Last news in Fakti

23 Юли, 2014 11:19 657 0

ЕК приветства приетата стратегия за реформи в сектора на обществените поръчки

  • европейската комисия-
  • обществени поръчки-
  • национална стратегия-
  • реформи

България е първата от страните със системни трудности, която предприема решителни действия за преодоляване на проблемите, доволни са от Брюксел

В писмо до българските власти генералните директори на Генерални дирекции „Вътрешен пазар и услуги“ и „Регионална и урбанистична политика“ на Европейската комисия приветстват приетата на заседание на Министерския съвет от 9 юли Национална стратегия за развитие на сектора обществени поръчки 2014-2020 година.

Подчертано е, че Стратегията се фокусира върху важните мерки, насочени към цялостна реформа на сектора на обществените поръчки в България. Оценява се, че Националната стратегия е съпътствана и с план за действие, в който ясно са разписани сроковете и конкретните институции, отговорни за нейното реализиране.

Това е особено важно, тъй като именно в сферата на обществените поръчки се въртят най-големите далавери в страната, за което сме остро критикувани от Брюксел, включително и забележките към „Южен поток“ са най-вече свързани с нарушения в процедурата при възлагането на обществени поръчки, свързани с осъществяването на проекта.

„България е първата от страните със систематични трудности, която предприема структурирани и решителни действия за преодоляването на проблемите“, посочват в писмото ръководителите на двете генерални дирекции на ЕК. Отправя се и предложение с цел решително прилагане на Стратегията да се създаде експертна група от представители на ЕК и на българските власти, която да заседава поне два пъти годишно за обсъждане на възможни решения и преодоляване на евентуални трудности по прилагането на Националната стратегия за развитие на сектора обществени поръчки 2014-2020 година.

Приетата Стратегия за обществени поръчки е ключов документ по изпълнение на общите предварителни условия за ефективното усвояване на средствата от Европейския съюз 2014-2020 и финализиране на Споразумението за партньорство между България и Европейската комисия. България е сред 19-те държави членки на ЕС, чиито Споразумения за партньорства са обект на финален преглед от органите на Комисията преди скорошното им одобрение.

Успоредно с финализирането на Споразумението за партньорство и отделните програми за периода 2014-2020 година, националните власти усилено работят по възстановяване на временно прекратените плащания по Оперативните програми „Околна среда“ и „Регионално развитие“. Очакванията са, че плащанията по ОПОС трябва да бъдат възобновени до няколко седмици, а по ОПРР най-късно през есента.

Продължава работата по изпълнението на поставените задачи по ускоряване усвояването на средствата от ЕС от първия програмен период. Данните на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС показват, че за периода 1 януари 2007 г. – 31 март 2013 г. са сертифицирани едва 28% от бюджета на програмите по Структурния и Кохезионния фонд. Към 1 юли 2014 г. размерът на сертифицираните разходи е увеличен на 4 084 843 866 евро или 51% от бюджета на програмите, което представлява почти двоен ръст на усвоените средства за последните 13 месеца. Влезлите в българската икономика средства в мандата на настоящото правителство по Структурния и Кохезионния фонд възлизат на над 1,6 милиарда евро.

По програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“ за периода 1 януари 2007 г. – 31 март 2013 г. са сертифицирани едва 45% от бюджета на програмата. Към 1 юли 2014 г. размерът на сертифицираните разходи възлиза на 2 234 587 304 евро или 68% от бюджета на програмата. Влезлите в българската икономика средства в мандата на настоящото правителство по Програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“ възлизат на над 520 милиона евро.

Средствата, които следва да бъдат сертифицирани към 31 декември 2014 г., за да бъде изпълнено правилото N+2/N+3 възлизат на 1 380 448 810 евро. Компетентните институции са разработили конкретни планове по изпълнение на поставените цели.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА