Единен онлайн каталог дава възможност за търсене на заглавия на книги, списания, архивни материали и други библиографски данни сред почти 2 милиона записа, съобщиха за Факти.бг авторите на проекта.
Търсенето е абсолютно безплатно и е достъпно за всеки чрез Свободния каталог НАБИС /nalis.bg/, създаден от Фондация „Национална академична библиотечно-информационна система“.
Идеята за каталога е развита още през 2008 г., а през следващата започва неговата реализация, като в момента вече е налична пълната му функционалност.
Главната цел на проекта НАБИС е създаването на единен своден онлайн каталог на академичните библиотеки в България, който да дава възможност за интегрирано търсене чрез интернет в каталозите на тези библиотеки, както и достъп до библиографската информация за техните книжни и електронни ресурси и до предоставяните от тях услуги през общ портал. До момента 27 библиотеки са се включили в проекта, като мрежата на участниците постепенно и постоянно се разширява.
Издирването и ползването на библиографски източници, нужни на учени, преподаватели, студенти и специалисти във всекидневната им работа, е трудно и отнема много време. Проектът за Сводния каталог НАБИС решава тези проблеми буквално с един клик, затова неслучайно авторите на проекта са избрали за свое мото „Клик към знанието“.
„Живеем във време, когато технологичните постижения постоянно навлизат в изследователската работа и обучението, когато нараства потребността от качествени информационни услуги, при все по-силна конкуренция между различните научни и образователни институции и ние трябва да бъдем максимално адекватни на тези тенденции. Сводният каталог постига това“, смятат от фондацията.
Екипът е доволен, че когато представят идеята за създаване на национална академична библиотечно-информационна система през 2009 г., проектът печели доверието на фондация „Америка за България“ и тя решава да го финансира.
Учредители на Фондация НАБИС, която развива проекта за Сводния онлайн каталог, са Централната библиотека на БАН, Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и Американският университет в България. В съвета на експертите на фондацията участват зам.- директорът на Бодлеанската библиотека в Оксфордския университет Ричард Овъндън, директорът на университетската библиотека в Харвард и професор в същия университет Робърт Дарнтън и Диана Маркъм от Конгресната библиотека на САЩ.
До момента екипът на фондацията е работил приоритетно по създаване на информационната система и интегриране на ресурсите на присъединилите се към проекта академични библиотеки в страната. Мрежата вече е отворена към всички желаещи да се присъединят академични, университетски и технологично готови за това обществени библиотеки.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА