25 Юни, 2016 15:54, обновена 25 Юни, 2016 18:45 3 488 0

Полша на четвъртфинал след драма с дузпи срещу Швейцария

• евро 2016-
  • осминафинал

Поляците са първият четвъртфиналист на Евро 2016

Полша на четвъртфинал след драма с дузпи срещу Швейцария - 1

Полша е първият четвъртфиналист на Евро 2016, побеждавайки Швейцария с 6:5 след изпълнение на дузпи в осминафинален сблъсък на европейското първенство по футбол, игран на стадион "Жофроа Гишар" в Сент Етиен.

"Дружина полска" тотално надигра своя противник през първото полувреме, но три сериозни пропуска направи Милик. В 39-ата минута все пак натискът на поляците даде резултат и оставеният непокрит Блашчиковски реализира след хубав пробив отляво на Гросицки.

През второто полувреме поляците станаха по-пасивни и позволиха на своя противник да вземе инициативата. Четвърт час преди края Фабиански спаси по изумителен начин с една ръка удар на Родригес от фаул, а после Сеферович нацели напречната греда.

В 82-ата минута Швейцария стигна до заслуженото изравняване на резултата след гол-красавец на Джердан Шакири, който отбеляза с ефектна задна ножица от границата на наказателното поле.

В продълженията двата отбора не стигнаха до нови попадения и трябваше да решат спора с изпълнение на дузпи. Там Джака пропусна за Швейцария и прати противника на четвъртфинал.

Първата по-сериозна опасност дойде още в 24-ата секунда след груба грешка в защитата на Швейцария. Роберт Левандовски обаче не успя да се възползва. След това топката попадна у Милик, който я изпрати над опразнената врата.

В първите минути на срещата поляците са тимът, който атакува повече. Няколко пробива по крилата завършиха с опасни центрирания.

В 9-ата минута добра комбинация между Шакири и Джемайли завърши с удар на втория, но топката се оплете във външната страна на мрежата.

В 25-ата минута Родригес пробва да застраши Фабиански с изстрел от далеч, но ударът премина покрай вратата на поляците.

3 минути по-късно Криховяк остана напълно непокрит при изпълнение на корнер. Той обаче не успя да насочи топката към врата, пазена от Ям Зомер.

В 32-ата минута след центриране отдясно и разминаването на двама души с топката, тя попадна в Милик, който потърси близкия горен ъгъл на врата на швейцарците, но ударът му премина над напречната греда.

В 34-ата минута опасността се прехвърли пред другата врата. След центриране от корнер Фабиан Шер остана непокрит и отправи изстрел с глава, който попадна право в ръцете на Фабиански.

В 38-ата минута Блерим Джеймайли отправи опасен удар след рикошет и в тялото полски национал, но вратарят Лукаш Фабиански изби топката в корнер.

38-ма минута - гол за Полша. След невероятен пробив по левия фланг и центриране топката попадна в Блашчиковски, който елегантно изпрати топката под плонжа на Ян Зомер и откри резултата.

В 49-ата минута Левандовски отпрати първия си точен изстрел на Евро 2016, но право в ръцете на Ян Зомер.

Мачът се отвори и в 50-ата минута Шакири пробва удар от границата на наказателното поле, но Фабиански боксира сигурно топката.

Нова опасност в мача - този път пред врата на швейцарците. Блашчиковски отправи силен изстрел с левия крак, но Зомер спаси.

Нервите се изостриха и двата тима започнаха да правят доста груби нарушения.

В 72-ата минута Лукаш Фабиански направи, може би, спасяването на Евро 2016 след като изби топката от скобата след невероятно изпълнение от фаул на Родригес.

Натискът на Швейцария се засили и в 77-ата минута след разбъркване след корнер топката достигна до Сеферович, който нацели напречната греда на поляците.

82-ра минута - гол за Швейцария. Невероятен гол от страна на Шакири. Той успя да отбележи със задна ножица от границата на наказателното поле.

Редовното време завърши и ще се играят две продължения по 15 минути.

Двата тима играят предпазливо през първото продължение.

В 112-ата минута Швейцария бе много близо до класиране на четвъртфиналите. След центриране на Шакири Дердийок се оказа сам срещу Фабиански, но полският страж показа вещина за пореден път.

Пет минути по-късно Сеферович проби по лявото крило и центрира към Дердийок, който от чиста позиция направи нов пропуск.

Това се оказа всичко от игровото време. Двата тима ще бъдат разделени от рулетката на дузпите.