• осминафинал-
  • група-
  • европейско първенство-
  • волейбол

Националният ни тим по волейбол победи Португалия и се класира за следващата фаза

България е на осминафинал на Европейското - 1

Волейболните национали на България сразиха Португалия с 3:1 (25:23, 28:30, 25:23, 25:22) в третия си мач от европейското първенство във френския град Монпелие.Така възпитаниците на Силвано Пранди записаха трети пореден успех и си осигуриха класиране за осминафиналите.

В понеделник България ще играе срещу домакина Франция, докато във вторник националите срещат Италия в последния си мач от груповата фаза на турнира.

Първи гейм
Националите ни бързо поведоха с 3:0 след отлични изяви на Цветан Соколов, но последваха 5 поредни точки за Португалия и 3:5, след което Силвано Пранди веднага взе прекъсване. Соколов намали до 4:6 след атака от зона 2 по диагонала, а Мартин Атанасов съкрати разликата само на 1 точка при 8:9. Борбата продължи да се води точка за точка, но лека полека „трикольорите“ ни изостанаха с 4 точки при 16:20. Нуно Тейшера атакува в мрежата, а блокаут на Тодор Скримов намали разликата само на точка при 19:20, а силните изяви на волейболните ни национали продължиха и след ас на Соколов обърнаха резултата за 22:21, а нова бомбена атака от него изведе България до геймбол при 24:22. И отново Цветан Соколов донесе победата в първата част с 25:22.

Втори гейм
България поведе с 5:3 в началото на втората част, но след два поредни аса на Лоуренсо Мартинс резултатът бе изравнен - 5:5. Добри изяви на Цветан Соколов и Алекс Грозданов доведоха нещата до 11:7, а Тодор Скримов атакува по диагонала от зона 4 за 13:8. Атака на Мартин Атанасов и грешка в нападение на Алешандре Ферейра доведоха резултата до 18:11. Алекс Грозданов заби мощно през центъра за 19:13., а португалците намалиха до 17:20 след ас на Алешандре Ферейра, а при 19:21 Силвано Пранди взе прекъсване. Цветан Соколов изведе България напред при 22:18. Португалия намали до 22:23. Родните „трикольори“ имаха след това два геймбола преди 24:22 и 25:24, но не успяха да ги реализират и равенството се запази до 28:28. Португалия поведе с 29:28 след спорно вдигане на Мигел Тавареш. Силвано Пранди реагира остро и получи жълт картон, а след това иберийците спечелиха гейма с 30:28.

Трети гейм
Волейболистите на Силвано Пранди започнаха по-добре тази част и първото техническо прекъсване водеха с 8:3. С атака през центъра Теодор Тодоров направи 9:4, а след нова негова бомба резултатът стана 10:5. Грешка на Португалия в атака доведе нещата до 12:5 за нас. С доза късмет съперникът намали на 7:14. Алекс Грозданов увеличи аванса ни на 15:7, но после Ники Пенчев прати сервиса в мрежата. Цветан Соколов сбърка и португалците намалиха на 10:15. Алешандре Ферейра заби ас за 11:15 и върна интригата. Португалците продължиха да наказват разсеяната игра на България и намалиха на 14:16. Борбата продължи да бъде оспорвана и съперниците ни чрез нов блокаут стигнаха до 20:21. Серията им беше спряна от Цецо Соколов за 22:20 в наша полза, а атака в аут на Ферейра направи резултата 23:20 за България. В следващата си атака португалците имаха огромен късмет и едно минимално докосване по блокадата ни донесе точката за тях - 21:23. Ферейра пресили сервиса си и го прати в аут за 24:21 в полза на националите ни. С ас на Бруно Куня резултатът стана 23:24 и вторият геймбол беше спасен, но накрая Куня прати топката в аут и България затвори гейма при 25:23.

Четвърти гейм
Четвъртата част започна равностойно и битка точка за точка. Грешка при подреждането ни направи резултата 6:4 за Португалия, а Силвано Пранди получи червен картон и резултатът стана 7:4 за иберийците. Първата техническа пауза дойде при 8:5 за съперника. Ферейра изпълни много слаб начален удар и намалихме на 6:8, а с блокада наваксахме до 7:8. В крайна сметка доведохме нещата до 9:9 и борбата отново продължи равностойно. Португалците обаче дръпнаха с 13:10. Тодор Скримов намали на 12:15 с хубава атака. После с много късмет те увеличиха аванса си на 16:13. Последваха две поредни точки за националите ни и разликата бе само две точки, запазвайки се такава до 18:16 за португалците. „Трикольорите“ стигнаха до изравняване чрез Цецо Соколов до 18:18, а след това и поведоха с 19:18 след атака в аут на съперника. С мощен блокаут Соколов направи резултата 21:19 за България. Португалците с перфектна защита намалиха на 20:21. Поредна великолепна игра на португалците в защита доведе нещата до поредно равенство - 21:21. С мощния сервис на Соколов нещата стигнаха до 23:21 за нас, а след ас на Тодор Скримов България спечели гейма с 25:22, а с това и мача.