Last news in Fakti

4 Февруари, 2020 06:21 7 830 9

Това ли е отоплението на бъдещето?

  • отопление-
  • ефект-
  • сграда

Те са икономични и много ефективни, и най-важното - не отделят парникови газове както конвенционалните отопления с въглища, нафта и газ: термопомпите стават все по-популярни

Отопляването с въглища, нафта и газ причинява около една четвърт от емисиите, които са виновни за парниковия ефект. Може обаче и другояче, твърди професорът Волфганг Файст, основател на Института за пасивни сгради в Дармщат. „Сградите могат да се отоплява с възобновяеми енергии, като това не вреди на климата", твърди той.

На първо място сградата трябва да се уплътни, за да не се губи енергия. „80 до 90% енергия може да се спести чрез добро уплътняване и вентилационни системи при новите строежи. След съответно саниране обаче също и старите сгради могат да пестят 75-80% енергия", уверява Файст. Според него, останалите енергийни нужди на сградата могат да се покриват с микс от възобновяеми енергии.

Професорът препоръчва топлоподаване, при което се използват възобновяеми енергии, а също така използване на подземната топлина и топлинни помпи, наричани още термопомпи. Те добиват топлина от подземните пластове, подземните водоизточници или други естествени топлинни източници в природата. Допустимо е за отопляването на отделни сгради да се горят дърва или пелети, но за цели градове това не е разумно решение, смятат ученият.

Що е то климатично неутрален град?

Фанкфурт си е поставил амбициозната цел до 2050 година да се превърне в климатично неутрален град. За топлоснабдяването ще се използват слънчеви панели по покривите, а енергия ще се добива още от изгарянето на смет и дърва, както и от охлаждането на техниката в изчислителните центрове. Тази енергия ще се складира и пренася чрез системата за централно топлоснабдяване. Може да се тегли и топлина от земята и подпочвените води чрез използването на термопомпи.

Изобщо топлинните помпи се очертават като най-перспективния начин за екологично отопляване и по цял свят все по-често изместват класическото отопление с фосилни горива. „Настъпва златното време на термопомпите, отваря се истински масов пазар", твърди Томас Новак от Европейската асоциация за топлинни помпи. Според него, през 2018 година по света са били продадени 18 милиона такива помпи, като оборотът нараства с около 10% годишно.

Търсенето нараства

Сред европейските държави термопомпите са най-популярни в Скандинавските страни. В Швеция локалните отопления с термопомпа намаляват с 90% емисиите на въглероден двуокис в сравнение с отоплителните системи с природен газ. Вярно, топлинните помпи използват електричество, но и то може да се добива от възобновяеми източници.

Това ли е отоплението на бъдещето?

В ЕС и в други страни по света все още въглищата и природният газ имат сериозен дял в производството на електроенергия. С навлизането на слънчевите панели и вятърната енергия емисиите въглероден двуокис ще спадат, като този ефект ще бъде допълнително усилен от разпространяването и на термопомпите. Ако тези помпи се захранват с електричество от обновяеми източници, произвежданата от тях топлина ще бъде 100% климатично неутрална.

Специалистите по сградостроителство и отопление са единодушни, че климатично неутралната отоплителна техника може да се наложи както в сградите, така и в индустрията по цял свят. Необходимо е обаче архитектите, строителите и предприемачите постепенно да опознаят тази нова технология и да започнат да я прилагат. Важно е политиката да вземе съответните мерки, като на първо време забрани отопляването с нафта, а после – и с природен газ, смятат германски експерти.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Centurion

    18 3 Отговор
    То може да се спести енергия със съниране, но не трябва Български фирми да го правят.Санирал съм два Апартамента,И на двата Немските дограми с 10 годишна гаранция веят и даже подсвирват при вятър.Виках фирмата няколко пъти е все същото .Излишни пари хвърлени на вятъра.Каква полза , че стените са изолирани,след като дограмата не е поставена както трябва.Духа вкчително и около рамката.
  • 2 Рошко

    7 3 Отговор
    Отоплението на бъдещето, по пълнички партньори, и винаги да си легат заедно
  • 3 Въглен

    22 14 Отговор
    Всичко идва от Европейския Съюз !!!
    Как пък преди да влезем там всичо беше в нормите ?
    Като изключим Русе и градовете дето има големи заводи !
    Сигурен съм че ако излезем от ЕС тези неща ще са в нормите !
    Интересно ми е как цели села се отопляват на въглища и дърва и въздуха в тях е годен за дишане ???
    Това са спекулации !

    Коментиран от #7

  • 4 kvy

    25 1 Отговор
    А ток за тези термопомпи, от къде ще дойде?
    Другото което е все още са много скъпи и скъпа инвестиция. Не отричам, че са ефективни, но първоначалната инвестиция е много голяма и е непосилна за България.
  • 5 kvy

    4 1 Отговор
    А ток за тези термопомпи, от къде ще дойде?
    Другото което е все още са много скъпи и скъпа инвестиция. Не отричам, че са ефективни, но първоначалната инвестиция е много голяма и е непосилна за България.
  • 6 Циганна беден

    16 3 Отговор
    Тока ми е без пари, вода не плащам, данъци също! Това не ме интересува!
  • 7 Сесесере

    11 11 Отговор

    До коментар #3 от "Въглен":

    Едно време комунистите скриха за Чернобил ти очакваш да са ти казвали за вредни емисии. За това сега е пълно с млади хора болни от рак. Заминавай за кочината, русофил!

    Коментиран от #8

  • 8 Удивен

    10 6 Отговор

    До коментар #7 от "Сесесере":

    Пак ли си се надрусал !
  • 9 Анонимен

    17 2 Отговор
    Всеки климатик по същество е термопомпа . Само че външния му топлообменник е с въздух а тук в случая говорят за такъв с вода . Така че от тази гледна точка отдавна сме напред - при нас масово се използват климатици за отопление . Но това е защото няма газова инфраструктура и газа ни е най-скъп в Европа . Същото е и с колите на газ - отдавна сме много екологични поради немотията си .