Last news in Fakti

20 Март, 2020 16:43 5 532 5

"Намалете наема на вашите наематели. Заради коронавируса."

  • германия-
  • наеми-
  • имоти

Затворени магазини и кафенета, празни театри и хотели: коронавирусът изправя много частници и артисти пред финансови затруднения

"Намалете наема на вашите наематели. Заради коронавируса." - 1

Трудните времена изискват от нас по-голяма солидарност. В това е убеден Щефан Ройтер, собственик на сграда с офиси и апартаменти в Амберг, които той отдава под наем. Във вторник Ройтер обяви, че намалява наемите наполовина. "За времето, докато продължава кризата с коронавируса, когато наемателите ми са принудени да не работят и нямат същите доходи, намалявам наемите с 50 процента", обяви той във Фейсбук. Щефан Ройтер призова и останалите наемодатели в Германия да подадат ръка на своите наематели. "Ще се радвам, скъпи колега-наемодател, ако и ти сметнеш това за целесъобразно", пише Ройтер.

Жест на солидарност към своите наематели прояви и собственик на сграда в американския щат Мейн. Миналата седмица той обяви, че опрощава на наемателите си наемите за месец април. "Призовавам и другите наемодатели да осъзнаят сериозността на положениието и също да намалят наемите", апелира той.

За съжаление тези прояви на солидарност с наемателите в нужда са единични случаи. Никой не е отменял общото правило pacta sunt servanda - договорите са за това да се изпълняват. Казано иначе: независимо от сегашната пандемия, двете страни по договора са длъжни да изпълняват поетите задължения: наемодателят - да предоставя наетата площ, а наемателят - да плаща договорения наем.

Как ще помага държавата?

Какво обаче, ако мерките за карантина поставят наемателя в невъзможност да си покрива разходите, и най-вече тези за наема? Като Паула Михаел (името е сменено от редакцията) от Кьолн, която притежава заведение, чийто месечен наем възлиза на 5000 евро? От началото на седмицата заведението е затворено заради пандемията. Тя се обърнала за помощ към властите, които ѝ отговорили, че единственото, което могат да ѝ предложат в тази ситуация към момента, е безлихвен заем. Наемодателят пък отвърнал, че той няма никаква вина за кризата с коронавируса и затова няма да намали наема. Та нали и той самият имал текущи сметки, които трябвало да плаща.

И все пак: германското правителство обсъжда мерки, за да не се стига до масово прекратяване на договорите за наем. "Правителството ще помогне на хората, които заради пандемията от коронавирус временно не са в състояниие да плащат наемите си", обяви ресорната министърка на правосъдието и защитата на потребителите Кристине Ламбрехт. Междувременно стана известно, че правителството ще осигури 40 милиарда евро за подмомагане на едноличните и малките фирми в създалата се ситуация. Десет милиарда от тях ще бъдат отпуснати на засегнатите като пряка помощ, а останалите - под формата на кредити.

Изданието „Бизнес инсайдър“ пък събщава, че Съюзът на наемодателите и наемателите в Германия работи в тясно сътрудничество с правителството за създаването на специален фонд. Средства от него ще получават онези, които са изпаднали във финансови затруднения и не могат да покриват наемите си. Помощта ще идва от втория неплатен наем, се уточнява в информацията. Критиците твърдят, че е лесно създаването на подобен фонд, трудното ще дойде после: "В много градове и без това претоварената администрация ще трябва да разглежда сега и десетки хиляди подобни молби от наематели", казва по този повод депутатът от социалдемократите Клаус Миндруп пред вестник "Ди Велт". Според него много по-ефективно би било да отпадне двумесечният срок за предизвестие за прекратяване на договор за наем, както и финансово да бъдат подпомогнати не наемателите, а техните наемодатели.

Да се замразят наемите в Германия?

Драстични мерки предлагат от Левицата: замразяване на всички наеми на територията на цялата страна, забрана на принудителното изгонване на наематели, както и да не се допуска спиране на тока и водата в жилища заради неплатени наеми.

Според данни на кредитния застраховател Euler Hermes, само в търговията с облекло седмично загубите могат да достигнат до 890 милиона евро. Един месец принудително спиране на работата в бранша може да генерира загуби до 3,5 милиарда евро заради спадналия оборот, посочват от компанията.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Да питам за приятел?

    19 4 Отговор
    Банката ще му намали ли лихвата за ипотеката?
  • 2 Гост

    7 3 Отговор
    Да затворят Световната здравна организация, която не свърши абсолютно нищо за тази криза. Ликвидация, разпродажба на имуществото и ще влезнат свежи пари. Отделно репарации за Китай- нека жълтите комуняги да платят сега сметката затова, че допуснаха пандемията, а преди това не направиха необходимото да спрат продажбата на живи прилепи, котки, кучета, октоподи, медузи и какво ли още не за кулинарни нужди на населението си.
  • 3 ААа

    9 1 Отговор
    Ще стане много интересно с наемите, според мен ще се наводни с имоти под наем. Много хора ще останат без работа, т. е ще освободят квартирите , като в играта влезнат и хотелиерите, ще стане интересно!
  • 4 112

    8 0 Отговор
    Статии за имотния пазар в Европа бол, а за българския мълчат ЗАЩО ЛИ?
  • 5 koko

    1 0 Отговор
    Пазара сам ще се регулира, няма нужда от подобни "геройства"...