Скача данъкът върху старите автомобили, общините ще спечелят. На днешното си заседание кабинетът одобри проектите на два данъчни закона – ЗИД на Закона за данъците върху доходите на физическите лица и ЗИД на Закона за местните данъци и такси. Промените са свързани с данъчни облекчения. Това обяви зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.
Две са основните предложения за промяна относно Закона за местните данъци и такси. Първото предложение е свързано с данъчното облекчение за превозните средства, като целта е то да се обвърже с екологичните стандарти. Предвижда се 30% отстъпка за коли с евросертификати за стандартите Евро 3 и 4, както и 50% отстъпка за стандартите Евро 5 и 6. „Считаме, че с това облекчение ще се увеличат приходите в бюджета. Като цяло очакването за всички общини е то да бъде около 30 – 35 млн.лв.”, каза зам.-министър Петкова. Данъчното облекчение за превозните средства се предвижда да влезе в сила от 1 януари 2014г.
Преди дни заместник-кметът на София Дончо Барбалов предупреди, че с приемането на това изменение данъкът за 145 000 автомобила в София, произведени преди 2000 г., ще скочи с 50%. Това е така, защото отстъпката от налога, която ползват собствениците на возила с мощност до 74 киловата - 100,6 конски сили, ще се определя от екостандарта на двигателите. Предвижда се тя да е 30% за коли с екосертификати Евро 3 и Евро 4 и 50% при наличие на Евро 5 и Евро 6. Но в същото време се отменя редукцията с 50% при наличие на катализатор, както е в досегашния текст. За автомобили с мощност над 100 к.с. не се предвиждат промени в данъка.
"Това ще засегне предимно старите автомобили с по-нисък данък, но и собствениците им са хора с по-малки финансови възможности", коментира Барбалов. Налогът на 38 000 автомобила в столицата щял да нарасне с 20%, а само при 88 000 коли, производство преди 2000 г., няма да има промяна. Не било ясно и как ще се определя стандартът на двигателя, ако не е вписан в талона.
Второто предложение за промяна в закона е свързано с таксата за битови отпадъци. Целта е от 1 януари 2015г. общините да могат да започнат да определят таксата по друг начин, който да е обвързан с количеството на отпадъците, а не както е сега – на база на стойността на имота.
С проекта се прецизират нормите за освобождаване на сгради със сертификати за клас на енергопотребление В, C и D по Закона за енергийната ефективност. Нормативната уредба относно сертифициране на сградите позволява преиздаването на сертификати при определени условия. Това обстоятелство не е взето предвид в данъчния закон, което води до противоречия при практическото прилагане на данъчното облекчение. За постигане целите на освобождаването от облагане с данък върху недвижимите имоти е предложено изрично да се установи, че то се извършва за максимален срок от 10 години след преустройство на сградите, водещо до постигане на енергийна ефективност.
Предлага се освобождаване от облагане с данък върху недвижимите имоти, такса битови отпадъци и данък при придобиване на имущества на специфична категория недвижими имоти – храмове, молитвени домове и манастири, които се ползват за извършването на богослужение, както и на поземлените имоти, върху които са построени. Освобождаването се отнася за посочените имоти, собственост на всички регистрирани вероизповедания в страната.
В първия проектозакон основното предложение е да се разшири данъчното облекчение за младите семейства и от него да могат да се ползват както местни лица, така и лица от друга държава-член на ЕС, които получават доходи от България. С разширяването на облекчението на практика се прекратява процедурата за нарушение, която беше открита от ЕК по този въпрос. „Облекчението ще струва 3 млн.лв. на бюджета”, поясни зам.-министърът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Kamen Georgiev
22:40 02.10.2013