• сърбия-
  • волейбол-
  • загуба

Националите ни водеха с 14:12 в тайбрека, но загубиха двубоя

Националният отбор на България загуби драматично от Сърбия с 2:3 (17:25; 25:23; 25:23; 21:25; 14:16) в "Арена Армеец" първия мач от турнира в София от волейболната Лига на нациите. Това е втора загуба за възпитаниците на Пламен Константинов в турнира след два успеха и едно поражение преди седмица в Китай, където победиха домакините и Аржентина, а загубиха от САЩ.

България поведе с 4:2 в началото след добра игра на сервис на Николай Учиков и двойна блокада. Единична блокада на капитана Виктор Йосифов направи резултата 7:3, а Виктор Йосифов даде аванс от 3 точки на България при първото техническо прекъсване - 8:5. Валентин Братоев реализира точка за 9:6, но последваха 5 поредни точки за сърбите, които обърнаха нещата в своя полза - 9:11. “Плавите” дръпнаха с 5 точки при второто техническо прекъсване - 11:16, а слабата игра в атака на националните ни позволи на гостите да спечелят убедително първата част - 17:25 след атака на Марко Ивович по правата и докосване на топката по българската блокада, пише "Блиц".

Във втория гейм националите ни поведоха и имаха аванс от три точки при първото техническо прекъсване - 8:5. Сърбите обаче изравниха при 9:9 и след това обърнаха нещата в своя полза при 12:14, а втората техническа пауза дойде при резултат 14:16. Геймът продължи да бъде равностоен. Скримо намали на 20:21, а след тройна блокада България изравни на 21:21, след което успя да спечели тази част с 25:23.

След мощен сервис на Марко Ивович сърбите взеха две точки аванс на старта на третата част. Първото техническо прекъсване дойде при аванс за Сърбия - 6:8. България изравни при 10:10 и поведе с 16:15 при втората техническа пауза след атака на Тодор Скримов, който след това направи и ас за 17:15. Пламен Константинов взе прекъсване при 21:20, а след това националите ни стигнаха до геймбол при 24:22 след ас на Тодор Скримов. Дражен Лубурич намали на 24:23, но след второто прекъсване за Пламен Константинов и атака на Николай Учиков геймът бе затворен при 25:23.

България изоставаше с 3:6 в началото на четвъртата част, но Тодор Скримов съкрати разликата до една точка при 5:6, а при първото техническо прекъсване волейболистите на Пламен Константинов обърнаха нещата в своя полза - 8:7. Родните "трикольори" изпуснаха инициативата и отстъпваха с 13:16 при втората техническа пауза, а след това и с 14:20. България намали до 20:21 след ас на Георги Сеганов, но след топка в аут на Николай Учиков сърбите стигнаха до геймбол и го спечелиха - 21:25.

Тайбрекът започна впечатляващо за България и преднина от 8:4 след отлична атака на Учиков. Виктор Йосифов увеличи аванса при 10:5. Последваха три последователни точки за сърбите при сервис на Ивович, а след отлична блокада на Валентин Братоев разликата бе 13:11. В края националите ни имаха два мачбола при 14:12, но допуснаха четири последователни точки на сърбите и паднаха с 14:16.

Днес България играе с Австралия, а в неделя срещу Русия.