Mercedes-Benz се подготвя за пускането на пазара на новия CLA, който е важен модел за бъдещето на марката. Докато първоначалните планове бяха насочени към изцяло електрически подход, сега CLA ще предлага както задвижване с вътрешно горене, така и електрическо задвижване, използвайки гъвкавата платформа MMA. Очаква се компанията да представи модела през следващите месеци, а една от последните спирки за тестове е българската столица, където прототип на модела бе забелязан вчера. Междувременно, наш екип се намира в завода на Mercedes, където от компанията ще разкажат повече за модела.
На кадрите споделени от BK Automotive в Instagram, можем да видим почти цялостен камуфлаж за компактния модел на германците, като единствената открита част остава таванът. Новото поколение CLA ще последва дизайнерския език на по-големите си братя – EQS и EQE, като ще се отличава с аеродинамична форма и подобен светлинен подпис в предната и задната част.
Интериорът ще бъде оборудван с най-новата информационно-развлекателна система MB.OS, задвижвана от виртуален асистент, управляван от изкуствен интелект. Тази система има за цел да подобри изживяването при шофиране чрез интуитивно взаимодействие и проактивна поддръжка. Вероятно именно тя е и обект на тестове у нас, съдейки по това, че част от софтуера се разработва именно в България.
Mercedes обещава пробег от 1270 километра с две 10-минутни спирания за зареждане. Това забележително постижение е постигнато благодарение на комбинация от фактори, включително голяма 85kWh батерия, 800-волтова архитектура и възможности за ултрабързо зареждане.
По време на строг 24-часов тест за издръжливост в техническия център Нардо в Италия CLA демонстрира изключителния си пробег, като измина общо 3716 километра с 40 престоя за зареждане, всеки от които с продължителност само 10 минути. Въпреки че конкретните скорости на зареждане не бяха оповестени, автомобилът е постигал скорост на зареждане от 320 kW.
Към CLA ще се присъедини вариант Shooting Brake, както и заместители на GLA и GLB, включително техните електрически аналози. Въпреки това Mercedes рационализира номенклатурата на електрическите си автомобили, като се отказва от подмарката „EQ“. Бъдещите електрически модели ще бъдат идентифицирани с името на класа си, като например „GLA с EQ Technology“, подчертавайки интегрирането на технологията на електрическото задвижване в рамките на съществуващата моделна гама.