Last news in Fakti

27 Март, 2018 15:52, обновена 27 Март, 2018 15:55 1 113 2

Напусна ни акад. Николай Кауфман

  • николай кауфман-
  • мистерията на българските гласове
Напусна ни акад. Николай Кауфман - 1
Снимка: Съюз за българските композитори

След тежко боледуване, на 93-годишна възраст почина акад. Николай Кауфман – български музиковед, фолклорист и композитор, предаде БНР.

Роден на 23 септември 1925 г. в Русе, той израства в Габрово, където попива първите си музикални знания и опит. Завършва Националната музикална академия със специалности тромпет и музикална теория. Почти веднага постъпва в Института за музика към БАН, където негов учител в теренната работа е голямата наша фолклористка Райна Кацарова.

По-късно Кауфман става част от Института за фолклор при БАН. От 1979 г. е професор в НМА, а от 2003 г. – академик. Носител е на високи отличия. Записал е над 40 000 народни песни и инструментални мелодии.

През 1990 г. вторият албум „Мистерията на българските гласове”, в който са включени три негови авторски песни, спечели "Грами". Неговата композиция „Безродна невеста”, станала емблематична за прочутия хор, влезе в един от албумите на група „U2”.

Теоретичните изследвания на акад. Кауфман, както и неговата теренна работа, са основополагащи за съвременната българска наука. Работил е в уникални научни области, сред които българската многогласна народна песен, фолклора на българските общности извън границите на страната ни, народни песни при полски труд, погребални оплаквания и др. Автор е на книги, сборници, студии и множество статии, както и на повече от 2000 хорови песни, 240 оркестрови творби, музика към танцови постановки, пиеси за пиано.

Сред обработките на народни песни са десетки образци на ашкеназките и сефарадските евреи в България. Той беше и единственият сериозен изследовател на тази музика у нас. Дългогодишно е сътрудничеството му с БНР като автор на поредици, посветени на българския музикален фолклор. Песните му, обичани от изпълнители и публика, не са напускали репертоара на "Мистерията...", хор "Ваня Монева", ансамблите "Филип Кутев", "Пирин", Детския радиохор, както и на още стотици професионални и самодейни състави.

Поклон!


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Бати Злати

    4 0 Отговор
    ПОКΛΟΗ ΠΡΕΔ ΠΑΜΕΤΤΑ ΜУ.
  • 2 Кака Гинка

    0 0 Отговор
    Светла му памет,колко ли такива ерудити останаха в България...