо "наготово".
Боко вярно го каза онова за матряла преди време!
Коментиран от #12, #13
13:24 08.01.2015
12 Landlord
До коментар #11 от "Лъчо":
Моето остро недоволство идва от несъгласието ми общината да мери с двоен аршин, или иначе казано да дискриминира хората с по- висок социален статус! В кооперацията, в която живея в идеалния център ни заставиха да се санираме през 2006, защото глобата беше около 20к. лева- точно колкото санирането на 7 етажния ни кооперация. И до ден днешен си плащаме данъците (най- високите в София, както всички знаят са в центъра) и отделно ме заставят да плащам 150лв. данък паркинг за стикер, който реално не ми дава нищо, защото за разлика от Западна Европа, където има обособени паркинг зони за живущите, в София се боря с приходящите от Люлин, Дружба и др. квартали за да се домогна до паркомясто в най- добрия случай на 200м. от нас.Яд ме е, защото пра- дядо ми е купил няколко декара парцели в сегашния квартал Младост и Студентски град, които са му насилствено отнети от престъпния комунистически режим. През годините върху тях са построени около 5- 6 панелни блока, булевард, трафопост и тн. От няколкото декара ми връщат само 1 декар, който се пада в междублоково пространство. Живущите в панелките, които нямат собственост в/у земята дойдоха на обществено обсъждане, мятаха се, тръшкаха се, врещяха агресивно като недозаклани прасета, как ако се построи 5 етажно блокче в "тяхната градина" (?!) нямало да има къде да паркират 20 годишните си ръждясали колички 3-4 ръка.
Раздразнението ми не е породено от някаква завист към живущите в панелките (опазил ме Бог да падна толкова ниско, че да завиждам на тези 'хора'), а от факта, че панелкообидтелите не познават граница в своя ламтеж към безплатното и "полагащото" им се, а държавата не спира да ги толерира и спонсорира! Първо безплатни парцели и жилища на смешно ниски цени, сега безплатно саниране... От другата страна са хората, ощетени и ограбени от шайката престъпници оглавявали държавата от 1945г, чийто парцели са отнети в ползва на панелкообидателите, и които държавата продължава да оскърбява, тъй като не само няма как да им върне отнетите парцели, но и ни плюе в лицето като подарява безплатно саниране, а само преди 8 години моите съседи и мен заплаши с глоба, ако не санираме за наша сметка!
Отвратен съм! Хората от панелките са като циганите, само че вместо с кебапчета ви купуват със стиреопор и шарени мазилки!
Коментиран от #20
14:31 08.01.2015
13 гост
До коментар #11 от "Лъчо":
Никой от нас не е срещу санирането, пределно ясно е, че ефективността на всеки отделен апартамент се покачва значително, ако цялата сграда е санирана.Проблема идва оттам, че не се спазват елементарните норми и закони, за да се прибегне след това към повишаване на ефективността.
За да има ефект трябва да се просветят първо хората и да го разберат защо се прави, и после да се престъпва към подобни мерки, които трябва и да са обвързани с норми на поведение и спазване на реда и законите на етажната собственност.
Само пример: някой си е зазидал прозореца, друг терасата, трети е зазидал цялата тераса. Всичко това естественно без разрешителни и в нарушение на закона и структурната цялост на сградите (справка: огледай се в един панелен квартал). Какво става при санирането? Озаконяват се всички преработки, разрушават се, дали някой ще бъде глобен?
Друг пример: аз съм си сложил кафява дограма от най-скъпата и най-добрата. Идва инженера и казва подменяме цялата дограма на блока, не се правят изключения и се слага бяла от най-евтиното качество. Ти радваш ли се или не?
На Запад се санира и се прави, но там и дограмата не може да си смениш без разрешително, камо ли да се правят някакви други промени по външният вид на сградата. Тук сред обитателите на сгради (няма значение панел или не) цари пълна свободия и тези пари само ще бъдат хвърлени на вятъра, без да се решат проблемите на сградите за обитаване и поддръжка.
Примерите от държавата масово са как не трябва да се прави, затова има скептицизъм към действието. Не тая капла злоба към когото и да било.
15:06 08.01.2015
14 onq s konq
Коментиран от #15
16:00 08.01.2015
15 бай Иван
До коментар #14 от "onq s konq":
Толкова точен коментар,че просто няма какво да добавя!Тези панелки по скоро трябва да се съборят а не да се санират!Това е едно грозно изчадие на комунизма което трябва да бъде унищожено!18:10 08.01.2015
16 пурко
21:00 08.01.2015
17 araven666
До коментар #1 от "Боко тиквата":
Новото строителство е в пъти по зме от панелите и ЕПК. Проблема в това саниране е че се санира колкото да се отбие номера с некачествени материали по никакви разпоредби. Какво е това саниране което се прави със стереопор на 1.5 см Изолация от фибран минимум на 7 см е изискването за да има наистина изолация, шпаклова се с преоценени материали и след първия дъжд половината фасада отново на нищо не прилича. Да не става въпрос че се изисква достъп до всички отделни обекти???? В блок с 10 входа по 8 етажа с по 2 апартамента Аз как да гарантирам че Гошо от В вход който е заминал през граница ще си дойде за това ? Никак и само се отмята дейност. Да има го като опция но е напрактика неприложимо и нефункционално защото няма кой да санкционира некачествената изработка! Ако ми дадат правото като така или иначе ще ми взимат парите да съгласувам материалите с които ще се направи санирането може и да се замисля но докато трябва да се анимая с такова количество бюрокращина а да ми изберат от общината изпалнител и да ми сложат вътрешна изолация от вън не мерси ще си сложа с частни изпълнители22:11 08.01.2015
18 Десислава Димитрова
До коментар #9 от "Landlord":
аз съм мъж,мой човек и си говоря на сленг ако тва ти е проблем спри да ми отговаряш.не съм имал намерение да те обиждам с изрза братле !не е вярно ,че в бившия соц лагер панелките са общински и не е само социалния принцип водещ в безплатната санировка.пограмите за подпомагане не винаги обхващат всички хора в едно общество,но тва не значи че не трябва да ги има .ако бе така не трябва да се ползват грандове за безплатно ново оборудване ,не трябва да се строят къщи за гости не трябва да се подпомагат даровити деца и т.н. ,щото други в подобна ситуация не са получили подобна субсидия по-рано !та хората в младост с нищо не са по-добри и заслужили от теб ,но са късметлии и е добре ти да се радваш за тях ,а не да плачеш против техния късмет,тва се нарича добро възпитание....братле!
що се отнася за финансовия ти интерес.безплатното саниране ще доведе до сериозен бум в строителството ,което ще вдигне потреблението като цяло което ще доведе до увеличение в търсенето и в твоя бизнес какъвто и да е той,щото поне 500 млн.ще идат в хиляди хора реално,тук в българия.освен това след санирането на блоковете в българия ,една огромна сума няма да изтича към русия за газ и нефт,а ще бъде с потенциал да се харчи тук ежегодно.мога да ти дам приблизителни цифри ,че около 15 % от бвп изтича на година в посока русия за енергиини суровини ако се намали дори и с 2-3 % става дума за стотици милиони евро,пари ,които ще се харчат за друго и то в бг то.освен това ако не се направи сан
00:57 09.01.2015
19 Десислава Димитрова
До коментар #9 от "Landlord":
освен това ако не се направи санировката ,ще почнат да падат жилища и въпреки твоето усещане за синя кръв ,ще си имаш проблеми директно или индиректно от хората на които са им паднали панелките...братле!и не на последно място,тези пари са целеви държавата ще ги даде сега и ще си ги вземе после от европеиските фондове за енергиина ефективност.така е било и е в чехия,словакия дори и в румъния,но тук за да тръгне трябва да се преодолеят умиците дето са готови да им изгори къщата ,за да се запали на съседа плевнята ...братле!01:00 09.01.2015
20 Десислава Димитрова
До коментар #12 от "Landlord":
говориш против комунистите ,а се държиш като такъв странна работа.те измамили дядо ти ,ти сега гониш гаирез и на другите измамени,докарани от села и градове да работят в кремиковци и ка,це ме то ,извадени от средата си като дървета без корен опустушени морално,физически и социално.ти на тях се нагледа евала!Коментиран от #21
01:11 09.01.2015
21 Landlord
До коментар #20 от "Десислава Димитрова":
Хем си мъж, хем се представяш за Десислава Димитрова в интернет. Не знам това дали е някаква шизофрения, дали смесване на образ, който вероятно проектираш вечер на популярна плаца в широкия център на столицата, или нещо друго, но със сигурност е меко казано не ординерно. Сравнението с даровитете деца е трогателно в своята неуместност. Не виждам никаква връзка между талантливите деца и масата от панелкообитатели, които не притежават някакви големи таланти, защото ако имаха такива отдавна щяха да са напуснали построените с не особено високи архитектурени, а и както виждаме строителени, заложби блокове. Доброто възпитание има много измерения, но радост породена от дискириманационно отношение не е аспект него.Това определно е гвоздеят, който овенчава електронната лирика с умопомрачителна пунктоация:
"безплатното саниране ще доведе до сериозен бум в строителството ,което ще вдигне потреблението като цяло което ще доведе до увеличение в търсенето и в твоя бизнес какъвто и да е той,щото поне 500 млн.ще идат в хиляди хора реално,тук в българия"
Значи лепенето на стиреопор върху бетоновите фасади на панелките има пряко отражение върху стоителството на нови жилищни сгради, особено в моментната пазарна конюнктура, при която предлагането все още сериозно надвишава търсенето, що се касае до среден клас жилища. Псевдонимът ми подсказва на владеещите английски език с какво се занимвам, не съм "бизнесмен с бизнес". Мрачният сценарии, в който начертаваш как панелките падат ще ми дойде като манна небесна, тъй като търсенето на апартаменти под наем ще се засили в пъти, а и ще мога да реституирам целите си парцели, защото както всички знаем панелковците притежават само бетонните крепости, но не и земята по тях.
19:09 09.01.2015
22 Десислава Димитрова
02:10 10.01.2015
23 Десислава Димитрова
като почнат да падат панелките ще има размирици,а после държавата под натиск ще строи жилища за пострадалите подобно на тези в засегнатите от други бедствия и парите ще излезат пак от твоя джоб,но с голямо напрежение и разправии,които и без това си имаме достатъчно в бг.
02:12 10.01.2015
24 Бай Пешо Карибския
15:09 10.01.2015