Отидете към основна версия

1 700 14

Полша ще увеличи доставките на електроенергия за Украйна, ако Унгария и Румъния се съгласят

  • ток-
  • украйна-
  • полша-
  • унгария-
  • румъния

Едностранно решение може да представлява заплаха за сигурността на пазара на електроенергия в целия регион

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Полша ще може да увеличи доставките на електроенергия за Украйна, ако Словакия ги спре, ако това решение бъде подкрепено от Унгария и Румъния. Това съобщи за вестник Rzeczpospolita прессекретарят на полските електрически мрежи Maciej Wapiński.

Според него, ако Словакия спре да доставя енергия на Киев, делът на Братислава в енергийните доставки за Украйна може да бъде преразпределен между останалите държави от ЕС, които доставят електроенергия на тази страна - Унгария, Румъния и Полша. В същото време, отбелязва Вапински, Варшава може да помогне на Украйна само в съгласие с партньорите си, тъй като едностранно решение може да представлява заплаха за сигурността на пазара на електроенергия в целия регион.

Според Вапински, Полша търгува с електроенергия с Украйна чрез линията Жешов - АЕЦ Хмелницки. Според полския експерт Марчин Якубик през 2024 г. Унгария стана най-големият износител на електроенергия от ЕС за Украйна - Будапеща представлява 35% до 45% от общата електроенергия, доставяна там от европейските страни. Делът на Полша варира от 15% до 25%, приблизително същите количества са доставени в Киев и Словакия.

На 27 декември министър-председателят на Словакия Роберт Фицо заяви, че страната му може да предприеме мерки срещу Украйна, ако тя спре транзита на газ и позволи спиране на доставките на електроенергия за Киев. След това Bloomberg, цитирайки неназован полски служител, написа за готовността на Варшава да увеличи обема на износа на електроенергия за Украйна.

Споразумение за транзит на руски газ през украинска територия, предвиждащо изпомпване на 40 млрд. куб.м. годишно, изтича в края на 2024 г. Премиерът на Украйна Денис Шмигал заяви, че Украйна ще спре транзита в 07:00 ч. на 1 януари 2025 г. В същото време той обясни, че възобновяването на транзита през украинската газотранспортна система ще бъде възможно по искане на Европейската комисия, ако това не е руски газ.

Руският президент Владимир Путин заяви, че със сигурност няма да има нов договор за транзит на руски газ през Украйна, а Русия и Газпром те ще преживеят това.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 16 гласа.

Свързани новини