Отидете към основна версия

1 447 28

Назоваха причините за изоставането на икономиката на ЕС от американската

  • европа-
  • сащ-
  • икономика-
  • темп-
  • развитие-
  • долар-
  • дедоларизация

Юанът едва ли ще замени долара като основна резервна валута

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Икономиката на ЕС расте по-бавно от икономиката на САЩ поради факта, че бизнес средата за високотехнологичните компании в съюза е по-малко привлекателна, отколкото в САЩ. Тази оценка направи председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, коментирайки доклада на бившия италиански премиер Марио Драги за състоянието на конкурентоспособността на ЕС.

"Факт е, че Европа изостава в икономическо развитие от САЩ, както и Франция", каза тя в интервю за френския вестник Le Monde. В същото време Лагард, подобно на Драги, свързва това с изоставането на ЕС в развитието на технологичния сектор на икономиката.

Както обясни председателят на ЕЦБ, високите технологии, включително изкуственият интелект (AI) и обработката на данни, са един от най-важните двигатели на икономическия растеж, но европейските компании в тази област предпочитат да се преместят от ЕС към САЩ. Това се дължи на факта, че асоциацията има прекалено строго законодателство в областта на регулирането на ИИ, в резултат на което е по-лесно да се провеждат съответните изследвания в САЩ. Освен това американският пазар се характеризира с по-висока трудова мобилност, а цените на електроенергията са по-достъпни, отколкото в ЕС, добави Лагард.

По-рано Драги в доклада си за състоянието на конкурентоспособността на ЕС посочи недостига на финансиране за технологичния сектор в ЕС като един от основните проблеми на съюза. Драги отбеляза, че американските стартиращи компании за изкуствен интелект са привлекли 61% от глобалното финансиране, докато компаниите от ЕС претендират само за 6%.

Юанът едва ли ще замени долара като основна резервна валута в близко бъдеще. Това мнение изрази председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард в интервю за вестник Le Monde.

"За да се случи дедоларизация, друга държава трябва да поеме ролята на емитент на резервната валута. Китай се готви за това, но все още не е готов. „Вероятно няма да видя как юанът измества долара до края на живота ми“, каза председателят на ЕЦБ, който навършва 69 години през 2025 г.

В интервюто Лагард сподели и оценките на ЕЦБ за последиците от по-нататъшното фрагментиране на международната търговия. В най-лошия случай това може да струва на световната икономика 9% от световния БВП.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 9 гласа.

Свързани новини