Отидете към основна версия

10 321 58

Германия се доближава до точката, от която няма връщане

  • германия-
  • икономика-
  • спад

Икономечският спад може да стане необратим

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Икономиката на Германия е в застой от 5 години и страната се доближава до точката, от която няма връщане, тъй като икономическият спад може да стане необратим. Такива оценки са дадени в материала на аг. Bloomberg.

Според него БВП на Германия през 2024 г. е бил с 5% по-малък, отколкото би могъл да бъде, ако темповете на растеж отпреди пандемията бяха запазени. Отбелязва се, че по-голямата част от дефицита ще бъде трудно да се запълни поради загубата на достъп до евтина руска енергия и сериозната конкуренция между китайските автомобилни производители и автомобилните концерни Volkswagen и Mercedes-Benz. „Спадът в националната конкурентоспособност означава, че всяко домакинство губи приблизително 2500 EUR годишно“, пише агенцията.

В същото време, според експерти, не трябва да се очаква рязък срив на германската икономика. „Германия няма да рухне за една нощ. Това прави сценария толкова ужасяващ. Това е много бавен спад. Ще последва упадъкът не на компания, не на град, а на цяла държава и Европа“, каза пред Bloomberg Ейми Уеб, основател и главен изпълнителен директор на аналитичната агенция Future Today Institute.

Както отбелязва агенцията, политиците не обръщат достатъчно внимание на проблемите в икономиката поради факта, че икономическият спад протича с бавни темпове. Освен това политическото разделение в страната прави големи реформи малко вероятни дори след като ново правителство поеме властта след предсрочните избори през февруари 2025 г. Въпреки факта, че икономистите и бизнес общността на страната искат дерегулиране на икономиката, модернизиране на инфраструктурата и ускоряване на процеса на цифровизация, фокусът на политическия курс на страната ще бъде „запазване на статуквото, а не обръщане към бъдещето“, пише агенцията.

Bloomberg нарича увеличените държавни разходи един от вариантите за решаване на икономически проблеми. Според изчисления страната трябва да увеличи инвестициите в инфраструктурно строителство с една трета, до 160 млрд. EUR годишно. Това ще позволи на Германия да възстанови икономическата конкурентоспособност. Сред германските политици няма консенсус относно необходимостта от увеличаване на държавните заеми, въпреки че нивото на публичния дълг позволява на страната да направи това, пише агенцията.

Германската икономика преживява сериозна криза. През ноември инфлацията в страната се ускори, достигайки 2,2% на годишна база, което е повишение за втори пореден месец. Международният валутен фонд намали прогнозата си за икономическия растеж на Германия през 2024 г. до 0,2%.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 37 гласа.

Свързани новини