Разбилият се в Казан „Боинг – 737 -500“ е бил собственост на редица компании, сред които и на българската „България ер“.
Водещият в Русия делови в. „Коммерсант“ съобщава, че авиокомпания „Татарстан“ предсрочно разтрогва договора с „България ер“ и й връща взетите на лизинг боинги.
В същото време от руската компания са изплатили всички свои задължения към „Еърбъс“.
От март 2008 г. „България ер“, която влиза в холдинга „Химимпорт“, е стратегически партньор на авиокомпания „Татарстан“ и участва чрез свои представители в управлението и съвета на директорите на местния авиопревозвач.
Лизингът на месец е бил $ 150 000 за самолет. Авиокомпанията „Татарстан“ е имала общо 5 боинга.
Това е принудило руската компания да се откаже от договора, защото остарелите боинги били скъпи за поддръжка и нерентабилни спрямо конкурентите от „Еърбъс“. От началото на 2013 г. на българите са върнати два от петте самолета.
На 7 март в. „Коммерсант“ писа, че правителството на Татарстан е решило да се откаже от услугите на „Химимпорт“ в авиопревозите като българската компания все пак остава стратегически партньор в обслужването на летището в Казан. Превозите се поемат от Казан властите прехвърлят авиофирмата към холдинговото дружество „Ак барс“.
Официалните данни показват, че в началото на тази година руската компания е притежавала: 5 Boeing-737, два Airbus-319, Ту-154 и Як-42.
По данни на специализирания интернет-сайт Aviation Safety Network, възрастта на „Боинг 737-500“ с номерация VQBBN по време на катастрофата е била 23 години и 4 месеца.
Първият полет на машината е на 1 юни 1990 г. До закупуването му от авиокомпания „Татарстан“ през 2008 г. самолетът е бил собственост на 5 различни компании: френската Euralair (от 1990 до 1992 г. ), Air France (1992-1995 г.), угандийския национален авиопревозвач Uganda Airlines, бразилската Rio Sul, Ansett Worldwide Aviation Services (AWAS) с централа в Дъблин, румънската Blue Air и българската Bulgaria Air.
На 26 ноември 2012 г. самолетът аварийно се приземява в Казан двайсетина минути след като е излетял за Москва. Инцидентът тогава беше обяснен със сработването на аварийните датчици.
На 17 декември 2001 г. при кацане в лоши метеорологични условия самолетът претърпява инцидент и чупи колесник, но всички пътници са спасени.
Катастрофата в Казан е третият инцидент с Boeing 737-500 на територията на Русия, а от 1967 г., когато моделът излиза на пазара, са регистрирани над 170 инцидента, припомня ИТАР-ТАСС.
В Казан е обявен траур. Сред загиналите са синът на президента на Татарстан Рустам Миниханов - Ирек и шефът на местното представителство на Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Антонов.
Президентът Владимир Путин нареди да се сформира комисия за разследване на причините за трагедията и изпрати от Москва за Казан самолет с екип от 50 спасители и психолози за близките на жертвите.
Човешка грешка или техническа грешка са основните версии на следствието.
В руските специализирани форуми за авиация отбелязват, че през последните години руските пилоти по вътрешните авиолинии са принудени да работят все повече и повече часове като им се съкращават часовете за почивка и им се режат парите за извънреден труд.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Георги Георгиев
Коментиран от #3
12:21 18.11.2013
2 Тервел
Коментиран от #4
15:00 18.11.2013
3 toly spiri
До коментар #1 от "Георги Георгиев":
ti vidiaii23:37 18.11.2013
4 PROFESIONALISTA
До коментар #2 от "Тервел":
Абе вие луди ли сте, какъв тер.акт какви 5 лв, просто самолетите в подобни нискобюджетни компании се карат на изживяване, без нужната поддръжка и рециклиране на агрегатите, просто на пълна магия. Просто в авиоиндустрията има компании на върха, и такива на дъното, които карат каквото има за без пари и затова се случват такива трагедии. Защо не падне някой самолет на swiss-air, ами все падат на някакви пълнеж- фирмички?07:48 19.11.2013