• световно първенство

Българките загубиха с 3:1 гейма

България не удържа на мощта на Русия на Световното по волейбол - 1
Снимка: БТА/AP

Женският национален отбор по волейбол на България загуби мача си от втората фаза на Световното първенство в Италия срещу Русия с  1:3 гейма (23:25, 15:25, 28:26, 19:25).

Първият гейм тръгна равностойно, но след силни изяви на Евгения Христова и Елица Василева българките успяха да дръпнат с 9:6. Тогава за рускините се активизираха Татяна Кошельова и Александра Пасинкова, благодарение на които те изравниха при 15:15. Блокада на Гамова и ас на Старцева дадоха преднина на Русия от 17:20. Нови блокади на Старцева и силни атаки на Кошельова доведоха нещата до 17:23. Блокади на Рабаджиева и добри атаки на Русева върнаха българките в мача за 20:23. Рабаджиева продължи да играе силно и нещата стигнаха до 23:24. В крайна сметка успешна атака на Кошельова затвори гейма при 23:25 за Русия.

Русия дръпна с 3:6 още в началото на втория гейм. Блокади на Мороз и ас на Фетисова направиха резултата 5:11. Българките намалиха до 9:12 след силни изяви на Василева. Нов ас на Гамова направи разликата 12:15. Серия от силни сервизи и няколко аса на Старцева доведоха резултата до 14:23. Елица Василева прати една атака в аут и гейма приключи при 15:25.

Третият гейм започна с превъзходство за рускините, които дръпнаха с 3:8 след силни изяви на Мороз и Фетисова. Българките се върнаха в мача след добри изпълнения на Страшимира Филипова и Елица Василева, за да може второто техническо прекъсване да дойде при 13:16. Силни атаки на Кошельова и Пасинкова направиха резултата 18:23. Тогава изведнъж българките се разиграха и след силни нападение на Рабаджиева и Филипова резултатът стана 23:24. Българките обърнаха резултата след грешка на Гамова за 26:25 и измъкнаха гейма след блокада на Лора Китипова с 28:26.

Отлични изяви на неотразимата в този мач Кошельова помогнаха на рускините да поведат с 3:8 в началото на третия гейм. Василева и Николова се разиграха и България стигна до 8:10. Атаки на Кошельова и контра на Гамова върнаха преднината на Русия при 11:16. Блокада на Мороз доведе нещата до 11:18. Силни изяви на Рабаджиева помогнаха на България да достигне до 19:23. Все пак Кошельова и Гамова осигуриха победата за Русия с 19:25, а с това и нейния триумф в мача.

След тази загуба българките останаха на 6-то място с точки в своя поток, докато рускините са 3-ти с 9 точки. Утре България излиза срещу лидерите от САЩ.