Last news in Fakti

22 Юли, 2018 08:41 1 553 1

ВМРО чества в Смилево Илинденското въстание

  • смилево-
  • илинденско въстание-
  • вмро
ВМРО чества в Смилево Илинденското въстание - 1

Пред паметкика на Даме Груев в с. Смилево в Македония ВМРО чества 115 години от Илинденско-Преображенското въстание с традиционно шествие в памет на героите от Освободителното движение.

Събитието беше почетено от заместник-председателя на ВМРО - БНД Ангел Джамбазки, народните представители от ПГ на Обединени патриоти от квотата на ВМРО - БНД Юлиан Ангелов, Александър Сиди, Борис Вангелов и Калин Поповски, младежката организация на партията и симпатизанти от цяла България.

На церемонията Джамбазки изнесе пламенна реч, в която подчерта важното значение на добросъседските отношения между братските народи. Той подчерта, че такива важни исторически събития трябра да бъдат чествани със съвместни тържества и припомни общото историческо минало, което имаме с братята ни от Македония.

Отбелязваме избухването на Илинденско-Преображенско-Кръстовденското ръстание. Защо го казвам, защото историческата истна е една. Това е едно въстание, което преобразява историята на българската нация, то показва единството на каузата на един въстанал свободен народ, който иска да живее по собствените си правиля. Свобода, национално единство и единение. То обединявя нас свободните българи, българите от Македония и от Тракия. Тази борба продължава не защото народите ни не са обединени, а защото продължава геополитическата манипулация на историческата истина. Ние признахме конституционното име на Македония и не приемаме някой друг надменно да диктува как да се казва Македония, особено онези от север, каза Ангел Джамбазки.

Депутатът Борис Вангелов се обърна към хората емоционално. Ще ми се да вярвам, че днес героите от Илинден седят от дясно на Отца и с молитва се радват на нашето събиране днес, заяви Вангелов.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Истината

    6 0 Отговор
    През 20 век „Македония” е чисто географско, а не етничеко понятие. Неговото възкресяване става през 1850 г. от гръцките националисти по асоциация с античната им история при лансиране на тяхната Мегали Идея за създаване на модерна гръцко говоряща държава в границите на някогашна Византия. Реалностите в средата на 19 век, обаче, са такива, че от векове доминиращ етнос в тази геграфска област е вече българският. Всеизвестно е, че нито във Византийската империя, нито в Първото и Второто Българско царство, нито в Османската империя някой някога е чувал или споменавал за съществуване по тези земи на „македонска” народност. Добре известно е също, че всички възрожденци и ВМРО деятели от този регион са с открито изразено българско самосъзнание и всички техни решения, както и цялата им служебна и лична кореспонденция са написани на чист книжовен български език. Нещо повече, мнозинството от тях са български духовни будители и просветители, български учители,български офицери и политици. Отчуждаването на Вардарските българи от вековните им български корени започва с попадането им през 1913 г. под сръбска власт, а преобразуването им в нова, несъществувала до тогава „македонска’ националност с книжовен език и писменост, различни от официалните български, се извършва през 1944 г. в рамките на бивша Югославия по разпореждане на Тито. Ето защо, ако лидерите на новосъздадената държава Република Македония желаят на дело добросъседки отношения с Република България и по-ната
Новини по държави: