Помощта на Малайзия е необходима за разрешаване на кризата с глобалния недостиг на автомобилни полупроводници, особено що се отнася до окомплектоването им – сектор, засегнат от наложените в страната ограничения заради Covid-19, обяви тайванският министър на икономиката Уан Мей-хуа, цитиран от Ройтерс, предаде Investor.
Тайван е основен производител на чипове и стои в центъра на усилията за справяне с кризата, която засегна автомобилните заводи по целия свят.
В интервю, дадено късно в четвъртък в министерството, Уан коментира пред Ройтерс, че сам по себе си Тавайн не може да разреши проблема, защото веригата на доставки е изключително сложна.
„Всъщност проблемът е в Югоизточна Азия, особено в Малайзия, защото за известно време всички заводи затвориха врати“, посочва тя.
Проблемът е особено сериозен с окомплектоването на автомобилни чипове, тъй като компаниите в Малайзия предоставят услуги, каквито не се предлагат от тайванските фирми, добавя Уан.
„Сега фокусът е върху това Малайзия да започне отново производство възможно най-бързо. Знам, че Малайзия е започнала да възстановява производствения си капацитет в началото на септември и сега той е върнат на 80%, така че, ако капацитетът им се възстанови бавно, проблемът ще бъде решен бавно“.
Малайзия е вътрешният пазар на доставчици и заводи, обслужващи производители на чипове, като европейските STMicroelectronics и Infineon, както и големи автомобилни производители като Toyota Motor и Ford Motor.
Страната отговаря за около 13% от глобалното окомплектоване и тестване на чипове, а 7% от световната търговия с полупроводници минава през Малайзия. Местните заводи добавят стойност, като комбинират чипове с други компоненти преди финалната им доставка.
Глобалното търсене на чипове от Малайзия все още надхвърля предлагането след скока на броя на случаите на Covid-19, който засегна производството в момент, когато компаниите за автомобили и производителите на телефони и медицинско оборудване увеличават капацитета си, коментира през август директор от индустрията.
Миналия месец Белият дом притисна автомобилните производители, компаниите за полупроводници и други да предоставят информация за кризата с чиповете.
Пред репортери Уан настоя, че Съединените щати не задължават тайванските фирми и предоставянето на информация е доброволно, докато Вашингтон увери Тайпе, че няма да има изтичане на деликатна информация.
Ако фирмите имат нужда от помощ, правителството ще я предостави, допълва тя.