1 Юли, 2016 22:01, обновена 1 Юли, 2016 23:58 4 253 1

"Драконите" изпепелиха Белгия и са на 1/2-финал на Евро 2016

• драконите

Уелс ще се изправи срещу Португалия в полуфиналите на Евро 2016

"Драконите" изпепелиха Белгия и са на 1/2-финал на Евро 2016 - 1
Снимки: БТА/АР

Уелс победи Белгия с 3:1 в 1/4-финален сблъсък на Евро 2016. Така тимът на Крис Коулман стана първият дебютант на европейски първенства от 1992-а година насам, който достига до тази фаза на турнира.

Двата отбора изиграха един от най-качествените мачове на форума във Франция, показвайки двуостър и бърз футбол с множество възможности за гол. Раджа Наинголан откри в 13-ата минута за Белгия, но Ашли Уилямс върна "драконите" в играта в 31-а. През втората част "червените дяволи" натиснаха сериозно съперника си, но с две разсичащи контраатаки, завършили с две попадения, Уелс тотално отказа съперника си.

1' - Скоростно начало на срещата. Двата отбора стартират битката по между си във великолепно темпо, загатвайки, че няма да се бранят и ще търсят попадения.

5' - Бен Дейвис (Уелс) получава жълт картон рано-рано, фаулирайки една от звездите на белгийците - Кевин де Бройне. Дейвис ще пропусне евентуален 1/2-сблъсък на отбора си поради натрупани картони.

7' - Уникален пропуск за Белгия. Караско овлядя центрирана топка пред малкото наказателно поле и стреля, но Уейн Хенеси блокира ударът му. Последваха нови две добавки, но "опълченската" отбрана на Уелс не позволи на топката да влезе във вратата. Последва корнер, но след изпълнението му и Лукаку изпусна шанса си, разминавайки се с кълбото.

8' - "Драконите" показаха зъби на свой ред, но слаб удар с глава на Хал Робсън-Кану не намери целта.

13' - Гол за Белгия! Топовен изстрел на Раджа Наиголан от над 25 метра е неспасяем за вратаря Уейн Хенеси. Великопелно попадение!

20' - Уелс успява да задържи продължително топката в средата на терена, но все още голови ситуации пред вратата на Куртоа липсват. Белгийците осезаемо се дръпнаха назад след началния си натиск и попадението, което отбелязаха.

24' - Крис Гънтър спира бърза контраатака на Белгия с цената на нарушение и жълт картон. Потърпевшият отново е Кевин де Бройне.

26' - Шанс за Уелс! Нийл Тейлър стреля непокрит близо до точката за дузпата, но Тибо Куртоа се намеси със завиден рефлекс. Зрителите на "Стад Пиер-Мороа" в Лил се наслаждават на прекрасен двубой до този момент.

30' - ГОЛ за Уелс! Ашли Уилямс връща "драконите" в играта, засичайки великолепно центриране от корнер с глава. Белгия плати цената, че се дръпна в по-задни позиции след като откри.

33' - Караско центрира остро, но Лукаку остава под топката. Мигновена контраатака на Уелс, която завършва с опасен удар на Гарет Бейл, но Куртоа отново е на мястото си.

43' - Капитанът на Уелс Ашли Уилямс отново е "забравен" от белгийската защита при корнер, изпълнен от Аарън Рамзи, но този път ударът му с глава минава високо над напречната греда.

45' - Край на първата част

46' - Начало на второто полувреме. Смяна за Белгия. Старши-треньорът Марк Вилмотс заменя неубедителния Караско с Маруан Фелайни.

48' - Добра възможност за "червените дяволи", но изстрел с глава на Ромелу Лукаку след хубаво центриране на Мюние излиза встрани.

49' - Нова добра атака за белгийците завършва със силен удар на Де Бройне, но топката отново е в аут.

50' - Смазващ натиск в първите минути на втората част заа Белгия. Шут на Еден Азар профучава вляво от мрежата на Уейн Хенеси.

54' - Вече близо десет минути Уелс не може да излезе от собствената си половина. Тактическата смяна на Вилмотс към момента дава голямо предимство на "червените дяволи".

55' - ГОЛ за Уелс! Противно на всякаква логика "драконите" излизат напред в резултата. Хал Робсън-Кану получи трудна топка в наказателното поле на Белгия, но като на шега финтира двама защитници и "разстреля" Куртоа отблизо.

59' - Жълт картон за резервата Фелайни. Белгиецът избута грубо падащия след съприкосновение с Наинголан Гарет Бейл.

64' - Разочароващо изпълнение от пряк-свободен удар на Кевин де Бройне, който стреля право в телото на стража Уейн Хенеси.

71' - Остро центриране на Де Бройне, но Джеймс Честър изпревари нахлуващия Ромелу Лукаку и предотврати сигурен гол.

74' - Невероятен пропуск на Маруан Фелайни, който стреля с глава отблизо, но по някакво чудо топката не влетя в мрежата на Уелс.

75' - Смяна в състава на Белгия. Напуска по-малкият брат на Ромелу Лукаку - Джордан, а мястото му ще заеме Дрис Мертенс.

76' - "Червените дяволи" затягат обръча около наказателнот поле на британците, но до края остават малко повече от десетина минути.

79' - Аксел Витсел пробва късмета си с шут отдалеч, но не намери рамката на вратата.

80' - Вторият голмайстор на Уелс, Хал Робсън-Кану, напуска игра, отстъпвайки мястото си на Сам Воукс.

85' - ГОЛ за Уелс! "Драконите" докосват полуфинала, а точен е резервата Сам Воукс. Играчът на английския Бърнли засече по великолепен начин центриране с глава, смълчавайки белгийските фенове по трибуните.

90+3' - Край на мача. Уелс е на 1/2-финал на европейско първенство.

Съставите на двата тима:

Уелс: Уейн Хенеси, Бен Дейвис, Нийл Тейлър, Джеймс Честър, Ашли Уилямс, Крис Гънтър, Джо Алън, Джо Ледли, Гарет Бейл, Аарън Рамзи, Хал Робсън-Кану

Белгия: Тибо Куртоа, Джордан Лукаку, Тоби Алдервейрелд, Джейсън Денайер, Томас Мюние, Раджа Наинголан, Аксел Витсел, Еден Азар, Яник Ферейра-Караско, Кевин Де Брюин, Ромелу Лукаку