Отидете към основна версия

659 12

COP29 платформа за насърчаване на зелено финансиране и устойчиво развитие

  • cop29-
  • азербайджан-
  • устойчиво развитие

Проведеният в Баку, Азербайджан, COP29 събра повече от 80 държавни и правителствени ръководители и повече от 76 000 регистрирани участници от около 200 държави. Събитието несъмнено се превърна в една най-големите и значими платформи през изминалата година.

Дни преди COP29 се чуваха скептични мнения и често пристрастни изявления, поставящи под съмнение способността на Азербайджан да бъде домакин на тази конференция. Основният песимизъм беше насочен към това дали COP29 може да предостави платформа за осигуряване на финансови и технологични ресурси за развиващите се страни по пътя им към зелен преход. Редица експерти се чудеха дали страните ще успеят да постигнат съгласие относно финансовата цел. Въпреки това, чрез усилени дискусии, продължили през нощта на 23 срещу 24 ноември, в крайна сметка беше постигнат консенсус между страните. Струва си да се спомене, че събитието беше удължено с един ден, за да се финализира това споразумение. Консенсусът, постигнат между представителите на близо 200 държави, подчертава основополагащата роля на COP29 за насърчаване на международното сътрудничество, като споменава целесъобразността на мерките по-долу:

Операционализиране на Фонда за загуби и щети: Активирането на този фонд значително ще подкрепи развиващите се страни в борбата с въздействието върху изменението на климата.

Прилагане на член 6 относно пазарите на въглеродни емисии: Дълго обсъжданият механизъм беше финализиран, отбелязвайки решаваща стъпка в справянето с екологичните предизвикателства.

Одобрение на Новата колективна количествена цел (NCQG): Поемане на ангажимент за разпределяне на 300 милиарда долара годишно за развиващите се страни и увеличаване на финансирането до 1,3 трилиона долара годишно до 2035 г.

Тези споразумения са особено важни за развиващите се страни, позволявайки тяхното по-ефективно участие в борбата с изменението на климата и много лидери, експерти и наблюдатели похвалиха организирането на COP29 и постигнатите споразумения. Благодарение на ефективната климатична дипломация на Баку в крайна сметка бяха постигнати компромиси между страните. По време на събитието Азербайджан поддържаше безпристрастна позиция по глобалните въпроси, като успешно постигаше баланс между развитите и развиващите се страни в борбата срещу изменението на климата. Днес е очевидно, че Азербайджан подкрепя зеления преход както на национално, така и на регионално ниво. Дългият 1155 километра черноморски подводен кабел (BSSC), който ще свърже енергийните мрежи на Азербайджан и Централна Азия с Европа, създава силна основа за „Зеления енергиен коридор“ и подкрепя климатичните цели на ЕС.

Трябва да се подчертае, че COP29 беше глобално климатично събитие, на което се обсъждаха важни екологични предизвикателства. Екологичните проблеми са предизвикателство за цялото човечество и COP29 съумя да мобилизира гражданското общество чрез повишаване на образованието и обществената осведоменост относно изменението на климата, както и послужи за вдъхновител на други нации, производителки на изкопаеми горива, да насърчават по-тясното сътрудничество в името на постигането на плавен и бърз зелен преход.

За тази цел COP29 се заяви като уникална платформа за ускоряване на зеления преход и привличане на инвестиции в зелени технологии и устойчиви индустрии, които ще бъдат от съществено значение за по-нататъшното трайно глобално развитие.

За тази цел COP29 се заяви като уникална платформа за ускоряване на зеления преход и привличане на инвестиции в зелени технологии и устойчиви индустрии, които ще бъдат от съществено значение за по-нататъшното трайно глобално развитие.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.

Свързани новини