Last news in Fakti

Рискът от ядрена война: Защо договорите за разоръжаване се провалиха?

Какво доведе до разпадането на споразуменията за контрол над въоръженията и възхода на нова ядрена надпревара?

Jan 13, 2025 13:55 41

Рискът от ядрена война: Защо договорите за разоръжаване се провалиха? - 1

С края на Студената война надеждите за свят с намаляващи ядрени арсенали се изпари. През 80-те години световните запаси от ядрени оръжия достигнаха пик, но започнаха да намаляват с подписването на исторически споразумения, като Договора за съкращаване на стратегическите оръжия (СНВ) от 1991 г. Днес тези успехи са застрашени, тъй като ключови договори се разпадат, пише The Wall Street Journal, предава Фокус.

Отменянето на Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег и предстоящото изтичане на договора за стратегическите ядрени сили насочват САЩ и Русия към потенциална надпревара във въоръжаването. Допълнителна тревога предизвикват плановете на Китай за утрояване на ядрените запаси до 2035 г., което влошава глобалната ситуация.

Тактическите ядрени оръжия: Нов риск

Докато стратегическите арсенали намаляват, тактическите ядрени оръжия стават основен източник на тревога. Със сравнително по-малки размери и обсег, те могат да бъдат използвани на бойното поле, превръщайки ядрените конфликти в реална възможност.

Русия редовно заплашва с употреба на такива оръжия, особено във връзка с конфликта в Украйна. Последните промени в доктрината ѝ разширяват основанията за използването на ядрено оръжие, което изостря напрежението на глобалната сцена.

Пропукващите се основи на неразпространението

Договорът за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО) от 1970 г., ключов инструмент за ограничаване на ядрената заплаха, е подложен на натиск. Макар че 191 държави са страни по споразумението, някои ключови играчи отказват да се присъединят, а други, като Северна Корея, го напускат.

Иран е на прага на създаване на ядрено оръжие, а Саудитска Арабия сигнализира за възможност да последва примера. Неспособността за укрепване на международния режим на неразпространение може да доведе до регионална нестабилност и глобални рискове.

Бъдещето на ядрената сигурност

Решенията на световните лидери, като позволението на САЩ за използване на западни оръжия от Украйна, сигнализират за промяна в подхода към ядрените заплахи. Въпросът е дали светът ще намери нов баланс или ще се изправи пред неконтролируема ескалация.

Епохата на ядрено разоръжаване отстъпва пред нова реалност на несигурност, изискваща бързи дипломатически и политически действия за предотвратяване на най-лошите сценарии.