Опасност от сеч до корен за горите на България

29 Ноември, 2024 07:23 2 540 37

  • гора-
  • сеч-
  • мерки-
  • зелени закони-
  • обезлесяване

17% от горите на България да се превърнат в просеки? 6 начина да кажем НЕ

Опасност от сеч до корен за горите на България  - 1
Снимка: БГНЕС

До 18 декември е срокът за мнения по промени в Наредбата за сечите. Предложенията са за улесняване на навлизане с тежки машини за индустриална сеч, в противоречие с особеностите на ландшафта в България и европейските регламенти за опазване и възстановяване на горите. От „Зелени закони“ разясняват проблемите и призовават гражданите да участват, като кажат „не“ на голата сеч в българските гори.

Българските гори се намират пред най-голямата опасност, изправила се пред тях за последния четвърт век. Държавата, под натиска на дърводобивните компании, се готви да облекчи правилата за сечта, като облекчи използването на големи машини (харвестъри и форвардери). Те са механизирана техника, предназначена за сечи в тайгата и северните гори, при които се сече изключително на голо - т.е. премахва се изцяло гората - и се залесява наново след сечта на голата площ. Това влиза в противоречие с традиционното за България лесовъдство и не е съобразено с климата и релефа, при които растат българските гори.

В средата на ноември Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция за горите обявиха обществени консултации на Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2011 г. за сечите в горите и Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 5 от 2014 г. за строителството в горски територии без промяна на предназначението им .

Основната цел на двата проекта е „създаване на условия за въвеждането и използването на механизирана горска техника - харвестъри и форвардери“. Тези машини са предназначени предимно за северните държави, където се практикува съвсем различен тип лесовъдство от българското и се използват основно при равни терени, където се водят основно голи сечи. Основното предимство на прилаганата технология е производителността - повече дървесина. Подобни машини бяха закупени от някои големи дърводобивни фирми и държавни предприятия в опит да решат проблема с недостига на работна ръка, без да се отчита, че те не могат да се използват при действащата нормативна база. Проблем, който е свързан с липсата на обучения и адекватно заплащане в сектора, а не с нуждата от повече машини за гола сеч.

За да могат да се използват закупените машини и с цел да се позволи с правителствена наредба тяхното използване в България, се предлагат и цитираните промени, които да позволят по-широки и повече просеки, както и да се премахнат ограниченията за размера на площите, върху които може да се премахне изцяло гората. Новите просеки ще се водят като част от горските насаждения.

Какво предвиждат промените?

Регламентира се, че до 17 % от площта на горските насаждения могат да бъдат просеки;

Предлага се намаляване на разстоянието между просеките за временни горски пътища от сегашните 40 м. разстояние между тях, на 20 м., 25 м. или 30 м., като се допуска това разстояние да се намалява допълнително при използване на харвестъри и форвардери;

Премахва се максималният размер на котлите при постепенно-котловинните сечи, което ще позволи просто да се отнемат 30% наведнъж под формата на един котел.

Предложените изменения позволяват да се отсекат при определени условия до 90 % от насаждението наведнъж - при склопеност на зрелия дървостой между котлите под 0,6 (досега 0,3) и наличие на достатъчно количество укрепнал подраст;

Увеличава се наклонът на терена, при който може да се прилагат схематични сечи от 25 на 30 градуса;

Регламентира се при сеч обемът на маркираната дървесина от просеки за изграждане на временни горски пътища, временни въжени линии и складове за дървесина, да не се включва при определяне интензивността на сечта и в допустимия размер на ползването за насаждението.

Отпада изискването за по-дълъг възобновителен период за горите в европейската мрежа „Натура 2000“, като се променя от 30 г. на 20 г., а периодът между отделните лесовъдски намеси става 5 години.

Създава се възможност в случаите на гола сеч с последващо залесяване да се изсече цялостно дървостоят, като не се запазват ценни дървесни видове.

Създава се възможност за ограждане на възобновени участъци до склопяване на насажденията и ограничаване достъпа на хора в тях

Създава се възможност маркирането на дърветата, които се отсичат, да отпадне и да остане само маркиране на дърветата, които не се секат. Тази възможност е при санитарни и принудителни сечи.

Променя се процентът, при който не се допускат сечи в горите във фаза на старост, като изключение се прави за случаите на повреди над 30 % от площта на насаждението, за разлика от досегашните 50%

Облекчава се сечта в лесозащитните пояси.

Какво може да очакваме, ако се приемат тези промени?

На първо място това означава фрагментиране на българските гори от изключително близки просеки и пътища. Увеличаването на фрагментацията е свързано с увеличаване на ерозията, затлачване на реки и язовири, облекчаване на бракониерството, разрушаване на ландшафта, облекчаване навлизането на агресивни интродуценти, влошаване на здравословното състояние.

За да добиете представа какво би се случило, ако се комбинират 17% просеки и 20% сеч, можете да видите това изображение от Гугъл мапс.

България има около 3,7 млн. хектара гори и 300 хиляди хектари незалесени горски територии. Ако 17 % от горите бъдат превърнати в просеки и пътища, това означава загуба на 600 хиляди хектара гора или колкото пет парка Странджа или две планини като Рила.

Най-големите заплахи:

За дъбовите и боровите гори: При тях измененията ще позволят с две сечи в рамките на 5 години да бъде изсечени до 90% от гората. Това е практически завръщане към политиката за едновъзрастни насаждения и отказ от създаването на гори с многообразие по възраст и структура.

Изключенията: Обемът на дървесината, добита от просеки за изграждане на горски пътища, въжени линии и складове за дървесина, няма нужда да се включва при определяне интензивността на сечта и в допустимия размер на ползването за насаждението, означава, че ще се добиват количества дървесина, които не са обсъждани при одобряване на горскостопанските планове и програми, не са оценявани в процедурите по екологична оценка и оценка за съвместимост с целите на „Натура 2000“. Допълнителният добив на дървесина само от просеки може да достигне до 1 милиона кубически метра.

Не гора, а нива за дървесина: Регламентирането, че при сечи в тополови, върбови и акациеви гори с последващо залесяване може да се изсече цялостно дървостоят, като не се запазват ценни дървесни видове, ще облекчи дърводобива и залесяването, но ще доведе до загуба на биологично разнообразие и ще създаде „зелени пустини“, премахвайки възможността някога тези терени да се заселят от местни дървесни видове.

За лесозащитните пояси: Облекчаването на сечите в лесозащитните пояси в Добруджа ще подпомогне дърводобива, но ще доведе до загуба на техните полезни функции за намаляване на ветровата ерозия и запазване на влагата в почвите. Това ще се случва на фона на все по-намаляващите валежи във вегетационния период на земеделските култури и засиления процес на опустиняване на причерноморска Добруджа.

Без защита остават зоните от „Натура 2000“: Предложенията целят облекчаване на сечите в горите от защитените зони на „Натура 2000“, като те се приравняват на стопанските гори. Те ще доведат до намаляване на ползата от техните екосистемни функции, вкл. влагозадържащи и водорегулиращи, както и до загуба на биологично разнообразие. От над десетилетие българските граждани се намират във водна криза. За 2024 година над 650 населени места бяха в режим на водите. Вместо да се насочи горското стопанство към управление, благоприятстващо задържането на водите от горите, то с тези предложения се прави точно обратното - намаляване на техните полезни функции за водите.

Отново без екологични процедури

И в тези си предложения продължава практиката на Министерството на земеделието и Изпълнителната агенция по горите да не подлагат на екологична оценка и на оценка за съвместимост с целите на „Натура 2000“ проектите си за изменение на нормативни актове. Това е нарушение на Директивата за стратегическа екологична оценка, Директивата за природните местообитания и законите за опазване на околната среда и за биологичното разнообразие.

Приемането на тези изменения ще направи невъзможно и постигането на целите, поставени от Регламента за възстановяване на природата [3], а именно увеличаване на дела на горите с неравномерна възрастова структура, на свързаността на горите, на запаси от органичен въглерод, на горите, в които преобладават местните дървесни видове и на разнообразието от дървесни видове.

Какво можете да направите, за да спрете тази заплаха за българските гори?

От Зелени закони се обръщаме с апел към всеки, на който са му мили българските гори и българската природа - сега е време за дела. Можете да помогнете да спрем заедно тази огромна заплаха, като направите едно или повече от следните действия:

Напишете становище до 18 декември и го изпратете до Изпълнителна агенция по горите на адрес [email protected] - като посочите, че не сте съгласни с предложените изменения на Наредба № 8 от 2011 г. за сечите в горите и на Наредба № 5 от 2014 г. за строителството в горски територии без промяна на предназначението им. Можете да го мотивирате, ако желаете, със заплахите от фрагментация на горите, увеличаване на ерозията, затлачване на язовири и водни обекти, нарушаване на ландшафта, откриване на големи голи площи, облекчаване на бракониерството, затрудняване на контрола върху дърводобива, улесняване навлизането на агресивни интродуценти, намаляване на биологичното разнообразие.

Напишете искане до министъра на околната среда и водите да разпореди да се извършат процедурите по екологична оценка по реда на Закона за опазване на околната среда и по оценка за съвместимост с целите на Натура 2000 на проектите за изменение на Наредба № 8 от 2011 г. за сечите в горите и на Наредба № 5 от 2014 г. за строителството в горски територии без промяна на предназначението им. Писмото си можете да изпратите по електронна поща на имейл: [email protected].

Изпратете протестно писмо до Министър председателя на Република България ([email protected]) и Министъра на земеделието и храните ([email protected]);

Напишете отрицателно становище срещу промените в Портала за обществени консултации на Министерски съвет в двете страници, където се обсъждат промените на наредбите:

https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8699
https://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=8706

5. Свържете се с Вашия народен представител и му обяснете заплахата за горите на България;
6. Говорете с роднини и близки и ги запознайте с това какво готви Министерството на земеделието;
7. Пишете по темата в социалните мрежи и изразете несъгласието си с предложените промени като отбележите с „таг“ Министерството на земеделието и Изпълнителната агенция по горите.


Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 32 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 🎃+🐷+👮=💰🗳️🇹🇷

    4 15 Отговор
    ху дь хел кеърс бе преписвачи
  • 3 🎃+🐷+👮=💰🗳️🇹🇷

    5 12 Отговор
    ху дь хел кеърс бе преписвачи
  • 4 🎃+🐷+👮=💰🗳️🇹🇷

    4 11 Отговор
    ху дь хел кеърс бе преписвачи
  • 5 Име

    56 2 Отговор
    За пресечен терен има разработени крачещи ескаватори. Могат спокойно да се използват за прочистване и без такива просеки. Търсят начин да оголят Балкана за фотоволтаици. На Кръстец се секат трупи по метър диаметър. Товарят на полуремаркета. Планината си отива подсечена в подножието и обезлесена. Да забранят временно износа!
  • 6 Трифон зарезан

    46 1 Отговор
    Трябва нови пари за купуване на г-л-а-с-о-в-е
  • 7 Фен

    32 4 Отговор
    Ами Кики, освен всичко друго, което натвори, вкара и еко мафията във властта.

    Коментиран от #11

  • 8 Гост

    68 2 Отговор
    Значи, признаваме, че има сериозен проблем с липсата на вода. Ще се правят комисии и групи да го борят. Междувременно ще сечем още повече... Малко му е на нашия утрепан народ всичко, което му се случва, щом търпи тези вредни отпадъци...
  • 9 Факт

    47 1 Отговор
    МВР КАТ Да забранят достъпът на тежка техника за дърводобив в планински и полупланински райони! Сваляне на табели и конфискация!
  • 10 От Варна

    43 3 Отговор
    Защо трябва да протестират гражданите? Нали в съответните министерства работят стотици служители, които получават тлъсти заплати, за да пазят природата? Защо се позволи на т. нар. дърводобивници, частни лица да секат безогледно и да реализират лична печалба от общественото богатство. И как да обясниш да хората по селата, че топленето “на дърва” унищожава горите? Позната в малко градче, живееща сама, всяка зима си подсигурява минимум 15 кубика дърва за огрев. И протестира, че дървата поскъпват. А безконтролният износ на дървесина, пак за лична облага е просто” неспасяемо “ дело.Не ревете и не искайте помощ от държавата при природни бедствия. Сами си ги докарваме в лакомията за охолство откъм природните ресурси-гори, вода, горива, полезни изкопаеми….След нас и потоп! А уж си обичаме децата и правим най-доброто за тях?

    Коментиран от #15

  • 11 име

    42 1 Отговор

    До коментар #7 от "Фен":

    В интерес на истината, още от доганово и боково време дървената мафия си имат покровители във властта.
  • 12 ИВАН

    43 1 Отговор
    Пълна забрана за всякаква сеч, за поне 10 години напред, никакви пътища и просеки.
  • 13 верно ли

    24 5 Отговор
    горите не се секат от вчера до сега как са влизали машините? защо ни вземате за марули
  • 14 запознат

    29 1 Отговор
    ВСИЧКО СЕ ПРАВИ ЗА ЗАВОДИТЕ, КОИТО ПРЕРАБОТВАТ ДЪРВЕСИНА...ГОЛЯМО ГРАБЕНЕ ЩЕ ПАДНЕ....ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ МЗ НЕ МОЖЕ ДА НАПИПА КАМОЛИ ДА РЕШИ ПРОБЛЕМИТЕ В ГОРИТЕ...
  • 15 име

    20 4 Отговор

    До коментар #10 от "От Варна":

    Прав си за хранхутниците на държавна заплата, т.е. на наш гръб, но грешиш за дървата за огрев и доста послъгваш: "Позната в малко градче, живееща сама, всяка зима си подсигурява минимум 15 кубика дърва за огрев."
    Сам човек няма как да ползва 15 кубика за сезон, да не говорим и за парите.
    Дървесината за огрев, поне едно време, се добиваше от прочистване на разни черни пътища и пътеки. Обикновено бяха разни акации с диаметър не повече от 10 см.
  • 16 Перо

    11 2 Отговор
    До кога това правителство на Радев ще се занимава с неща за които не е назначено и се отнасят за десетилетия напред!

    Коментиран от #19

  • 17 мнение

    20 0 Отговор
    След като свърши железцето за крадене, остана само гората
  • 18 Оракула от Делфи

    7 9 Отговор
    Така както сте написали тази статия , се прехвърля вината от корумпирания директор
    на горското стопанство или министъра , на големите машини за дъводобив,
    с които може да се режат огромни количества гора за кратко време!
    Само да напомня , че машините режат, точно толкова колкото им е наредено !
    Тези машини не се ползват единственно и само за гола сеч ,а също така и за подборна сеч,
    просеките в горите ,се правят за ограничение на пожарите, а не с цел уничожаване на гората
    с тотална гола сеч, ако това не се направи, с превентивна цел ,при един пожар гори всичко ???
    Относно състоянието на боровите гори , залесени преди 40-60 години, поради не прочистване ,
    знаем и виждаме че това са болни и заразени гори , които не са на подходящо място , и са адски на гъсто
    залесени, резултата е тотално изсушаване и неустойчивост към естествени вредители!
    Там няма друг начин освен тотрално изчистване от бора и залесяване на дъб или бук , или
    видове които могат да се адаптират към климата на определените райони!
    С уважение към "тези защитници на природата" но статията е тотално объркана и не подходяща!

    Коментиран от #21

  • 19 име

    9 0 Отговор

    До коментар #16 от "Перо":

    Правителството не е на радев, а на боко и шиши, с благословията на асанчо, киртачо, малката шехерезада и гнoмa.
  • 20 Полезащитните пояси в Добруджа

    14 1 Отговор
    се секат поголовно,без да се залесяват отново-просто се изоставят на произвола на съдбата.Доказателствата са очевадни-само трябва да минете през Добруджа.От гледката на стърнищата покрай пътищата ще ви стане мрачно,а полезащитните пояси които са далеч от човешко око си представете дали ги има вече.
    А сега си помислете за планините-бесзащитни пред ненаядената глутница-чак студено ми стана.
  • 21 име

    12 0 Отговор

    До коментар #18 от "Оракула от Делфи":

    За боровите гори си прав, но не и за машините. За да работят ефективно тези машини им трябва площ. Затова увеличават просеките и площа за добив. А колкото до просеките, нямат нищо общо с борбата с пожарите. Тия иди ги разправяй на гърците, ако имаше как, мислиш ли че гърците, които горят всяко лято, намаше да направят просеки?

    Коментиран от #30, #33

  • 22 Обективен

    14 1 Отговор
    Лакоми глави трябва да се секат а не дървета
  • 23 Истината

    10 0 Отговор
    да се открадне и това богатство.
  • 24 Риболовеца

    16 1 Отговор
    Това буквално ще изкърти територията на България. Тези машини са предназначени за големи държави като Русия, САЩ, Бразилия и Канада. Замислили са унищожение на държавата срещу пари.

    Коментиран от #35

  • 25 Накрая

    8 0 Отговор
    ще запалим НС заедно с мишките там.
  • 26 баба Вуйна

    7 1 Отговор
    за 35 години демокрация , Американските алчни демократи и империалисти унищожиха горите на България
  • 27 Адски нагъсто

    6 0 Отговор
    Е простотията и алчността! За прочистване и подборна сеч има крачещи ескаватори за планински райони. Малко скъпа идва дървесината! Ако не подкопават за фотоволтаици подножието на планината, няма да има суша, порои и пожари.
  • 28 Закривай

    2 0 Отговор
    Мутрите не щат да плащат заплати искат само да прибират..може ли някой тъп беге политик какъв и е интереса на държавата лицето Х да реже дървесина от горския държавен фонд и да не плаща нищо даже и заплати
  • 29 Искат да носят на шкафа казаха

    3 0 Отговор
    Предвид очертаващото се изменение в климата и последващи суши..мнозинството от тия гори никога няма да се възстановят..преобладаващата част на страната ще стане като Кавказ..голи ерозиращи склонове и никакви водоизточници
  • 30 Оракула от Делфи

    1 2 Отговор

    До коментар #21 от "име":

    Ако ме пращаш за" зелен хайвер "при гърците , веднага ще те изпратя ,
    за истински такъв от сьомга ,при Шведите!
    От това което пишеш , разбирам че си тотално неосведомен ( разбирай бос) в тази сфера!
    Отдавна резачките на "Хускварна и Щилл",
    в Скандинавия се ползват при поддръжка на Електрическата инфра структура, прочистване
    при домашни нужди или при природни бедствия за прочистване на гората!
    Говориш абсолютни глупости , че на една машина - процесор , и трябва голяма площ???
    Във Швеция а и не само в Швеция а в цялия модерен свят от 40 години
    се прочиства гората частчно , или подборно от ненужна дървесина ,по този начин чрез процесор за дърводобив!
    Жалко че пишете тотални глупости,
    в стремежа си да напълните сметката ,на това ваше "НПО" си вкарвате ненужен автогол , от некомпетентност!
    Ще ви се смее цял свят , спрете да излагате България, като "техническа нация"!

    Коментиран от #32, #36

  • 31 Дървесината от Соми

    0 0 Отговор
    Влизаше в завода на 30 лв.за 1м3.
    Тя спаси българските гори.
    Престъпните демократи направиха Смолян гл.град на горските стопанства.И в турско е бил Пловдив.Така ДПС назночаваше и пазачи и шофьори само от тяхната пяртия
  • 32 Чезни много бързо

    4 0 Отговор

    До коментар #30 от "Оракула от Делфи":

    Каква Швеция каква Норвегия бе бандити..ако ви пипнат там че сте клъцнали един храст без разрешение ще ви отнемат лиценза и ще ви глобят с милиони..в бандитска съборетина като България увеличаването на производителността на секачите значи повече кражби и бандитизъм за сметка на общото благо
  • 33 Слушай сега "много-знайко"!

    1 1 Отговор

    До коментар #21 от "име":

    Ти ходил ли си в Гърция, да видиш какво гори???
    Там където може да се направи просека, те си ги правят,
    проблема в Гърция от части е стръмния каменист терен , където това трудно да се прави!
    В 80% са диви храсталаци, нискостебленна растителност и не почистени и не поддържани гори!
    В комбинация с високи температури и човешка немърливост!

    Коментиран от #37

  • 34 УдоМача

    1 0 Отговор
    Срам!!! Вече си мисля, че само война може да спре всичките тия лудости, които се случват!
  • 35 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 36 име

    1 0 Отговор

    До коментар #30 от "Оракула от Делфи":

    Нямам представа какво си разбрал от статията, ама аз разбрах че тая машина като влезе в гората иска да сече на ред, а не както сега се прави селективно прочистване. Няма да им е удобно машината да се върти около разни дървета да гледа да ги пази щото не са маркирани за сечене и да сече само маркираните. Затова правят промените.
  • 37 име

    0 0 Отговор

    До коментар #33 от "Слушай сега "много-знайко"!":

    Виждал съм да гори гора и просеките не помагат когато духа вятър. Поне не и толкова широки, колкото ги правят.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове