Жилищата, които са в добро състояние и на добра цена се продават още след втория-третия оглед. На база на реализираните сделки с парцели през миналата година жилищни сгради ново строителство може да очакваме в близост до метрото, райони като Дружба, Надежда, Обеля, Люлин, както и в южните квартали, казва в интервю за imot.bg Калоян Богданов, маркетинг директор на агенция „Адрес”.
- Господин Богданов, през последните месеци се наблюдава нова тенденция на пазара на недвижими имоти – българи, които са отишли да живеят зад граница да купуват апартаменти в България. Каква е ситуацията към днешна дата?
- От октомври-ноември 2013 г. отчитаме 10% ръст на запитвания от българи, които живеят в чужбина, предимно Италия и Испания, за покупка на имот в България. Това са държави, които са засегнати от кризата. Доста от тях са чули, че цените са спрели да падат. Имат спестени около 35 000-50 000 EUR и обмислят след като се пенсионират, бъдат съкратени или нямат вече доходи в държавата, в която живеят, да се върнат в България. Преди да напуснат родината си, повечето от тях са живели в малък град или село, но сега не искат да купуват там имот, а се насочват към столицата и по-големите градове като Варна, Бургас, Пловдив, Стара Загора. Търсеното на жилищата е съсредоточено в рамките от 40 000 EUR до 60 000 EUR. Обикновено са хора на възраст над 45-50 години. Не са младите, които в момента се реализират и развиват, а са по-скоро в зряла и предпенсионна възраст.
- Какъв тип имот търсят?
- Предимно двустайни апартаменти и по-малко тристайни. Държат имотите да са качествени и в близост до метро, до инфраструктура, поликлиника, болница и парк.
- Част от тях купуват с ипотечен кредит. Клиентите, които се насочват към вас как предпочитат – да платят кеш или да ползват банков заем?
- Като цяло имат събрани средства от рода на 20 000-30 000 EUR, но обикновено им трябват 10 000-20 000 EUR, за които търсят кредит. Радостна тенденция е, че банките откриха в тези хора потенциал и започват да предлагат продукти, които са специално насочени към българите в чужбина. Банковите институции ще им признават доходи, служебни бележки, така че да могат нашите сънародници в чужбина да се възползват от ипотечен заем тук. Това ще бъде една от двете или трите главни тенденции през 2014 г.: новото строителство, българи в чужбина, които живеят и спиране на спада и покачване на цените в някои сегменти.
- Споменахте новото строителство като сегмент, който ще се развива през тази година. Преди седмица бяха обявени цените на комплекс, който се строи в центъра на София, в близост до НДК и въпреки, че сградата е на груб строеж, обявената цена на квадратен метър е почти 5000 EUR/кв.м. Доколко такива цени са обосновани?
- Обикновено на такива праим локации, места като въпросното, както някакво емблематично място в Лозенец или Изток, когато се започва строителството на комплекс от подобен тип, който е доста ексклузивен (най-вероятно такъв тип имот в сградата има един, два или три), те не могат да се продават на цена различна от общоприетата и валидна за даден квартал. При този тип имоти има доста голяма допълнителна стойност, имидж, дори мода. Така че най-вероятно това стои зад такава цена и ще видим дали ще има интерес. Според мен, ще има и дори може да се стигне до не чак толкова бавна продажба, особено ако България стане още по-атрактивно място за чужди инвестиции.
- В този висок клас какъв е типът на купувачите?
- Данните ни показват, че за момента най-активни са българите, но се очаква да има интерес, а и вече се оглеждат и от други държави – Русия, бившите съветски републики и наши съседи. 90% данните показват, че интересът за момента е от българи. Това са хора на високи позиции – управители на банки, директори в сектори, които са свързани с износ, производство на хранителни продукти, транспорт, туризъм, IT сектора.
- Може ли на базата на сделките, сключени с парцели през 2013 г. да прогнозираме къде ще има ново строителство и къде хората могат да си купят нови жилища?
- Строят се предимно по-малки кооперации от по няколко етажа, до 30-40 апартамента. Местоположенията са няколко. Първи приоритет е метрото. Втори приоритет – не толкова известни квартали като Дружба, Надежда, Обеля, Люлин. Трети приоритет – утвърдени квартали като южните райони на София, Изток, където има също сериозен ръст. Всички търсят инфраструктурата да е в добро състояние.
- Има ръст на хората, които купуват жилища в етап на строеж. Те с ипотечен кредит ли купуват и ако „да” какви са изискванията на банките?
- Има разхлабване в условията от страна на банките. Повишават се възможностите да се купи на по-ранен етап, но като цяло и банките виждат в това потенциал за развитие и ще имат по-гъвкава политика да дават пари на по-ранен етап, преди Акт 16.
- Намалява ли броят на огледите преди да се стигне до сделка?
- Огледите намаляват. Дори напоследък има случаи, в които оценители изготвят оценка на имота, за да вземе клиентът кредит и през това време друг клиент купува въпросния имот. Така че за качествени имоти на добри цени сделките вече се реализират в рамките на една-две седмици. 30 дни е много дълъг срок за продажба на качествени имоти и за собствениците, които бързат да продадат и с парите да купят друго жилище. За имотите, които са скъпи и неремонтирани, може да има и много повече огледи и пак да няма сделка.
- Ножицата от офертна до реална цена свивали се или не?
- При 50% от сделките или няма отстъпка, или тя е в рамките до 2000 EUR.
- Много хора купуват имот след като са продали друг. Какво продават и какво купуват?
- Продават като цяло по-малък имот и купуват по-голям като предпочитат да е в същия квартал. Например, живели са дълги години в Младост. В момента виждат, че има ново строителство или от години знаят, че в дадена тухлена кооперация, която е вече на 5-6 години, е хубаво. Знаят, че там се продава апартаменти и купуват. Обикновено се продават панелни имоти, които вече не са много добри. Добавят се пари в брой. Искат се кредити, заеми или родители продават имоти, които обикновено са извън града и се купува по-голям имот в столицата или големите градове на страната.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бенжаменъ Глонти
Мокрите сънища на брокерите продължават...
11:34 25.02.2014
2 Андрей Николов
12:40 25.02.2014
3 Андрей Николов
Коментиран от #7
12:52 25.02.2014
4 аноним
и на мен ми казаха , че Сделките Растат
за Цените-сами се Досещаме
а и няма какво да се купува,
тарикатите изкупиха всичко читаво през 2010 - 2011 - когато всички сваляха цени от страх...
изкупуваха Без Пари , но свърши далаверата
сега стана обратното..
всички Вдигат цените
12:55 25.02.2014
5 Ivan Petkov
13:29 25.02.2014
6 Agent
Коментиран от #11
15:34 25.02.2014
7 Соломон
До коментар #3 от "Андрей Николов":
Г-н Николов ,странно как хора като Вас не забелязват елементарни неща- Вие като пазарувате от Молла или хипермаркета от производителя ли пазарувате? Всички тези магазини изпълняват ролята на посредници-продават ви с надценка .Но тях не ги обвинявате нали.Всяка жаба да си знае гьола- има си правила във всяка една търговия,производителя си е добър в своята област,търговеца -в неговата.Нещата не са така елементарни както Ви се струва.Коментиран от #9, #10, #14, #15, #24
17:08 25.02.2014
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Андрей Николов
До коментар #7 от "Соломон":
Аз като купувам плащам 200 лева на адвокат и ми прави проверка на имота за тежести!Коментиран от #17
17:16 25.02.2014
10 Андрей Николов
До коментар #7 от "Соломон":
Върви да работиш и да произвеждаш блага!Коментиран от #16
17:17 25.02.2014
11 Андрей Николов
До коментар #6 от "Agent":
Точно! Взеха ни за рибки вече , ама така е умря петко Глаад глааад за паразитите седящи на пътя на парите! Единия с парите си другия с имота. Какви сте вие?17:19 25.02.2014
12 Тодор Колев
17:57 25.02.2014
13 Тодор Колев
18:44 25.02.2014
14 Хан Соло
До коментар #7 от "Соломон":
Господине сравнението Ви е меко казано глупаво! Щяхте да сте прав ако сделка без посредник беше невъзможна :) Но напротив, тя е напълно възможна, обоснована е както икономически така и чисто практически. Всеки може да пуска обяви! Тук не говорим за хранителни стоки ако не сте забелязал!?! Разходите по адвокат, който да провери имота, да изисква всички необходими документи, скици, да изиска заличаване на стари ипотеки върху имота, да подготви нотариален акт със защитна клауза, постоянно да следи за нови вписвания на тежести дори в моментите на изповядването на сделката и плащането възлизат на 200 евро! Също така ако можете да ми обясните как по дяволите става онзи номер със защитата на интересите на две страни с противоположни интереси от един посредник? Не се излагайте! Иначе по статията, някой по-долу беше употребил думичките "мокри" и "сънищ"..мисля че са точно в десятката!18:56 25.02.2014
15 Андрей Николов
До коментар #7 от "Соломон":
Не, като пазарувам от хипермаркета кафе например не ми се разкарва чак до Бразилия тъй като билета в двете посоки е 1200евро! Схванахте ли сега? А когато искам да си купя имот паля колата и за 10стотинки звъня на собственика и си правя уговорка! Аз с парите и той с имота. Място за трети ...нема :) Ще ни светите ли? :)))Коментиран от #18
02:07 26.02.2014
16 Соломон
До коментар #10 от "Андрей Николов":
Благолепни ми г-на Николова,като гледам колко сте активен в рубриките ,мисля,че едва ли вие произвеждате някакви блага ,/освен да пълните ..../ ,че да съветвате другите как да си вършат работата.Така ,ч е КУФЕЙТЕ И ЖИВЕЙТЕ !15:50 27.02.2014
17 Соломон
До коментар #9 от "Андрей Николов":
нОРМАЛНО Е ЗА ВАС Г-НА нИКОЛОВА ,ДА ДАДЕТЕ НА АДВОКАТ 200 ЕВРО ЗА СДЕЛКА -НАЛИ БЪЛГАРИНА ЦЯЛ ЖИВОТ ГЛЕДА ДА НЕ НАСТИНЕ И ДА НЕ СЕ МИНЕ ,ТА И ВИЕ ПОМИНУВАЙТЕ СИ НА ДРЕБНО.ДРЕБНИ ДУШИ ДРЕБНИ ИДЕАЛИКоментиран от #19
15:53 27.02.2014
18 Соломон
До коментар #15 от "Андрей Николов":
тОВА С БРАЗИЛСКОТО КАФЕ Е УНИКАЛНА ПРОСТОТИЯ -А ОТНОСНО СВЪРЗВАНЕТО ДИРЕКТНО С СОБСТВЕНИКА -НАГЛЕДАЛ СЪМ СЕ НА ДОСТА ИЗМАМЕНИ ОТ ДОБРИ ПРОДАВАЧИ ХОРА.ТАКА ,ЧЕ ЕДИН ИЗМАМЕН ПОВЕЧЕ Е ДОБРЕ ДОШЪЛ.ПОЖЕЛАВАМ ВИ УСПЕХ15:58 27.02.2014
19 Хриси Александрова
До коментар #17 от "Соломон":
точно така, българин трудно се минава, особено от дребни измамници като скитащите улиците посредници на недвижими имоти. подкрепям ви :)21:33 28.02.2014
20 Бенжаменъ Глонти
Коментиран от #26
23:17 02.03.2014
21 Павел Малинов
15:06 03.03.2014
22 Павел Малинов
15:08 03.03.2014
23 Павел Малинов
Коментиран от #25
15:08 03.03.2014
24 Павел Малинов
До коментар #7 от "Соломон":
"Където не достига ум, защитата ни става гордосттаи нейното присъствие запълва великата пустота
на липсващия смисъл."
17:06 03.03.2014
25 Veselin Stanoev
До коментар #23 от "Павел Малинов":
В този ред на мисли най-добре е да отидеш до селската кръчма и да изпиеш една мастика за успокоение на нервите.Коментиран от #27
21:30 09.03.2014
26 Veselin Stanoev
До коментар #20 от "Бенжаменъ Глонти":
Да не дава господ да те срещне на улицата.Ще осмърдиш орталъка21:33 09.03.2014
27 Андрей Николов
До коментар #25 от "Veselin Stanoev":
Като ви гледам "профила" във фейсбук мисля, че можете да поканите направо във вашето село човекаhttps://m.facebook.com/veselin.stanoev1
21:11 11.03.2014