В телефонен разговор с испанския си колега Мариано Рахой министър-председателят Бойко Борисов обсъди хода на провеждащата се на територията на Испания съвместна полицейска операция, съобщиха от МС.
В резултат на координираните действия на ГД „Борба с организираната престъпност” и испанските правоохранителни структури се осъществява мащабна реализация по линия на контрабандно производство на цигари.
Правителствата на България и Испания съобщават със задоволство за успешната полицейска операция за разбиване на престъпна организация за контрабанда на цигари, действаща в Испания и ръководена от български граждани. Предявено е обвинение за престъпления срещу индустриалната собственост и данъчни нарушения, както и за пране на пари и принадлежност към престъпна организация.
Операцията е пореден пример за плодотворното сътрудничество между Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ към Министерството на вътрешните работи на България и Националната полиция и Дирекцията за митнически надзор на Испания.
До момента са задържани 20 български и двама испански граждани. Не се изключват последващи арести. В Испания са разбити три нелегални фабрики за цигари, собственост на посочената българска престъпна организация. Съдейки по обема на конфискувания материал и оборудване в разкритите фабрики, тази операция може да се счита за една от най-значимите в областта на борбата с организираната престъпност, съобщават от Министерски съвет.
През последните месеци власите на Иберийския полуостров проведоха няколко акции срещу контрабандата на цигари. С българските служби е поредната такава акция, съобщава в. „20 минутос“.
Министър-председателят Бойко Борисов проведе телефонен разговор с директора на Европол Роб Уейнрайт, в който двамата обсъдиха последните операции за противодействие на контрабандата, организирани от и с участието на българските служби.
Борисов и Уейнрайт обсъдиха успешната реализация на съвместната операция на ГДБОП и испанските правоохранителни структури, проведена в тясно сътрудничество с Европол, при която на територията на Испания са разбити три нелегални фабрики за производство на цигари.
„Операцията е показателна за успехите на българските правоохранителни органи в борбата с контрабандата на европейско ниво”, подчерта директорът на Европол. Коментарът му беше по повод предприетите от България мерки, които принуждават организираните престъпни групи да изнасят производството си от нашата страна в други европейски държави, както и на успешните съвместни реализации в Полша и Испания. Роб Уейнрайт благодари за развитието на операциите и дейността на българските служби.
Бойко Борисов информира директора на Европол за последното проучване на тютюневите компании от Инициативата срещу незаконната търговия, което показва рекорден спад до 8% на нелегално търгуваните цигари. Той посочи също, че в резултат на предприетите мерки и добрата координация, постигната чрез Бюрото за борба с контрабандата, в бюджета са събрани 2,5 млрд. лева повече в сравнение със същия период на миналата година.
Борисов информира Уейнрайт за задържаните на ГКПП „Лесово” 200 кг хероин с висока концентрация на активното вещество, което е най-голямата такава пратка за последните пет години. Той определи операцията като поредна добра реализация, благодарение на отличната комуникация между Прокуратурата, Агенция „Митници” и МВР.
Министър-председателят подчерта, че засиленото сътрудничество на българските служби с партньорите от останалите европейски държави и с Европол води до отлични резултати в борбата с контрабандата с транснационален характер.
Борисов и Уейнрайт уточниха продължаването на съвместната работа по приоритетите, очертани заедно с Европол и партньорските служби на страните от ЕС.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 петко
ква стана тя нашта където да отиде врана все е на.рана
00:48 09.07.2016
2 toma por kulo
04:37 10.07.2016