Отидете към основна версия

9 235 30

Посочиха най-бедната област в България

  • област-
  • българия-
  • бедност

Брутният вътрешен продукт в никакъв случай не е единственият индикатор

Видинската област вече не е най-бедната в страната - изместена е от Хасково. Хасково вече е най-слабо развитата икономическа област в страната, сочи анализ на Института за пазарна икономика.

Хасковска област е на дъното по показателя "Брутен вътрешен продукт на човек от населението", като за 2021 г. той е 9 800 лв. Следват Силистра - 10 000 лв., Сливен - 10 400 лв., Перник - 11 100 лв. и Видин - 11 400 лв. На първото място е столицата с 45 200 лв.

Изследването е базирано на резултатите от вчерашните данни на НСИ за брутния вътрешен продукт на областно ниво за 2021 г. То отчита икономическото възстановяване на регионите в България от ковид кризата през 2021 г.

Икономиката на столицата остава най-голямата сред областите в страната, като формира 43% от общия размер на произведения БВП в България, на фона на 7,4% в Пловдив и 6% във Варна. Най-малки пък остават икономиките на Видин, Силистра и Смолян. В номинално изражение, БВП на София надхвърля 59 милиарда лева, а Пловдив е единствената друга област с БВП над 10 милиард лева, въпреки че в близко бъдеще и Варна вероятно ще се включи в тази група, прогнозират от ИПИ.

За разлика от кризисната 2020 г., през 2021 г. няма нито една област, която да не отчита икономически растеж. Той обаче също е много неравен - докато София добавя 6 300 лева БВП на човек от населението, то Хасково и Кърджали растат с по едва 600 лева на човек. Сред областите с най-бързо възстановяване е и Бургас, която добавя 4 400 лева на човек, но при нея сривът на туризма през 2020 г. "изтри" години икономическо развитие, и възстановяването му ще отнеме повече от година, отчитат от Института.

Икономистите посочват, че брутният вътрешен продукт в никакъв случай не е единственият индикатор, който може да се използва за измерване и анализ на развитието на областно ниво. Динамиката му в годината след кризата според тях обаче ясно разграничава регионите с най-гъвкави местни икономики, които успяват най-бързо да се отърсят от удара на коронавируса и ограниченията и да се върнат към растеж. Ясно личат и успешните модели на стопанско развитие - бурният растеж на услугите на столицата, енергийните центрове Стара Загора и Враца, наситените с промишлени предприятия икономики на София (област), Габрово и Пловдив, допълват от ИПИ.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 9 гласа.

Свързани новини