Химическият сектор на Германия, най-големият в Европейския съюз, изпитва затруднения поради забавяне на доставките на суровини заради влошаващата се ситуация в Червено море.
„Негативният ефект е особено забележим в сегмента на средните компании, специализирани в производството на фини и специални химикали“, цитира Хенрик Майнке, главен икономически експерт в германската индустриална организация VCI. Той добави, че германските химически компании купуват суровини основно от Азия. Сега товарите през Червено море са намалели, което води до закъснения. Освен това, поради промени в маршрутите, има увеличение на цените на суровините.
Негативните последици от транспортната криза може да останат в сила „поне през първата половина на 2024 г.“, каза пред агенцията Мартина Нигсунгер, главен изпълнителен директор на Gechem GmbH & Co KG.
След ескалацията на палестинско-израелския конфликт в Ивицата Газа йеменското бунтовническо движение Ансар Аллах (Хуси) обяви, че ще извърши атаки на израелска територия и няма да позволи на свързани кораби да преминат през водите на Червено море и Протокът Баб ал Мандеб, докато операцията в палестинския анклав няма да бъде спряна. От 19 ноември 2023 г. хусите са атакували над 26 кораба и цивилни плавателни съдове в Червено море, според оценки на Централното командване на САЩ.