18 Май, 2020 18:27 2 949 10

На фона на Covid-кризата бедността завзема нови територии в Европа

  • испания-
  • италия-
  • криза-
  • икономика-
  • ковид-19

Италия изпадна в историческа рецесия, с прогнози между 8 и 10 процента спад на БВП, невиждана от Втората световна война

На фона на Covid-кризата бедността завзема нови територии в Европа - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

В Италия, която премахва най-строгите рестрикции, въведени заради коронавируса, опитвайки да се завърне към нормално всекидневие и да рестартира икономиката, нараства броят на "новите бедни".

Като цитира публикация на Франс прес, БТА разказва за "Анна" - домакиня от Рим, която желае да назове цялото си име от срам, част от тези "нови бедни", лишена от доходи заради коронавируса и принудена да прибягва до продоволствени помощи.

"Идвам тук от време на време, когото стане тежко. Срам ме е", шепне жената на около 50 години, която прекосява града за един пакет с храна, раздавана от асоциацията "Ронда дела Солидариета" ("Патрул за солидарност") в самия исторически център на Рим, над форума на Траян.

За да плаща наема си, тя обикаля в търсене на безплатна храна. В петък 130-те пакета бяха разграбени за 10 минути.

Италия изпадна в историческа рецесия, с прогнози между 8 и 10 процента спад на БВП, невиждана от Втората световна война. През февруари пандемията завари една вече разклатена икономика, белязана от голямо неравенство, висок публичен дълг, безработица от 9 процента и значителен сив сектор, особено в Юга.

Според земеделския синдикат "Колдирети" броят на хората, принудени да прибягват до продоволствени помощи, се е увеличил с една трета и достига 3,7 милиона души, или с 1 милион повече отпреди - това са тези, които синдикатът нарича "новите бедни".

Италия плаща тежка цена, изразена в човешки животи, с повече от 30 000 починали от заразата, но и икономическа. Именно най-богатите северни области, на които се пада 45 процента от БВП, са най-силно засегнати.

След като преди година го уволнили от работа като готвач, 64-годишният Антонио Ди Грегорио от Милано свързва двата края като шофьор на възрастни хора. Баща на 9-годишна дъщеря, сега той оцелява с 400 евро минимален доход, който държавата осигурява на нуждаещите се:

"Дори в средата на месеца вече не остава нищо", споделя той пред Франс прес.

Ди Грегорио казва, че е виждал хора да крадат храна от магазините в Милано, феномен, който се наблюдава и в бедния Юг. Икономиката трябва да се рестартира, допълва той, в противен случай "ще стигнем до гражданска война, хората са отчаяни".

Благотворителната организация "Каритас" обяснява, че молбите за помощ в нейните центрове са се увеличили двойно от началото на пандемията (с 114 процента).

Асоциацията "Нона Рома", която помага на ромите в италианската столица, помагаше на 300 семейства, а сега на близо 4000, посочва президентът Алберто Кампаила:

"Вече не са само семействата, живеещи в абсолютна бедност, но също и тези, които работят в сивата икономика, самонаетите, младите хора и следователно много мигранти. Тези хора вече нямат работа".

"Нона Рома" раздава основни хранителни продукти всеки уикенд. Много от тези, които се възползват от това, обясняват пред Франс, че все още не са получили ваучерите за храна, за максимум 100 евро на седмица и на семейство. Според кметството са раздадени 60 000, но асоциациите оценяват нуждите на 90 000.

Филипинка, дошла да вземе пакет от асоциацията "Нона Рома" и която се представя с името Мария-Тереза, обяснява, че вече не е човекът, който най-много трябва да бъде съжаляван.

Близо до дома ѝ бездомните вече не могат да намерят храна в кофите за боклук: "Вече никой нищо не изхвърля".

В Испания обеднели хора, понесли удара на Covid-кризата, се редят на опашка за храна и някои най-необходими стоки

Някои от "новите бедни" в Испания, понесли удара на коронавируса, се редяха на дълги опашки в работническия квартал Алуче в събота, за да получат пакети със стоки от първа необходимост, принудени внезапно от пандемията да разчитат на подаяния, свидетелства агенция Ройтерс.

Квартална асоциация създаде заведение за социален патронаж и доброволци раздаваха храна и други стоки от първа необходимост. Близо 800 семейства получиха помощи този уикенд:

"Синът ми е инвалид. Не съм ходила на работа от месеци. Това е бедствие във финансово отношение", казва Илияна, домашна прислужница, която е пристигнала да живее в Испания от Румъния.

Рафаел Пае споделя, че е пристигнал по-рано тази година в Испания от Венецуела, която също отдавна се бори с икономическата криза, и не може да намери работа.

"Седмица след като пристигнах, започна пандемията и не успях да си намеря работа", каза той пред Ройтерс.

Испания е една от най-тежко засегнатите от Covid-19 държави с 230 698 регистрирани случаи на коронавирус и 27 563 починали от заразата.

Усилията ѝ да възпре разпространението на инфекцията доведе до мъчително спиране на икономиката и рязък скок на безработицата през март и април, което увеличи броя на хората, зависещи от социални помощи, до рекордните 5,2 милиона души.

Ако се прибавят работниците, пуснати в отпуска, и хората в болнични, близо 7 милиона души разчитат на държавата, което е близо 30 процента от работната ръка, според данни на правителството.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 купонна система за раята проста

    8 4 Отговор
    До нова година ще разберете, какъв е вкуса на кашано.
  • 2 Terenski

    21 9 Отговор
    Колкото и да обеднеят на запад,пак няма да са толкова бедни колкото тук в България!
  • 3 COVID1984

    7 2 Отговор
    "Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешкото лице и остава там завинаги."
  • 4 Чочо

    8 4 Отговор
    Това е див капитализъм, живееш като циганите, ден за ден.
  • 5 опорна точка

    9 11 Отговор
    Офф, пък в Русия бедността е завзела 90 % от територията.

    Коментиран от #10

  • 6 Умен

    13 1 Отговор
    Нали ви беше много страх от корона вируса?Седяхте си вкъщите 3 месеца пляскахте и пеехте по балконите???Никой никъде не казва колко от тези 30 000 починали са били болни само от коронавирус???За съжаление сега ще ядът дървото и не само те.Всички ние.А СЗО още не могат да разберат дали се задържа на повърхности .....и плашат с втора вълна трета вълна.
  • 7 Ами какво очаквате?

    5 9 Отговор
    Където "помага" русия се настанява бедността.
  • 8 РЪМПЕЗИ

    11 1 Отговор
    ЕДИН СЪВЕТ КЪМ ВСИЧКИ БЪЛГАРИ...АКО МИСЛИТЕ, ЧЕ НА ЗАПАД ЕДВА ЛИ НЕ ВСЕКИ СЕ РОВИ В КОФАТА ЗА БОКЛУК, СТЕ МНОГО ДАЛЕЧЕ ОТ ИСТИНАТА...ДАЖЕ ИМАМ ЧУВСТВОТО, ЧЕ НАРОЧНО ГО ГОВОРЯТ НА НАС, ЕДИН ВИД ДА СЕ САМОУСПОКОЯВАМЕ...НЯМА ГЛАДНИ В ЕВРОПА...ИМА МРЪНКАЩИ...ГЛАДНИТЕ СМЕ НИЕ...ТРЯБВА ВСЕКИ БЪЛГАРИН ДА ПОЖИВЕЕ ЕДНА ГОДИНА НА ЗАПАД И ЩЕ РАЗБЕРЕ КЪДЕ СМЕ НИЕ...
  • 9 Тито

    6 5 Отговор
    За този капитализъм мечтаехме ха ха ха .мисля че комунизма ще излезе по читав.
  • 10 Хаха

    1 0 Отговор

    До коментар #5 от "опорна точка":

    ,а останалите 10% е заселена-)))