Last news in Fakti

11 Януари, 2016 07:00 1 847 0

Детският сън е изключително важен

  • сън-
  • дете-
  • клетки

Няколко съвета как да подобрите условията за сопкоен и здравословен сън

Сънят е доказано един от ключовите фактори за правилния растеж. Това е времето за отмора на мозъка, регенериране на клетките и презареждане на енергията за новия ден.

Сънят е изключително важен и играещ основна роля за общото психическо и физическо състояние на децата и подрастващите. Новият начина на живот превръща почивката в дефицит – американско изследване установило, че 15 милиона деца и тийнейджъри спят недостатъчно.

Уморените деца са раздразнителни, трудно се концентрират, имунната им система страда. Нещо повече – децата, които заспиват по-бързо и прекарват повече време в най-дълбоката фаза на съня, са по-малко застрашени от депресия като възрастни. Дългогодишното лишаване от достатъчно сън отслабва връзката между определени дялове от мозъка, което може да доведе до намалена способност за контрол на емоционалните реакции в зряла възраст.

Времето на предпубертета - между 9 и 11 г. е ключов момент за справяне с лошия сън, защото все още не е настъпила кризата на юношеството и мозъкът е податлив на промени.

От колко сън се нуждаят децата:

Бебета: от 14 до 15 часа

Прохождащи: от 12 до 14 часа

Децата в предучилищна възраст: от 11 до 13 часа

Децата в училищна възраст: от 10 до 11 часа

Тийнейджъри: от 9 до 10 часа

Предлагаме Ви няколко прости начина да направите съня на любимите си същества по-пълноценен и хармоничен:

1. Леглото трябва да е удобни. Вярно е, че по-твърдият матрак е по-полезен за гръбнака, но ако на детето не му е удобно, трябва да го смените с твърдост, която му допада. Експериментирайте, като сменяте и различни възглавници. Децата са различни – някои предпочитат да потънат, други държат главата им да е на високо, трети – на ниско.

2. Спалното бельо трябва да е от естествена памучна материя, без стягащи елементи.

3. Не разрешавайте в леглото да се гледа телевизия , да се ползва интернет, да се играят електронни игри. Всичко това стимулира мозъка, а светлината от монитора потиска производството на мелатонин - хормон, който стимулира съня.

4. Изградете твърд дневен режим – детето трябва да ляга в точно определен час, като преди това изпълни определени ритуали – миене на зъби, пиене на вода, целувка за лека нощ... Този режим трябва да се спазва и в почивните дни.

5. Никога не изпращайте детето в леглото като наказание, защото то ще започне да свързва мястото за сън с неприятни емоции.

6. Намалете или изключете осветлението. Тъмнината стимулира съня и повишава нивото на мелатонин. Ако детето обаче се страхува да заспи на тъмно, оставете приглушена светлина, защото тъмнината ще засили тревогите му. Изолирайте от шумове, които биха могли да го стряскат нощем.

7. Храната преди лягане трябва да е лека и да е поне 2 часа преди сън.

8. Поддържайте по-ниска температура в спалнята – до 20 градуса. Непременно проветрете преди лягане и при възможност оставене прозореца отворен цяла нощ.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА