• българия-
  • лига на нациите-
  • класиране-
  • колумбия

Женският ни национален отбор по волейбол спечели финала на Чалъндж Къп в Перу. На финала тимът на Иван Петков се наложи над Колумбия с 3:1 (22:25, 25:19, 25:20, 25:23). С този успех българските момичета си осигуриха през следващата година участие в Лигата на нациите, където е и световният елит в женския волейбол.

Мачът стартира с предимство за Колумбия. Южноамериканките взеха добра преднина, която успяха да удържат до края на първия гейм въпреки опитите на българските волейболистки да ги настигнат в резултата.

Нашите момичета доминираха на терена през втората част, след като взеха голяма преднина и успяха да изравнят резултата в мача. Третият гейм започна равностойно, но след това българките взеха аванс. С три поредни точки колумбийките изравниха. Момичетата на Иван Петков отново взеха аванс, който не изтърваха до края, пише "Блиц".

Четвъртата част беше особено драматична. Колумбийките започнаха силно и взеха аванс от 4-5 точки. Българките успяха да изравнят за 11:11, а след това играта им потръгна. В решителните моменти нашите момичета демонстрираха по-голяма стабилност и спечелиха мача, с което си гарантираха завръщане в световния елит.

Най-силно в мача се представи Мария Каракашева – 20 точки. Силвана Чаушева добави 14 точки, а капитанът Христина Русева завърши с 13. Даяна Сеговия беше много активна за Колумбия и приключи с актив от 24 точки, а Маргарита Мартинес отбеляза 15.