Китай се подготвя за продължаващо геополитическо съперничество със САЩ, независимо от резултата от президентските избори. Основните противоречия между Пекин и Вашингтон – от Тайван до търговията – се очаква да останат основен фокус на китайско-американските отношения, предаде Ройтерс, цитирано от БТА.
Докато американците гласуват на едни от най-напрегнатите избори от десетилетия, Китай предвижда остра конкуренция със САЩ, независимо от изхода. Очакванията са за засилено напрежение в областите на търговията, технологиите и сигурността, независимо кой от двамата водещи кандидати – Доналд Тръмп или Камала Харис – ще поеме поста.
Китайските стратези разглеждат варианта за прагматичен подход от страна на Тръмп, при който той би могъл да се опита да постигне търговски споразумения и компромиси по отношение на Тайван. От друга страна, победа на Харис би довела до по-предвидим курс, подобен на този на настоящия президент Джо Байдън, съсредоточен върху сътрудничество със съюзници за ограничаване на технологиите, свързани с Пекин, както и подход по международни въпроси като Украйна и Близкия изток.
Китайски анализатори отбелязват, че независимо от избора на американския народ, отношенията между двете държави вероятно ще останат напрегнати, предвид нарасналото съперничество и общото недоверие във Вашингтон към Пекин. „Независимо от това кой ще бъде избран, структурните напрежения са неоспорима реалност и представляват двупартиен консенсус в САЩ“, посочва Хенри Хуейяо Ван от пекинския Център за изследване на проблемите на Китай и глобализацията.
Експерти от Пекинския университет заявяват, че „стратегическата приемственост“ в политиката спрямо Китай е почти сигурна, независимо дали президент ще стане Тръмп или Харис. Според тях е малко вероятно новият лидер на САЩ да предприеме драстични мерки като мащабен военен конфликт или прекъсване на икономическите връзки, поради което Китай не е изразил предпочитания за конкретен кандидат.
Междувременно проучвания на общественото мнение показват, че Тръмп и Харис са почти с изравнени шансове за победа. Отчитат се обаче възможни забавяния в обявяването на победителя, като съществува риск Тръмп да оспори резултатите при евентуално поражение, както направи през 2020 г., отбелязва Ройтерс.