Last news in Fakti

4 Септември, 2015 17:46 981 0

МП подготвя нов закон за детско правосъдие

  • мп-
  • подготвя-
  • закон-
  • детско-
  • правосъдие

считаме, че отделни промени в НК и НПК няма да бъдат достатъчни, заяви Вергиния Мичева

„Министерството на правосъдието подготвя изцяло нов закон за младежко правосъдие, защото считаме, че отделни промени в НК и НПК няма да бъдат достатъчни”. Това заяви заместник-министър Вергиния Мичева – Русева по време на учебно посещение в Швейцария на тема „Правата на децата, специализация в правосъдието за непълнолетни за професионалисти от България”.

Мичева сподели, че препоръката за изготвяне на отделен нов законопроект фигурира и в анализ на швейцарския партньор Международен институт за правата на детето в Сион, изготвен в рамките на проект за развитие в областта на младежкото правосъдие в България.

„Концепцията за детското правосъдие е твърде различна от тази в НК и НПК, където водещо е наказанието и превенцията. При детското правосъдие водещи са закрилата и възпитанието, това е основен стандарт”, коментира Мичева. Тя допълни, че към момента вече са готови основните текстове на проекта за нов закон.

От 30 август до 3 септември т.г. 19 съдии, прокурори и полицейски служители от районите на петте пилотни съдилища в страната, разполагащи със специализирана състави за работа с деца - районните съдилища в Козлодуй, Варна, Пловдив и окръжните съдилища във Варна и в Пловдив, както и шестима адвокати, изучаваха системата за детско правосъдие на Швейцария. Делегацията бе водена от заместник-министъра на правосъдието, а в състава й  бе и депутатът  Димитър Делчев, член на правната комисия на 43-то Народно събрание. За Министерството на правосъдието е от изключителна важност да развива капацитета на тези, които работят с деца, заяви още Мичева. „Колкото и да е добър един закон, без човешкия фактор няма как да се справим и да предложим на децата на България едно по-добро правосъдие”, каза още тя.

По време на финалния модул на обучението участниците изготвиха списък от препоръки за най-важните стъпки, които трябва да се предприемат при въвеждането на системата на детското правосъдие. На първо място те единодушно поставиха именно изготвянето на отделен нов закон за детското правосъдие, в който да бъдат изцяло уредени принципите, устройството и процедурите на системата за детското правосъдие.

Сред другите направени предложения се включва например препоръка да бъде осъществяван последващ контрол от магистрат върху изпълнението на наказанието на малолетни и неполнолетни, да бъдат делегирани нови функции и правомощия на детския съдия, да бъде направено уточняване на границата между възпитателните мерки и мерките за закрила, да се упражнява ефективен контрол върху разходваните средства и предлаганите услуги от страна на неправителствени организации, които работят с деца и т. н. Следствените отдели на окръжните прокуратури да разследват престъпленията, извършени от деца, предлагат още участниците.

Участващите в обучението магистрати, адвокати и полицейски служители бяха единодушни, че България има нужда от специализирани институции – трудово-възпитателни центрове за млади извършители на престъпления, но на първо място в законопроекта трябва да залегне идеята за личната престация – вид възпитателна санкция, при която извършителят символично поправя причинената вреда чрез обществено-полезен труд или обучение. Сред направените предложения беше и засилване ролята на медиацията като алтернативна форма при решаване на дела с участието на малолетни и непълнолетни.

Домакин на визитата на българската делегация бе Международният институт за правата на детето в Сион, Швейцария. Участниците имаха възможност да посетят и да се запознаят с работата на две съдилища за непълнолетни в градовете Сион и Фрибург; отворена институция за младежи (Институтът Saint Raphael, който включва 4 отделни центъра за деца на възраст от 7 до 22 години); затворена институция за младежи  (Pramont център за лица на възраст от 15 до 30 години); полицейско управление с действаща Бригада за непълнолетни и Център по медиация.

Швейцария има специализирани детски съдилища от 1942 г. През 2011 г. страната приема изцяло нов закон за наказателните процедури по отношение на малолетни и непълнолетни, съответстващ на международните подходи в детското правосъдие. Дотогава се работи  по съответните текстове от наказателни и наказателно процесуални кодекси. В страната отчитат спад на детската престъпност, като през 2013 г. са постановени 13 400 осъдителни решения за малолетни и непълнолетни, за 2014 г. – 12 800. Швейцария отчита и нисък ръст на рецидив сред младите спрямо други държави – 35 % от осъдените младежи извършват отново нарушение. Като основни причини за престъпността сред младите хора  в Швейцария, където малолетните са наказателно отговорни от 10-годишна възраст, са трудностите в семейството, училищната система и оттам - използването на наркотични вещества и алкохол. Сред най-честите нарушения са увреждане на имуществото, пътно-транспортни произшествия, сбивания.

Мерките, които се взимат за всяко дете в Швейцария, целят на първо място неговата закрила и възпитание, споделят тамошните експерти. За резултата от тях говорят и данните: половината от санкциите, които постановява съдът за непълнолетни и малолетни, са лична престация, 30 % са глобите, а по 10 % са наложените порицание и лишаване от свобода.

Учебното посещение бе организирано от Министерството на правосъдието в рамките на третия обучителен модул за магистрати и полицейски служители, финансиран по проекта „Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в сферата на младежкото правосъдие“ на  Българо-швейцарската програма за сътрудничество.  


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове