• рускини

Пловдивчанките отстъпиха пред Протон (Балаково) с 0:3

Марица издържа един гейм срещу рускини - 1
Снимка: Официален сайт на Марица (Пловдив)

Шампионът на България при жените Марица (Пловдив) започна добре в силния международен волейболен турнир "Дженгиз Гьолю" в турския град Бурса, но издържа да играе равностойно на силния си противник само един гейм. Пловдивчанките отстъпиха пред руския Протон (Балаково) с 0:3 (24:26, 13:25, 16:25)* след час и 12 минути игра.

Първият гейм бе равностоен и много оспорван. Водени от отлично играещата си капитанка Радосвета Тенева, маричанки наложиха лек превес през първата половина от гейма. Малко преди второто техническо прекъсване Протон успя да обърне резултата в своя полза, но "жълто-сините" не позволиха на противника да се откъсне с голяма разлика. Те дори успяха да спасят двата поредни геймбола за рускините и изравниха при 24:24, но блокадата на Протон успя да спре атаката на Габриела Цветанова и да отбележи брейк-точката, нужна за затваряне на частта при 26:24.

Във втората част руската машина заработи перфектно, почти без грешки. Въпреки че момичетата на Иван Петков подобриха играта си в нападение, Протон наложи своето тотално надмощие. С помощта и на четири аса тимът от руската Саратовска област постигна категоричен резултат – 25:13. В третия гейм Марица започна да бележи и от линията за изпълнение на начален удар, но спадна ефективността на българската атака и статуквото не се промени. Протон не изпусна инициативата и взе гейма с още един убедителен резултат – 25:16, оформен с мощен удар на най-високата на терена – 204-сантиметровата Нелли Алишева, за последната точка.

Топреализатор на мача стана Ради Тенева с 15 точки. Най-резултатна за победителките от Протон с 12 точки бе Мария Халецкая.

Във втория мач от турнира домакините от турския Бурса Бююкшехир Беледийе (Бурса) излизат срещу Азеррейл (Баку). Именно шампионът на Азербайджан е следващият съперник на българските шампионки. Марица почива във втория състезателен ден утре, а в петък ще срещне Азеррейл от 15:30 българско време.