• каратанчева-
  • пашек

Българката преодоля квалификациите на Откритото първенство на Франция по тенис

Каратанчева в основната схема на Ролан Гарос - 1
Българката Сесил Каратанчева преодоля квалификациите на Откритото първенство на Франция по тенис. Поставената под номер 3 в пресявките Каратанчева победи категорично австрийката Тамира Пашек с 6:1, 6:3 след 77 минути игра. 25-годишната софиянка спечели 10 от първите 12 гейма, а при 5:2 сервираше за победата, но пропусна два мачбола и загуби подаването си. Тя успя да пробие в следващия гейм, с което си осигури успеха. 104-а в класацията на УТА българка допусна само 2 непредизвикани грешки в срещата срещу 14 на съперничката си. Тя пласира 10 печеливши удара, два пъти повече от австрийката.

В същото време се разбра, че най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова ще срещне Барбора Захлавова Стрицова от Чехия в първия кръг на Откритото първенство на Франция по тенис. През миналата година Пиронкова достигна до втория кръг, където загуби с 5:7, 2:6 от бъдещата шампионка Мария Шарапова (Русия). Ако преодолее Стрицова българката ще играе във втория кръг срещу победителката от мача между Дениса Алертова (Чехия) или квалификантка, а в третия кръг може да има за съперничка Винъс Уилямс (САЩ).

Стрицова е номер 22 в световната ранглиста. 29-годишната чехкиня има една титла в кариерата си и е заработила над 3.7 милиона долара като професионалистка от 2003 година насам. Пиронкова е постигнала две победи в три мача срещу чехкинята.

През 2011-а на турнир в Париж Стрицова спечели със 7:6(5), 6:3, но след това българката има успехи със 7:5, 6:3 на "Уимбълдън" през 2013-а година и с 6:4, 6:1 в Сидни през януари тази година.

Номер 1 в света Серина Уилямс (САЩ) стартира срещу квалификантка, а защитаващата титлата си Мария Шарапова - срещу Кая Канепи (Естония). В третия кръг Уилямс може да срещне бившата номер 1 Виктория Азаренка (Беларус), а в четвъртия кръг може да си осигури двубой със сестра си Винъс Уилямс.