• правец

Бившият играч на "студентите" Брендън Хийт над всички в дербито на НБЛ

Левски се справи с Лукойл в Правец - 1
Снимка: БТА

Левски взе последното дерби за сезона и първа победа над Лукойл, с 97:93 в Правец и продължава да таи надежди за второто място в НБЛ.

За Академик, сигурен първенец в редовния сезон, пък срещата бе без голямо значение.

Двата състава изиграха емоционален и завързан мач, а Брандън Хийт за първи път излезе срещу бившия си тим и показа страхотна класа.

На полувремето резултатът бе 45:52 в полза на столичани.

Второто полувреме започна силно за домакините, които постигнаха пълен обрат, повеждайки с 61:59 след 16-7 в първите четири минути на третата четвърт. Лукойл постепенно наложи своята воля, а в нападението на съперника им цареше пълен хаос, което позволи на шампионите да дръпнат със 71:64 две минути преди края на частта. След 30 минути преднината им бе 72:66.

Брандън Хийт и Джумейн Джоунс се нагърбиха с отговорността в атака за гостите, които отново си върнаха водачеството – 77:81 след 34 минути игра в Правец. Дън вкара два поредни коша за 81:81, но Левски отвърна с 11-2 за 83:92. "Студентите" се бориха до последно и намалиха до 92:93 при оставащи 21.8 секунди до сирената, но веднага след това Хийт не трепна от наказателната линия за 92:95.

С успеха си,  Левски прекъсна и серията на Лукойл от 16 поредни победи и вече има баланс от 17-6. Активът на водения от Сашо Везенков отбор пък е 21-2.

Дън реализира само един наказателен удар за 93:95, а Захариев показа здрави нерви и реализира за 93:97, колкото бе и крайният резултат.

Брандън Хийт наниза 35 точки и направи 8 асистенции за Левски. Джумейн Джоунс се отете с 22 точки и 12 борби, а Лайънъл Чалмърс завърши с 10.

За Лукойл Марко Килингсуърт и Александър Янев вкараха по 18 точки. Божидар Аврамов и Антъни Уийдън приключиха с по 16.