В Германия, в която икономиката е в криза, чувствителното нарастване на случаите на болнични при работниците се превърна в основен повод за безпокойство за шефовете на компании. За Маркус Ленц, частен детектив, това е манна небесна.
Никога неговата агенция, която предлага услуги в областта на разследванията на работници, заподозрени от техните работодатели, че си пускат фалшиви болнични, не е била толкова търсена, разказва самият Ленц пред Франс прес. Той работи във Франкфурт, финансовата столица на страната, уточнява БТА.
"Има все повече компании, които не искат да търпят повече това“, обяснява Ленц и уверява, че получава до 1200 искания за подобен род разследвания на година, което е двойно повече в сравнение с периода отпреди няколко години.
"Ако някой има 30, 40 и дори по 100 дни болнични на година, в даден момент той става в икономически план безинтересен за работодателя си“, допълва частният детектив, който работи в тази сфера от 1995 г.
От автомобилни гиганти до производители на торове, германските компании бият тревога заради въздействието на високия процент на отсъстващи по болест работници върху най-голямата европейска икономика.
Някои шефове на компании не си поплюват, като говорят за това, като например Ола Калениус, генерален директор на „Мерцедес-Бенц“, който изтъква, че отсъствието от работа заради болнични е два пъти по-голямо в сравнение с други европейски държави.
„Тесла“, групата на Илон Мъск, чийто европейски завод за електромобили е край Берлин, се превърна във водеща новина за медиите, когато изпрати свои чиновници да звънят по вратите на отсъстващите работници и да проверяват дали техните болнични са истински.
Германските работници са си пуснали средно 15,1 дни болнични през 2023 г. спрямо 11,1 дни през 2021 г., според Националния статистически институт „Дестастис“.
И тази тенденция се очаква да се засили през 2024. Една от основните германските здравноосигурителни каси – ТК - казва, че е изплатила средно 14,1 дни болнични на германски работници през първите девет месеца на годината, което е рекорд.
Според данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие германците са пропуснали средно 6,8 процента от работните си часове през 2023 г. заради заболяване, което е повече спрямо Франция, Италия или пък Испания.
И ако детективът Маркус Ленц преследва измамници, то да се приписва увеличаването на болничните само на измами и злоупотреби би било опасно, подчертава Институтът за икономически и социални изследвания на Фондация „Ханс Бюклер“, свързана с германските синдикати. Това би означавало, че не се обръща внимание на реални причини за някои от действителните болнични, казва Бетина Кохлрауш, директор по научните въпроси към Института. Тя изтъква такива фактори като увеличаване на респираторните инфекции, стресиращи условия на труд и отслабване на мерките за социална защита.
Застаряването на германското население, при което все по-голяма част от трудово активното население е над 55 години, е също фактор за обяснение на високия брой болнични.
Във Франция официалните статистики също установиха, че от 2019 г. има увеличаване на болничните в частния сектор и в компаниите, които имат договор с държавни учреждения и то без да се отчитат болничните, свързани с Ковид-19.
Каквито и да са причините за тази тенденция, тя засяга несъмнено икономическите постижения на Германия, чийто икономически модел вече е обхванат от криза, казва за Франс прес Клаус Михелсен, икономист от Германската асоциация на фармацевтичните изследователски компании.
Тази федерация изчисли, че покачването на болничните е довело през 2023 г. до значително намаляване на производството, без което германската икономика щеше да отчете растеж от 0,5 процента, докато тя всъщност се сви с 0,3 процента.
Тази констатация беше подкрепена и от Бундестбанк, според която ръстът на болничните, който е относително висок, е забавил икономическата активност през 2023 г.
След пандемията пациентите в Германия с безобидни симптоми могат да получат болнични от лекаря си дори само като му се обадят по телефона. Тази мярка според критиците ѝ улеснява злоупотребите.
Феноменът се е увеличил и заради по-систематичното регистриране на болничните чрез въвеждане на нова система, която позволява на лекарите да предават автоматично болничните на здравноосигурителните каси, към които спадат съответните пациентите.
Що се касае до измамниците, заловени от Маркус Ленц, голяма част от тях използват болничните, за да работят паралелно нещо друго, обяснява той. За пример той посочва съпруг, който помагал в малката фирма на жена си, или пък служител, който се възползвал от продължителни болнични, за да ремонтира жилището си.