В САЩ акронимът DEI означава Diversity, Equity and Inclusion - многообразие, равенство и приобщаване. Той се отнася до мерки и програми, насочени към предотвратяване на дискриминацията срещу хора въз основа на техния пол, цвят на кожата, сексуална ориентация, увреждане, религия, етнос и други. Абревиатурата обаче е все по-политически заредена - прогресивните хора я разбират като знак за по-справедливо общество, докато за консервативните тя граничи с мръсна дума.
Някои големи компании сега започват да се отдръпват от програмите, чрез които изпълняваха целите на DEI - сред тях "Макдоналдс", супермаркетите "Уолмарт", "Боинг" и "Форд". Това не означава непременно, че равенството между половете например вече няма значение за тях. Всъщност по-скоро показва, че променят стратегията си, за да избегнат проблеми. Много консерватори твърдят, че програмите за равенство и приобщаване всъщност са дискриминационни - например срещу белите мъже.
"Сега всеки лидер в бизнеса се сблъсква с факта, че през 2025 г. DEI ще бъде много по-противоречив, ще представлява по-голям риск и ще трябва някак да се справи с това", казва Лили Жен, която съветва компаниите за DEI политики.
Какво е DEI и кой печели от него
DEI програмите изживяха своето възраждане след движението в защита на правата на чернокожите (Black Lives Matter) през 2020 г. Много компании започнаха да предлагат обучения за идентифициране на стереотипи, менторски програми за малцинствени групи и практики, чрез които да е сигурно, че наемат хора от целия обществен спектър.
Тези мерки имат за цел да създадат справедлива среда не само на работното място, но и в образованието и институциите. Целта е да се избегне системното неравенство и дискриминация и да се насърчи участието на хора от различен пол, етническа принадлежност, сексуална ориентация и други характеристики на идентичността. DEI цели "създаване на равни условия за всички", казва Дейвид Глазгоу, изпълнителен директор на Центъра за многообразие, приобщаване и принадлежност "Мелцър" към Нюйоркския университет.
За компаниите има и бизнес логика да прилагат тези практики, смята експертът. Проучванията показват, че използването на по-широк спектър от таланти води до повече иновации и креативност. То също така позволява на компаниите да достигнат до по-разнообразна клиентска база .
Очаква се и съдебният натиск да увеличи
Не всички са привърженици на тези програми. Откакто Върховният съд реши да отмени т.нар. позитивна дискриминация при приемането на студенти в колежи и университети - например чрез квоти за чернокожи - все повече съдебни дела се повдигат срещу DEI програмите, обяснява Глазгоу.
Консервативни активисти като Роби Старбък редовно използват социалните медии, за да атакуват компаниите за техните програми за равенство. През ноември 2024 г. Старбък дори си приписа прекратяването на програмата за DEI на веригата магазини "Уолмарт".
Някои съдебни дела вече са успешни. През септември фирмата за рисков капитал "Фиърлес Фънд" обяви, че ще прекрати окончателно програмата си за насърчаване на чернокожи жени предприемачи. Това беше предшествано от правен спор с консервативната група на активиста Едуард Блум "Американски алианс за равни права". В съдебния иск се твърдеше, че програмата нарушава Закона за гражданските права от 1866 г., тъй като представлява дискриминация на етническа основа.
Такива дела имат още по-голям шанс да са успешни, след като Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, смята експертът Глазгоу. "Той ще назначи повече съдии, които ще тълкуват консервативно закона срещу дискриминацията. Ето защо очаквам, че в някои от делата, които следим, съдът ще се произнесе срещу програмите".
Глазгоу признава, че има и някои критики към DEI - например инициативите, които разчитат на обвинения и публично порицаване. "Но в обществото има и насрещно движение за напредък в областта на социалната справедливост", казва още той.
ДВ отправи запитвания към "Уолмарт” и още една голяма компания, които са прекратили тези програми. Търговският гигант не отговори, а другата фирма отказа да коментира поради страх от ответна реакция. Лили Жен смята, че някои ръководители на компании се чувстват несигурни. В една все по-рискова среда те трябва да вземат "решения, които имат голямо въздействие върху крайните резултати, репутацията на марката, задържането на служителите и мотивацията им."
Компаниите няма да се откажат от тези политики
В момента по-голямата част от американските компании продължават да подкрепят политики, свързани с равенството и приобщаването, показва проучване на изследователския институт "Конфърънс борд". Около 80 на сто от фирмите планират да задържат или увеличат финансирането на DEI програми през предстоящите три години.
Но дори компаниите, които намалят програмите си за равенство и направят ангажимента си по-малко публичен, биха могли да останат верни на ценностите, свързани с тях, смята Лили Жен. "Може би го наричат принадлежност, може би - справедливост. Какъвто и да е случаят, изглежда, че по-голямата част от съществуващите ангажименти не се променят", казва експертката. Например няколко седмици след изборната победа на Тръмп, от "Уолмарт" преименуваха страницата по тази тема на сайта си от "Принадлежност, многообразие, равенство и включване" само на "Принадлежност".
Но без ясни цели по отношение на многообразието ще се правят по-малко инвестиции в тази област, предупреждава Лили Жен. Ако лидерите се колебаят да заемат позиция и да изразят ангажимента си към тези ценности, казва Женг, "може да изгубим контрол върху това как се говори по въпроса".