Last news in Fakti

24 Октомври, 2014 18:16 1 760 0

Двама от ДАИ-Плевен и бизнесмен с обвинения

  • двама-
  • даи-плевен-
  • бизнесмен-
  • обвинения-
  • даи-
  • задържани

Шефът на ДАИ е с три обвинения

Специализираното звено между Софийска градска прокуратура и ДАНС обвини длъжностни лица от ДАИ – Плевен.
Обвинения бяха повдигнати на Николай Николов, директор на регионалната дирекция „Автомобилна администрация“ – Плевен, на Георги Мъцин, заместник-директор на регионалната дирекция „Автомобилна администрация“ – Плевен и на Илко Илиев, собственик на транспортна фирма.

Престъпленията са извършени в периода юли – октомври 2014 г.

Николов е с три повдигнати обвинения за това, че чрез изнудване и злоупотреба със служебно положение е поискал и приел подкуп в размер на 4000 лв., че е поискал и приел подкуп в размер на 1000 лв. и за незаконно държане на боеприпаси (46 патрона). Деянията са извършени в условията на продължавано престъпление.

Георги Мъцин е обвинен като помагач на Николов при получаване на подкупа в размер на 1000 лв.

Илко Илиев и обвинен като помагач на Николов при искане и получаване на подкупа в размер на 4000 лв. Второто обвинение на Илиев е за незаконно държане на боеприпаси (14 патрона).

Тримата за задържани за срок от 72 ч.

Специализираното звено към СГП е поискало от Окръжен съд – Плевен най-тежката мярка за неотклонение – задържане под стража.

Факти.бг припомня, че вчера Специализираното звено за борба с корупцията между Софийска градска прокуратура (СГП) и ДАНС, задържа 7 души за срок от 24 часа.

Шест от задържаните лица, сред които директор и заместник-директор, са служители на регионалната дирекция „Автомобилна администрация“ – Плевен.

Седмият задържан е посредник между служителите на ДАИ и фирмите. Същият е криминално проявен.

При извършените над 20 претърсвания и изземвания, 7 лични обиски и свидетелски показания е установено, че някои от държавните служители на ДАИ са изнудвали транспортни фирми, от които са изисквали плащане на месечен абонамент и са настоявали извършването на годишните технически прегледи да става в точно определен пункт.

Така наречената такса „спокойствие“ е била изисквана и от собственици на транспортни фирми и техни представители. Установени са и спорадични плащания при извършени пътни нарушения. Служителите на ДАИ са търгували и с издаване на лицензи за управление на МПС.

До момента броят на фирмите, обект на изнудване, е над 10. Претърсени са служебни помещения в сградата на ДАИ, пункт за извършване на годишни технически прегледи, адреси, офиси, жилища и автомобили.

 

 

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА