Last news in Fakti

3 Май, 2016 10:08 1 048 0

Фондът за лечение на деца е помогнал на 1390 деца през 2015 г.

  • фондът-
  • лечение-
  • деца-
  • помогнал

Родители искат отговори за показната акция във Фонда за лечение на деца в чужбина

Фондът за лечение на деца е помогнал на 1390 деца през 2015 г. - 1
Снимка: БНТ

Все още има закъснение в работата на Фонда за лечение на деца, тъй като единият съвет е отложен и сега общественият съвет на Фонда се опитва по електронен път да ускори този процес, но е дискусионно дали това е най-добрият начин за комуникация. Това заяви по БНТ д-р Анелия Буева, представител на обществения съвет на ЦФЛД.

Д-р Буева представи документи, които показват как през годините се е увеличил броят на децата, които са финансирани от фонда през годините, в които той съществува. От документите се вижда, че за последната година децата, на които Фонда е помогнал са 1390. В самото начало е помагано на 9 деца годишно, като в първите 6 години помощта е била за не повече от 100 деца на година. През последните 6 години се увеличава непрекъснато броя на децата.

Тя уточни как процедира Фонда. Хората подават своите документи и Фонда класифицира по специалности - ортопедия, кардиология, онкохематология. Изпраща документите за становища от специалистите в чуждите клиники, за да получи оферта от там и съставя подробен списък на всичките деца. На заседанията на Фонда, които са два пъти се дискутира как са се вземе необходимото решение. Това е месечно над 100 деца, което е огромен труд, каза още д-р Буева.

Буева не може да коментира дали има злоупотреби с пари на фонда. Тя е категорична, че са спазвани процедурите, които са предвидени в правилата на фонда за одобряване на децата. В разговора тя допълни, че не разбира хората, които казват, че не са доволни и да кажат от кое, защото аргументите за бензина за нея не са сериозни.

Нели Логофетова, която също е представител на обществения съвет на Фонда заяви, че всичко, което се случи е нанесло много тежък удар на Фонда в доверието на обществото и тези тежки обвинения за корупционни схеми и липсата на прозрачност ще оттегли дарителите.

Засегната бе темата за медицинските изделия за ортопедични интервенции, които се поемат от Фонда, а не от здравната каса. Касата поема болничното лечение, но не дава пари за тези консумативни. Въпросът е бил поставян многократно пред Министерството на здравеопазването, но до този момент нещата стоят така.

"Относно медицинските изделия смятам, че те са препъни камък и ако нещо трябва да се промени в работата на Фонда, това е Министерството да си изпълни наредбата, по която всички медицински изделия трябва да бъдат остойностени. Както има позитивен списък за лекарствените средства, така да има списък с всички медицински изделия. Това би облекчило работата на Фонда, защото специално в този мандат, в който участвам аз, Фонда извоюва вътрешни правила, с които наложи самите болници да имат договори за обществени поръчки за медицинските изделия. За 3 години цената на тези медицински изделия скочи с над 100 процента", каза Нели Логофетова.

Същевременно родители, които са получили помощ от Фонда за лечение на деца в чужбина, искат отговори за показната акция и арестите на ръководството му.

Христо Попов, Карл Бец и Григор Малинов са бащи на деца получили финансова помощ от Фонда за лечение на деца, гостуваха в студио на bTV. По думите им работата на фонда никога не е била бавна, решенията по техните случаи не са се бавили. Те смятат, че показната акция и арестите целят да разрушат „единствената работеща структура в държавата”.

Родителите добавиха, че организацията „Спаси Дарина”, която е помогнала на много болни деца, спира дейността си, защото не може да се бори повече със системата. Родителите са организирали петиция, с която настояват за отговори.

Григор Малинов се обърна с призив към министърът на здравеопазването Петър Москов: „Г-н министър, върнете старото ръководство, за да не ни изправяте на нокти, защото това, което сме изпитали покрай децата ни не е малко, а вие ни сервирате още”.

„Тези арести и съсипването на работата на фонда целят да се пренасочат безконтролно средства към България за медицински изделия”, смята Малинов.

„На фонда им беше пречено всячески да работят. Той е създаден преди няколко години за лечение на деца в чужбина, като в момента се прави опит това да се размие. Непрекъснато ги товарят с допълнителни отговорности”, смята Христо Попов.

Бащата определи думите на министър Москов като популистки и добави, че не е нужно хората, които управляват здравеопазването да бъдат лекари. „Те трябва да бъдат нормативно грамотни, а настоящият министър е склонен към една показност и създаване на внушения”, допълни Попов.

И тримата бащи са съгласни, че обвиненията за кражба на пари от болни деца са много тежки. „Предполагам, че децата ще бъдат пренасочвани за лечение тук в България, но нашите клиники не могат да се справят с това”, каза Карл Бец.

По думите на Попов в България са направени едва 7-8 животоспасяващи трансплантации, докато това в чужбина се прави 10-12 пъти в рамките на един месец. „Страната ни няма толкова големи ресурси и там, където са открити, по-добре да ги използваме”, смята той.

„Аз искам да видя лицето на специалният прокурор, който разпореди тази циркова акция точно на 20 април, когато беше насрочено събранието на фонда”, заяви Григор Малинов.

И тримата бащи се обявиха в подкрепа на бившия шеф на фонда Павел Александров.

„На нашия сайт бяхме сложили покана към всички наши дарители, особено в моментите, когато нямаме активни кампании, да даряват пари за Фонда за лечение на деца”, коментира по Нова телевизия Веселина Георгиева от гражданска инициатива „Спаси, дари на…”. След арестите във Фонда – дарителската организация спира кампаниите си за болни деца в знак на протест.

На въпрос защо Здравното министерство мълчи по въпроса, Йордан Петров от гражданска инициатива „Спаси, дари на…” заяви:

„Защото нямат разумен ход. Тук няма значение кой е министър. Всичко това се движи от чиновниците в Министерството на здравеопазването, които искат да овладеят тези потоци от пари и малко от хората знаят, че 70% от тези 12 млн. лв. отиват за лечение на деца тук, в България.”

По думите му едни и същи изделия от НЗОК се плащат 1800 лв., а от Фонда за лечение на деца се плащат по 3000-4000 лв., колкото донесат като оферта. Нормативните документи във Фонда са такива, че той няма капацитета - административен и лекарски - да има контролна функция върху тези неща. Получава се, че има деца, оперирани по 10, по 15 пъти в България.


А конкретният пример – дете, на което са оперирани осем пъти крака, седем пъти ръката. „Не мога да кажа дали е излишно, но самите лекари казват, че това нещо се прави, само за да се усвояват някакви пари”, добави Йордан Петров.


 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА