Нидерландският политик и лидер на Партията на свободата Герт Вилдерс обяви, че планира посещение в Израел, включващо среща с израелския премиер Бенямин Нетаняху. Това съобщи той в социалната мрежа „Екс“ (Х), предава БТА.
Посещението, насрочено за периода от 8 до 10 декември, е обект на критики от страна на нидерландското правителство. Министърът на външните работи Каспар Велдкамп заяви, че това пътуване е "в противоречие с правителствената политика", особено по отношение на визитите в окупираните територии.
Контекст на посещението
Вилдерс, известен със своите десни позиции, планира да посети израелски заселници в окупирания Западен бряг. Въпреки това, според член на неговата партия, Реймънд де Рон, визитата ще подчертае подкрепата му за Израел в условия на засилено международно напрежение.
„Светът полудя,“ написа Вилдерс в „Екс“ по повод издадената от Международния наказателен съд (МНС) заповед за арест на Нетаняху.
Imagine you lead a democratic nation heavily under attack, facing an existential threat.
Many of your people are slaughtered and raped and taken hostage by Islamic terrorists.
You defend your nation and people and rightfully try to eradicate the barbaric terrorists - who hide…— Geert Wilders (@geertwilderspvv) November 22, 2024
В публикацията си Вилдерс направи емоционален паралел с положението на демократични държави, изправени пред терористични заплахи, и категорично защити действията на Израел в конфликта:
„Представете си, че ръководите демократична държава, която е силно нападната и изправена пред екзистенциална заплаха. Много от хората ви са избити, изнасилени и взети за заложници от ислямски терористи.
Вие защитавате нацията и народа си и с право се опитвате да изкорените варварските терористи - които се крият в болници и училища - за да не позволите това никога повече да се случи.
И вместо да получите международно разбиране и подкрепа, вие сте изправени пред заповед за арест.“
В заключение той заяви:
„Горд съм да се срещна с моя приятел Бенямин Нетаняху скоро в Израел.“
Политически и международен контекст
Заповедта на МНС срещу израелския премиер предизвика реакция от кабинета на Нидерландия, който обяви, че ще се съобрази с нея, следвайки международните си задължения.
Вилдерс, обаче, се противопостави категорично на този подход. Той смята, че международната общност не разбира реалностите в Близкия изток, и подчертава подкрепата си за израелското правителство и политика.