• загуба-
  • надпревара-
  • тенис-
  • вавринка

Най-добрият български тенисист напусна надпреварата още в първи кръг след загуба от Вавринка

Григор Димитров загуби с 1-3 (6:1, 6:7, 6:7, 4:6) от Стан Вавринка в среща от първия кръг на "Уимбълдън" и отпадна от борбата след близо 3-часов двубой, който започна фантастично за него. Българинът помете швейцареца в първия, но следващите два сета, които загуби с тайбрек, го разколебаха за четвъртия, което доведе до загубата му.

Григор нямаше поражение от доскоро контузения Вавринка от 2013 година, и швейцарецът записа третата си победа срещу Димитров, която му позволи в следващия кръг да срещне италианеца Томас Фабиано, победил с 3-1 индиеца Юки Бамбри.

Първият сет започна страхотно за Григор и продължи едва 26 минути, като българинът се затрудни само във втория гейм, както и в шестия, който Вавринка си взе с подаване на нула за крайното 6:1. Димитров нямаше почти никакви проблеми, а за това му помогнаха и честите грешки на съперника.

Вторият сет бе далеч по-тежък за българина и 224-ият в света Вавринка му създаде проблеми, като не само, че не позволи да изостане в резултата, а даже проби българина за 4:2. Григор успя да се съвземе и върна пробива за 4:3, след което двамата взеха подаванията си и се стигна до 5:5. Швейцарецът успя да поведе с 6:5, но Григор стигна до тайбрек, измъквайки се от два сетпойнта на съперника. В него обаче Гришо се пречупи след 3:3 и допусна загуба с 3:7.

Третият сет тръгна много добре за българина и след пробив преднината му на старта стана 3:0. При 5:3 в своя полза Григор трябваше да реши всичко, но допусна пробив, който Вавринка успя да затвърди за 5:5, след което се стигна до пореден тайбрек в мача, след като швейцарецът измъкна два сетпойнта. Въпреки това Вавринка отново взе тайбрека с 6:5 и поведе с 2-1 в сетовете.

Четвъртият сет се разви гейм за гейм, като Гришо бе близо до пробив в третия и петия, но Вавринка оцеля. Швейцарецът поведе с 5:4 след гейм на нула, а Димитров сервира за оставане в мача. Българинът изостана с 15:40 и след два мач пойнта загуби битката с крайното 4:6 в третия сет.