Отидете към основна версия

6 052 6

Как да не чувстваме вина, когато напускаме?

  • работно място-
  • напускане-
  • шеф-
  • колеги-
  • тъга
Снимка: shutterstock.com

Мнозина хора търсят и намират нова работа, поради усещането за неудовлетвореност от настоящата си. Откриването на непознато и вълнуващо работно място може да доведе до еуфория, както знаят преживелите тези емоции. Но докато им тече срокът за предизвестие за напускане на настоящата месторабота, не един и двама са преживели странни обрати в настроението. Радостта от новата кариерна възможност изведнъж безпричинно отстъпва място на тревожност и усещане за вина – дали не правим грешка, дали не предаваме екипа, в който сме така ценени, дали няма да се разочароваме? Всъщност, тези емоции са наистина вредни и до голяма степен неоправдани, пише специализираният сайт entrepreneur.com. Ако не сте уверени в това, помислете върху следните доводи:

Професионалистите трябва да се развиват и растат
Не мислете за колегите си. Те също искат да се развиват и изкачват по кариерната стълбица, да получават нови отговорности и предизвикателства. Това е част от човешката природа и е напълно очаквано. Ако те или шефът ви реагират раздразнено на заявлението ви за напускане, то е защото се притесняват от неудобствата, които ситуацията ще създаде за тях, а и вероятно, защото биха искали да са на мястото ви в момента. Но вашата задача е да мислите за добруването си и за професионалното си развитие. И ако вярвате, че ще получите тези неща на друго място, действайте.

Ако ситуацията бе друга, компанията не би се чувствала виновна
Помислете си – ако работодателят ви е затруднен и трябва да уволнява и съкращава служители, и вашата позиция е от засегнатите, дали HR мениджърът щеше да прекара дълги часове в притеснения за вас? Едва ли. Разбира се, на чисто човешко ниво е възможно той да се почувства некомфортно, но ръководен от принципа „всичко е бизнес“, скоро би забравил за случая. Затова, приложете този принцип и към собственото си решение. Работодателят ви знае, че не ви е лесно, но е наясно, че човек трябва да напредва кариерно и да развива най-значимия си собствен бизнес, този на личното си кариерно прогресиране.

Чувството за вина не помага на никого
Има хора, които отказват чудесни предложения за работа, с довода, че работодателят им „ще загине“ без тях. Първо, това не е вярно – никой групов бизнес не се крепи на един служител. Второ, обикновено човек започва да бъде разяждан от съмнения за правотата си и с течение на времето, работното му представяне се влошава чувствително. Това води до негативни реакции от страна на ръководството, което допълнително усложнява ситуацията за демотивирания от собственото си решение служител. И така – не изпитвайте вина, а ако го правите, нека поне не повече от няколко часа. Никой не печели от това.

Чувството за вина ще ви развали цялото напускане
Приятно ли ви бе да работите за настоящия си работодател? Запознахте ли се с добри колеги и клиенти? Ако е така, спрете да мрънкате и се опитайте да се насладите на последните си седмици в офиса. Не само е по-приятно, но и може да не ви споходи още дълго време, защото никой не знае как ще се развият нещата в новия офис.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини