Холандия победи страхотната Коста Рика след дузпи

• мондиал

В редовното време мачът завърши 4:3

Холандия победи страхотната Коста Рика след дузпи - 1
Източник: БТА/AP

Холандия отива на полуфиналите на Световното първенство в Бразилия, след като победи Коста Рика с 4:3 след дузпи.

Двата отбора предложиха един изключително напрегнат мач, в който Холандия атакуваше повече и оранжевите футболисти дори удариха 3 греди. Здравата защита на Коста Рика обаче удържа нулевото равенство и отборът извърши поредния си подвиг, докарвайки мача с холандците до дузпите.

Холандия наложи доминация още в началото на мача, натиквайки Коста Рика в тяхното наказателно поле.  В 22-та минута пред Ван Перси се откри изключително чиста ситуация, но ударът му бе отразен от вратаря Навас. Вратарят отрази и опасен удар на Депай. В 37-та минута Санйдер отправи изключително опасен удар от пряк свободен удар, но Навас отново бе на висота.

През второто полувреме Холандия отново атакуваше без спирка, но перфектната защита на Коста Рика блокираше всеки техен опит за по-разнообразни действия. В последните 10 минути на редовното време „лалетата“ изведнъж вдигнаха оборотите и заредиха положение след положение пред вратата на Навас. В 83-та минута Снайдер отправи изключително точен удар от пряк свободен удар, който обаче срещна гредата. В последствие отново Ван Перси отправи силен удар, отразен от вездесъщия в този мач Навас. В последната минута от продълженията, след уникално разбъркване пред вратата на Коста Рика топката попадна в краката на Ван Перси, който нацели горната греда. Така и редовното време завърши при резултат от 0:0.

В продълженията холандците продължиха да атакуват,а костариканците да се защитават. Още в началото на първото продължение пред Рон Влаар се откри много чиста възможност, но ударът му бе избит от Кейлор Навас.  През второто продължение Уреня излезе на много добра позиция, можейки да реши всичко в полза на Коста Рика. Тогава обаче Яспер Силенсен показа класа и отрази неговия шут. Малко по-късно Снайдер отправи страхотен удар, който обаче срещна гредата, пращайки срещата при дузпите.

Преди дузпите Луис Ван Гаал замени своя вратар, пускайки Тим Крул. Това се оказа изключително успешен ход, тъй като вратаря спаси два наказателни удара, От своя страна Ван Перси, Робен, Снайдер и Каут не сбъркаха, и Холандия спечели срещата с 4:3. На полуфиналите холандците ще срещнат отбора на Аржентина.

Холандия: Силесен, Де Врай, Влаар, Инди, Блинд, Вайналдум, Каут, Депай, Снайдер, Робен, Ван Перси

Коста Рика: Навас, Диас, Уманя, Гонсалес, Акоста, Гамбоа, Борхес, Техеда, Боланьос, Руис, Кембъл.