• "адзурите"-
  • чави ернандес
Испания разфасова Италия и заслужено защити титлата си - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Испания стана първият отбор в историята, който успява да защити европейската си титла, след като тотално надигра тактически и технически тима на Италия с безкомпромисното 4:0 на финала на Евро 2012.

Макар на моменти да имаха превес във владеенето на топката, италианците изглеждаха безпомощни и дори жалки в по-голямата част от мача.

За "Ла Фурия" точни бяха Давид Силва и феноменално представилият се в мача Джорди Алба през първата част и влезлите като смени Фернандо Торес и Хуан Мата през втората.

Капитанът на испанците Икер Касияс пък се погрижи да не даде дори и почетен гол на "Скуадра адзура", спасявайки малкото положения, които се откриха пред Балотели и компания.

В най-резултатния еврофинал за всички времена, настоящият европейски шампион излезе в система 4-2-3-1, като честта на "фалшива деветка" отново се падна на Фабрегас. Чезаре Прандели пък не изневери на себе си и нареди любимото си 4-3-1-2 с очакваните състави като Балотели и Касано предвождаха "синята" атака.

Ако до този момент имаше съмнения за това дали испанският тим е започнал да се изчерпва и вече не е достоен за крал на Европа, то в днешния двубой, "фуриите" безапелационно изтриха всяка въпросителна и доказаха, че играят в момента най-качествения футбол на континента.

Срещата в Киев започна вихрено, с мощен натиск от страна на Испания. Ясно бе ,че момчетата на Висенте дел Боске, за разлика от мача с Португалия, са жадни да демонстрират целия потенциал, на който са способни, гонейки убедителен успех.

Трябваше им само 14 минути, за да открият резултата в своя полза.

Андрес Иниеста намери с великолепен пас Сеск Фабрегас, който нахлу в наказателното поле. Халфът на Барселона стигна почти до аутлинията, но центрира перфектно на главата на Давид Силва и той нямаше как да сбърка - 1:0.

Ранният гол внесе сериозен смут сред италианските редици, а Испания не изглеждаше като отбор, който е тръгнал да се затваря и да брани 80 минути минималната си преднина.

Момчетата на Чезаре Прандели направиха опит да установят териториален натиск и на 3 пъти дори се разминаваха с попадението след пропуски на Касано и Балотели.

Испанците обаче демонстрираха самочувствие в защитна, а Икер Касияс спасяваше всичко по-опасно.

В 21-вата Киелини трябваше да напусне с травма и на левия бек се появи по-офанзивният Балдзарети. Това бе пореден удар за Италия, след като опасностите по левия фланг зачестиха след промяната.

Така се стигна до 41-ата минута, когато блестящо играещият защитник Джорди Алба направи изумителен спринт, озовавайки се на върха на испанската атака и след майсторски извеждащ пас на Чави Ернандес, излезе очи в очи с Буфон и със самочувствие реализира за 2:0.

Така завърши и първата част на двубоя - 2:0.

След почивката Италия направи и втората си смяна. Включването на Антонио Ди Натале, на мястото на Антонио Касано, определено внесе свежест в предни позиции и пред голмайстора на Удинезе се откриха 2 не лоши възможности, но до гол така и не се стигна.

Това бе и финалът на опитите на Италия да се върне в мача. Оттам нататък на "Олимпийския стадион" в Киев цареше отчаяние и безсилие от страна на "адзурите".

За тяхно нещастие, Испания все още не бе приключила със започнатото унижение.

В 49-атаминута на срещата Рамос игра с глава и след това топката се удари в разперената ръка на Бонучи. Съдията Педро Проенса обаче се направи на луд и не свири дузпа въпреки резонните претенциите на иберийците.

Всичко за Италия като че ли свърши напълно в 63-ата минута. Тогава влезлият като резерва броени минути преди това Тиаго Мота се самоконтузи, а Чезаре Прандели нямаше повече смени и трябваше да довърши мача с десет души.

В 84-ата минута класиката бе заформена след гол на влезлия като резерва Фернандо Торес. С този гол "Ел Ниньо" стана и първият футболист с два гола на финали на Европейски първенства.

Италианците се молеха агонията да приключи по-бързо, но в 88-ата минута разгромът се покачи на 4:0. Тогава пак Торес бе изведен зад защитата, но вместо да се полакоми да вкара и да стане топреализатор на европейското, подаде към влезлият само минута по-рано Хуан Мата, който не сбърка и оформи крайното 4:0.

По този начин Испания доказа своето могъщество на футболната сцена, превръщайки се в първият отбор, успял да триумфира три пъти поред на Световни и Европейски първенства (2008, 2010 и 2012) и изравнявайки рекордьора по Евро-титли Германия (и двата отбора вече са с по три).

Наставникът на "Ла Фурия" Висенте дел Боске пък стана вторият треньор със световна и европейска купа и единсвен, като включим и тази от най-комерсиалната клубна надпревара Шампионската лига.