6 Януари, 2021 17:35 1 741 6

Идеалната следобедна дрямка трае 90 минути

  • дрямка-
  • следобедна дрямка-
  • сън-
  • времетраене-
  • здраве-
  • проучване

Време, което ни трябва, за да презаредим батериите

Идеалната следобедна дрямка трае 90 минути  - 1
Снимка: shutterstock

Независимо дали страдате от лош сън през нощта, или просто се чувствате леко изморени през деня, едва ли има нещо по-хубаво от сладка следобедна дрямка. Колко трябва да дремне човек обаче, за да оптимизира енергийните си нива и да избегне усещането за дезориентация или засилена умора? Отговор на този въпрос дава експерт, цитиран от в. Daily Star.

В клип, качен в платформата Тик Ток, д-р Каран Радж обяснява колко точно трябва да продължи следобедната дрямка, за да презаредим "батериите" си и да изкараме ободрени остатъка от деня.

Експертът предупреждава, че ако времето за сън през деня не бъде добре разчетено, има вероятност след събуждането човек да се почувства по-зле, отколкото преди да си полегне. Това включва дезориентация, обърканост, отпадналост.

И така, каква е тайната на идеалната продължителност за следобедна дрямка?

"Тя трябва да трае 90 минути. Час и половина ви позволяват да преминете през всички етапи на съня. Това е един цикъл на сън. Ако спите по-малко или повече, има голяма вероятност да се почувствате по-изморени", обяснява д-р Радж.

За набавянето на качествен следобеден сън е най-добре да подремваме в периода между 13 и 16 часа, допълва експертът. По-късната дрямка води до спадане на нивата на аденозина, в резултат на което няма да ви се спи вечерта. Ниските му нива ни карат да се чувстваме будни, а високите - сънливи.

Следобедната дрямка в подходящото време не винаги е възможна в работната седмица, но е отлична за почивните дни.

Д-р Радж освен това препоръчва да не оправяме леглото си сутрин, за да имат завивките достъп до въздух и слънчева светлина - "убийци" на акарите, които могат да смутят добрия сън през нощта.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Непознат

    8 1 Отговор
    Да дремнем с мадамата на снимката ще е идеалното

    Коментиран от #2

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 учк

    4 3 Отговор
    Бегай после съм като пребит баце.
  • 4 Чиновник

    1 1 Отговор
    От обедната почивка до края на работното време са повее от 90 минути.
  • 5 Лора

    1 0 Отговор
    10 минути сън, ми се струват цел следобед.....!
  • 6 препис

    0 0 Отговор
    Предозирането на витамин D може да се прояви като гадене, повръщане, сърбеж по кожата и излишък на калций в кръвта и вътрешните органи. При бременни жени излишъкът от този витамин може да причини фетална патология и заболявания на костната система при новородени, предупреждава д-р Жучкова. Витамин А в дози, няколко пъти над необходимото, може да причини гадене, проблеми със зрението, загуба на коса и дисфункция на някои органи. Хипервитаминозата с витаин Е е по-рядка, но може да причини разстройство на стомашно-чревния тракт, слабост, главоболие. Предозирането с витамин К, което регулира процеса на съсирване на кръвта, води до разграждане на червените кръвни клетки и анемия.