Last news in Fakti

31 Октомври, 2014 15:48 1 737 0

Баронеса Грийнфийлд: Технологиите удължават живота, но от нас зависи да го изживеем пълноценно

  • баронеса сюзън грийнфийлд-
  • мтел-
  • журналистически конкурс-
  • награди-
  • иновации-
  • технологии-
  • наука-
  • модерен театър-
  • mtel media masters

Експозиция от живи картини и награди на журналистическия конкурс за иновации, нови технологии и наука в Модерен театър

Баронеса Грийнфийлд: Технологиите удължават живота, но от нас зависи да го изживеем пълноценно - 1
Баронеса Грийнфийлд призова гостите да си отговорят на въпроса дали новите технологии за тях са средство за пълноценен живот или самоцел

Нестандартна жива експозиция изненада снощи посетителите в Модерен театър. В няколко интериорни „клетки“ организаторите бяха разположили живи картини с участието на бъдещи актьори, визуализиращи някои може би вече отшумяващи модели на общуване и придобиване на информация. Двама влюбени се държат за ръце офлайн, семейство разговаря около масата на вечеря, мъж и жена гледат телевизия, а друг чете вестник, седнал на тоалетната чиния... Междуличностната комуникация се променя, развиват се и медиите... Не би могло да има по-подходяща прелюдия, елегантна и иронична едновременно, към церемонията за присъждане на наградите в журналистическия конкурс за иновации, нови технологии и наука Mtel Media Masters.

Три големи, шест призови и една специална награда бяха връчени по време на гала вечерта в Модерен театър. С награждаването снощи приключи четвъртото издание на надпреварата, която Мтел инициира, а Центърът за развитие на медиите и фондация „Медийна демокрация“ организират, за да бъде фокусирано общественото внимание върху значимостта на иновациите, новите технологии и науката за развитието на икономиката и обществото не само в България, но и в световен мащаб.

Специален гост на събитието беше неврологът от Оксфорд – баронеса Сюзън Грийнфийлд, която провокира гостите в препълнената зала да помислят дали модерните технологии са едно от средствата, с помощта на които водят пълноценен живот, или са се превърнали в цел на съществуването им.

„Дете, родено днес, има шанс 3:1 да доживее до 100 години. Но шансът му никога да не „порасне“, а цял живот да продължи да възприема заобикалящия го свят „по детски“ с помощта на картинки, а не мислейки аналитично, е също толкова голям“, предупреди британският учен. Според нея технологиите удължават живота ни, но само от нас зависи да го изживеем пълноценно.

Баронеса Грийнфийлд е посветила кариерата си на изучаването на човешкия мозък. През вторите 50 години от живота си тя иска да намери лек за болестта на Алцхаймер. И да играе скуош. „Призовавам всеки от вас да си зададе този въпрос: „Какво възнамерявам да правя през вторите 50 години от живота си?“, посъветва световноизвестната авторка гостите на Mtel Media Masters.

Големите награди в конкурса тази година са: в категория „Информационни агенции и нови медии” – Владимир Тодоров, Obekti.bg,  за материала му „Надежда за живот“; в категория „Печатни медии” – Начо Стригулев, сп. „Мениджър”, за „Стар Трек" на живо”; в категория „Електронни медии” – Цветелина Атанасова, БНТ, за филма ù „Пришълците”.

Призовите награди бяха присъдени на Видка Атанасова, Dnevnik.bg, за материала ù „Музеят, в който е важно децата да пипат и питат“; Ралица Ковачева, Reduta.bg, за материала „На съюза прахосмукачката“; Асен Георгиев, в. „Капитал“, за статията му „(Н)е-правителство“; Женя Милчева, сп. „Осем“, за материала ù „ГЕНерална проверка"; Живко Константинов, Нова телевизия, за репортажа му „Генбанката у нас съхранява 150 милиона семена"; Мария Чернева, БНТ, за материала „Една кръвна проба за алкохол с различни резултати в 4 лаборатории“.

Специалната награда на журито отиде при блогъра Ивайло Борисов (Takaitaka.com) за материала му „Клонът, на който висим".

Цялата церемония беше предавана на живо в сайта на Мтел, като вече може да бъда гледана там на запис.

Четвъртото издание на конкурса събра над 100 материала от повече от 50 журналисти от електронни и печатни медии, както и автори на свободна практика. Те бяха разгледани и оценени от независимо жури в състав: Весислава Антонова – журналист и член на Управителния съвет на Центъра за развитие на демокрацията; Гергана Паси – посланик на новите технологии на България към Европейската комисия; доц. д-р Леандър Литов – ръководител на българския екип към Европейския център за ядрени изследвания CERN; Любов Костова – директор на Британския съвет за България; Миролюба Бенатова – разследващ журналист; Никола Балов – блогър, и доц. д-р Орлин Спасов – изпълнителен директор на фондация „Медийна демокрация“.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА