Last news in Fakti

20 Септември, 2014 17:05 6 366 12

Чий е цар Самуил?

  • самуил-
  • цар-
  • чий-
  • българи-
  • македонци

Защо България издига паметник на цар Самуил в центъра на София - за да отдаде почит на владетеля или за да натрупа точки в българо-македонската война на символите? Николай Цеков от Дойче веле предлага мненията на трима експерти

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„За разлика от Гърция, която плаче заради паметника на Александър Македонски, българите се радват на появата на цар Самуил в Скопие“, пише скопският вестник „Нова Македония“ през 2011 година по повод откриването на отрупания с десетки мемориали нов център на македонската столица. Във връзка с обявеното за 6 октомври откриване на паметника на цар Самуил в българската столица македонските медии поставят акцента върху факта, че монументът ще е с 50 сантиметра по-висок от инсталираната в центъра на Скопие петметрова скулптура, изобразяваща владетеля.

На фона на „замръзналия” преговорен процес между България и Македония, отбелязването на 1000-годишнината от трагичната смърт на цар Самуил би могло да вдъхне нов живот на плахите опити за общо честване на бележити личности от историята на двете съседни държави. Дали това ще се случи след скромните, но все пак окуражителни съвместни прояви по честването на Гоце Делчев и Солунските братя? По-скоро не, ако се съди по мненията на евродепутата Андрей Ковачев, историка Пламен Цветков и политолога Марин Лесенски.

Балкански комплекси

Професорът по история в Нов български университет Пламен Цветков смята, че издигането на паметник на цар Самуил в София е добра идея, особено на фона на смразяващата доминация на руски и съветски паметници. „Боя се обаче, че това е пак израз на някакви балкански комплекси за малоценност. Всеки балкански народ е сътворил измислици в историята си, но шампиони в тази „дисциплина“ несъмнено са македонците. Българите също не стоят настрана от тази комплексарщина. Достатъчно е да споменем „Кирило-Методиевия комплекс” за възприемане на България като някаква люлка на славянската цивилизация. Мисията на Солунските братя всъщност няма нищо общо с България. В Македония пък този комплекс стои в основата на твърденията, че македонският език е най-старият славянски език“, припомня професор Цветков.

Според него е жалко, че реализираното преди десетина години българо-македонско издание с оригинални писма на Гоце Делчев не е намерило продължение в други общи възпоменания, каквото би могло да бъде и предстоящото честване на цар Самуил. „България, Македония и всички останали балкански страни няма да прокопсат, докато не престанат да тълкуват историята си като идеология, а не като наука“, заключава историкът Пламен Цветков.

Война на паметниците

Политологът Марин Лесенски от софийския институт „Отворено общество“ също намира идеята за паметник на цар Самуил за добра - стига да не се изроди в това, което виждаме в центъра на Скопие. „Издигането на паметници на цар Самуил в двете балкански столици е ярък израз на политиката на символите и идентичностите. Проектът за паметник на този владетел в София несъмнено е отговор на поставянето на статуята му в Скопие. По този начин политиката на символите и идентичностите оставя сериозен белег върху отношенията между Македония и България“, казва Лесенски.

По негово мнение след краткотрайното затопляне по време на управлението на Иван Костов и Любчо Георгиевски в края на 1990-те години, отношенията между двете съседни страни са във фаза на застой и в никакъв случай не са такива, каквито би трябвало да бъдат - особено на фона на изобилието от необходими, но незапочнати съвместни проекти в икономическата и културната сфера. „За България и още в по-голяма степен за Македония, която се нуждае от помощта на своите съседи за приемане в НАТО и ЕС, не особено топлите взаимоотношения не са от полза. Още повече, че малобройни, но много гласовити групи и в Скопие, и в София правят опити тези отношения да бъдат допълнително влошени“, посочва Лесенски.

В търсене на историческата истина

Евродепутатът Андрей Ковачев твърди, че няма никаква връзка между паметника на цар Самуил в Скопие и предстоящото откриване на мемориал на същия владетел в София. „Обективната историческа истина е идеологизирана от премиера Никола Груевски, който е автор, дизайнер и режисьор на такива мегаломански проекти като „Скопие 2014” и „Македония 2016”. В София нямаме паметник на български владетел и беше крайно време да се сдобием с мемориал по повод 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил, още повече, че самият цар е бил роден в София. Така че честването на 6 октомври няма нищо общо с издигнатия паметник в Скопие“, убеден е българският евродепутат.

Ковачев смята, че българо-македонският договор за добросъседство не е подписан именно заради отказа на Македония да изпълни препоръката на Европейската комисия за съвместно честване на общи за двете страни исторически събития и личности. „Голямата дилема пред Македония е следната: или страната ще се съобрази с предписанията на Брюксел, за да започне успешни преговори за членство в НАТО и ЕС, или правителството на Груевски ще продължи да употребява историята като идеология, за да печели вътрешните си избори“, обобщава Андрей Ковачев.

Принципно той е поддръжник на македонското членство в евроатлантическите структури и смята, че България трябва да помогне за реализирането му. Но това може да се случи само ако Скопие скъса с досегашната си политика спрямо съседите и се съобрази с принципите на добросъседството. А те изискват боравене с историческата истина на базата на автентични документи, а не на базата на идеологическата им интерпретация, посочва българският евродепутат.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Vasik Atanasova

    7 0 Отговор
    МАЙКАТА НА ЦАР САМУИЛ Е АРМЕНКА КАЗВА СЕ ХРИПСИМЕ А БАЩАТА Е
    НИКОЛА ВИДЕН БЪЛГАРСКИ КОМИТА
  • 2 Десислава Димитрова

    1 5 Отговор
    самуил е български цар и съвсем ,нормално е да има паметник в българия още повече той е историческа личност с огромен колорит .в софия трябва да има паметници поне на двама български владетели ,крум и самуил.не мога да разбера защо се бави изграждането им.
  • 3 Монго

    5 1 Отговор
    И какво пречи македонците да докажат, че по времето на Александър Велики, част от неговата конница се е отклонила от основната посока на похода му /вероятно поради повреда в JPS-те им/ и са попаднали в Армения. Следва облагородяване на на арменските моми и ето, че 99% от арменците са македонци. А за комита Никола, те вече са го доказали-на леля му стринката по лелинкина линия е македонка,точка...
  • 4 Кръстьо Петров

    3 0 Отговор
    В т.н. Македония населенението няма нищо общо със старата държава Македония . Хората в Македония са си присвоили само едно име на земята която населяват . Моля прочетете исторически факти от професор Божидар Димитров - има статия и в интернет по въпроса .
  • 5 Македония

    1 0 Отговор
    Ами супер! Тъкмо като дойде време за Обединение, Европа ще види че между българите тук и македонците няма разлика - един език говориме, една вяра имаме, едни владетели имаме, едни революционери имаме..... просто са две държави.
  • 6 Коминтерна

    3 0 Отговор
    Що ли им се навираме все на тия макета? Македонците от новото поколение ни мразят и не щат да чуят за българина, плюят ни навсякъде. Трябват им засега само българския паспорт за страните в ЕС, докато и те влязат в еврозоната. Не разбрахте ли, че официална Македония не иска да бъде в България! Македонските днешни хора си искат суверенитета и това е! Какво е било, било - минало е!
  • 7 Владислав Димитров

    0 0 Отговор
    Казваме Македония, подразбираме България !
  • 8 а стига де

    0 0 Отговор
    само един вьпрос има-защо говорим един език само че при тях ударението е вьрху другата сричка-македонци били-бьлгари сте ей макета с макета
  • 9 Монго

    1 0 Отговор
    Коминтерна е прав, веча не са и не искат да бъдат българи. Тяхно право, само,като ги натиснат техните албанци ми е интересно каква песен ще запеят.
  • 10 Ник

    1 0 Отговор
    За пореден път въпросът не е за паметника, а желанието да се нарекат "Различни"!
    Боли ме сърцето за тези хора!
    Дано някой ден осъзнаят кои са и на какво са били подложени за последните 100-на години.
    На нас не вярват- добре!
    Нека видят обаче истината през различни от Гръцките и Сръбские документи.
    Информация за Балканската, Междусаюзническата и Първата световна война има колкото искаш!
    Жалка е обаче истината- от както София е столица, България губи не само територия- губи и Българи!
    Явно простотията се движи и локализира на териториялен принцип!
  • 11 Генади Савов

    0 0 Отговор
    Комит Самуил е бил роднина на цар Петър и роднина на кавкан Шишман отВидин.Комит Никола е управлявал Средец-София.В този град най-вероятно е бил роден Самуил.Нужно е да има паметници на цар Самуил в Скопие,Видин и София тези градове са били временни столици на България заедно с Охрид при царя Самуил.По професор Божидар Димитров за столиците на Б-я.
  • 12 Борис

    0 0 Отговор
    Къде е паметникът в столицата на Св. цар Борис I Покръстител? Там където би трябвало да бъде вече се извисява паметникът на една гръцка героиня - Св. София.